Domů
Energetika v ČR
E15: ČEZ chce předčasně splatit dluhopisy za 12 miliard korun

E15: ČEZ chce předčasně splatit dluhopisy za 12 miliard korun

Energetická společnost ČEZ hodlá předčasně splatit významnou část svých starých dluhů, a ušetřit tak na úrocích. Na transakci, ve které plánuje skupovat své dluhopisy vydané v eurech a amerických dolarech, by ČEZ měl vydat až 12 miliard korun. Dnes to napsal web deníku E15.

„V současné době nízkých úrokových sazeb je pro nás výhodnější předčasně dluhopisy splatit, než držet hotovost pro jejich splacení na záporně úročených účtech a čekat na dobu splacení a zároveň platit úrok z těchto dluhopisů,“ řekl serveru mluvčí ČEZ Roman Gazdík.

Web připomněl, že jde o přibližně dvě třetiny částky, kterou společnost loni vyplatila na dividendách. Letošní výplatu akcionářům přesto dluhopisové odkupy ovlivnit nemají, uvedla E15. ČEZ podle ní nabídl zpětný odkup držitelům dluhopisů vydaných v rámci sedmisetmilionové dolarové emise splatné v roce 2022 a dvou eurových emisí splatných letos a v příštím roce. Transakci řídí tandem bank Société Générale a UniCredit Bank.

„Staré emise nesou vysoké úroky, ČEZ má přitom hromadu hotovosti, a to mimo jiné i z prodeje aktiv v Rumunsku. Firma si zároveň vytváří podmínky pro vydání levnějších dluhopisů v budoucnu,“ řekl serveru analytik J&T Banky Milan Lávička s tím, že neočekává dopad na cenu akcií firmy.

ČEZ je největší česká energetická firma a jejím majoritním akcionářem je stát, který prostřednictvím ministerstva financí drží zhruba 70 procent akcií.

Štítky:ČEZ

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
Viktor
30. duben 2021, 20:06

Lidi jsou nepoučitelní a pořád budou "investovat" do soukromých dluhopisů. Stačí si přečíst pár kauz na webu www.rizikovedluhopisy.cz, větší i menší emitenti krachují jeden za druhým, často se jedná o podvod letadlo a nakonec stejně zapláčou nejvíc drobní investoři.

pr
9. duben 2021, 12:33

Hehe, tak ČEZ si půjčil na dluhopisovém trhu aby mohl dál vyplácet dividendy. To nevymyslíš! Koukám, že mi uniká jak má hospodařit správný hospodář.

Chemik
9. duben 2021, 21:29

Na tom není nic neobyčejného. Na trhu se běžně používá např. splácení hypotéky výhodnější. Sám jsem toho využil.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se