Domů
Energetika v ČR
Česko v zimě splnilo cíl EU, spotřebu elektřiny ve špičce snížilo o 6,5 procenta
Vedení VVN

Česko v zimě splnilo cíl EU, spotřebu elektřiny ve špičce snížilo o 6,5 procenta

Energetika v ČR
3 komentáře
29. květen 2023, 21:45
ČTK

Česko během uplynulé zimy splnilo cíl EU na dosažení minimálně pětiprocentních úspor ve využití elektřiny v období spotřební špičky. Celková úspora ve vymezených časech činila od loňského prosince do letošního března ve srovnání s průměrem z předchozích let 6,5 procenta. Pokles byl patrný v každém měsíci od prosince do března. ČTK to řekl mluvčí Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Jan Hamrník.

Povinné omezení spotřeby elektřiny v částech dne s nejvyšší spotřebou, které EU loni přijala ve snaze minimalizovat využívání drahé výroby z plynu, platilo od loňského prosince do konce letošního března. Česko při plnění cíle spoléhalo na kombinaci dobrovolných úspor, na šetření s elektřinou vyvolané růstem cen ve špičce, na osvětovou kampaň a další opatření. Období spotřební špičky, které bylo pro každý měsíc jinak nastaveno, vymezoval ERÚ.

Cílové úspory ve spotřební špičce nakonec Česko plnilo ve všech sledovaných měsících. Nejvyšší úsporu, přes 7,8 procenta, stát zaznamenal v lednu. Následoval březen se 7,3 procenty a prosinec s 5,6 procenty. V únoru byl pokles spotřeby ve srovnání s předchozím průměrem 5,1 procenta.

Elektricke vedeni. Autor: Andrew Imanaka
Ilustrační foto

Vlády EU se na opatření dohodly na konci loňského září poté, co na pozadí ruské války proti Ukrajině vyskočila cena plynu na hodnoty několikanásobně převyšující průměr z minulých let. V případě nesplnění cíle ovšem nebyly stanoveny žádné postihy.

Češi šetřili s využitím elektřiny už v loňském roce. Celková spotřeba za rok 2022 klesla meziročně o 3,9 procenta. Čistá spotřeba, která je očištěná o vlastní spotřebu na výrobu elektřiny, ztráty a spotřebu elektřiny na přečerpávání činila 60,4 terawatthodiny (TWh). Ještě výrazněji loni klesla, konkrétně o 19 procent, spotřeba plynu.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
cudla
29. květen 2023, 23:25

No to jsme teda hrdinové víte proč, páč na ty nehorázné ceny nemáme a zloději z CEZU si mastí kapsy. Doufám, že karma zafunguje.

Lukáš
30. květen 2023, 11:30

Ale vyplácajú pekne dividendy, stačilo nakúpiť v správny čas a dalo by sa zarobiť aj na akciách ktoré išli hore, ale takúto firmu sa oplatí držať roky ;)

Petr prochaska
30. květen 2023, 17:11

Spíše vydělali spekulanti, kteří koupili budoucí elektřinu za 50 EUR/MWh a prodali za 400+ EUR/MWh. Nyní by měla být pěkná dividenda, ale stát se snaží akcionáře odrbat pomocí WFT a vyhrožují znárodňováním. Spíše to ale vypadá tak, že někdo vodí vládní politiky, kteří pak hlásí různé kurzotvorné zprávy, akcie létají nahoru dolu o desítky procent a lidé, kteří si vodí vládní politiky, tak se pakují.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se