Domů
Energetika v ČR
EG.D připojila rekordních 27.300 solárních elektráren, meziročně trojnásobek
Solar panel cells on the roof of a new house agains blue sky.
Zdroj: Depositphotos

EG.D připojila rekordních 27.300 solárních elektráren, meziročně trojnásobek

Firma EG.D ze skupiny E.ON připojila loni do distribuční sítě rekordní počet fotovoltaických elektráren. Bylo to 27.300 nových elektráren s instalovaným výkonem zhruba 330 megawatt (MW). Meziročně to byl téměř trojnásobek elektráren a víc než trojnásobný instalovaný výkon. Počet žádostí o připojení obnovitelných zdrojů do sítě byl také vysoký, druhý rok po sobě jich bylo přes 30.000, informoval dnes novináře mluvčí firmy E.ON Roman Šperňák.

„Obrovský zájem o připojování fotovoltaických elektráren, který nastal v roce 2022 a který se logicky přenesl i do roku 2023, před nás postavil řadu výzev. Museli jsme zvládnout nejen obrovské množství žádostí o připojení fotovoltaik do sítě, ale také jsme museli zajistit i samotné zprovoznění už instalovaných výroben. Zdigitalizovali jsme procesy žádostí o připojení do sítě i jejich vyřizování a jako první nabídli žadatelům nástroj mapy připojitelnosti, která ukazovala aktuálně vyčerpané oblasti naší sítě a pomáhala tak klientům při rozhodování o nejvhodnějším typu obnovitelného zdroje,“ uvedl v tiskové zprávě místopředseda představenstva společnosti EG.

D Pavel Čada.

Z nově připojených fotovoltaik má 94 procent bateriové úložiště. Většina připojených solárních elektráren se týkala hladiny nízkého napětí, byly to tedy hlavně menší domácí elektrárny. EG.D také dostala vysoký počet žádostí o připojení obnovitelných zdrojů do sítě. Za loňský rok přijali pracovníci EG.D přes 31.000 žádostí. Oproti roku 2022 to byl pokles zhruba o 6000 žádostí. Většina žádostí se opět týkala menších fotovoltaik s výkonem do deseti kilowatt. Nové elektrárny připojila firma na svém distribučním území, tedy na jihu Moravy, jihu Čech, na Vysočině a v částech Zlínského a Olomouckého kraje.

Ilustrační foto

Skupina E.ON měla v roce 2022 v České republice zisk po zdanění 6,26 miliardy Kč, sdělila firma ČTK. Tržby skupina neuvedla. Firma EG.D měla předloni zisk po zdanění 3,39 miliardy Kč a tržby z prodeje výrobků a služeb 19,7 miliardy. Distribuce elektřiny byla předloni 13,1 terawatthodin (TWh). Vyplývá to z výroční zprávy. Firma E.ON Energie měla v roce 2022 tržby z prodeje výrobků, služeb a zboží 56,9 miliardy Kč a zisk po zdanění 2,72 miliardy Kč, vyplývá z výroční zprávy.

Česká energetická skupina E.ON má přes 3000 zaměstnanců. Prostřednictvím své distribuční sítě dlouhé 66.000 kilometrů zásobuje elektřinou 1,5 milionu zákazníků především z jižních Čech, Vysočiny a jižní Moravy. Její tržní podíl činí asi 21 procent. V distribuci plynu disponuje více než 4000 kilometrů dlouhou sítí, zásobuje 114.000 odběrných míst a její podíl na trhu s plynem v ČR je asi 10,5 procenta. Firma E.ON Energie dodává elektřinu a plyn více než 1,4 milionu zákazníků, domácnostem i podnikům.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(6)
Pravoslav Motyčka
16. leden 2024, 18:39

Spíše by měli napsat, kolik projektů poslala EGD k ledu aby nemusela investovat do sítí.

Ivan Novák
16. leden 2024, 19:23

Cokoli investují do sítí, jim ERÚ vrátí zvýšením distribučních poplatků, které platíme vsichni. Některé potřebné úpravy se dají udělat rychle, jiné skoro vůbec. Čemu na tom nerozumíte?

Pravoslav Motyčka
16. leden 2024, 20:39

Asi tomu ,že ČEZ distribuce když Vás nemůže připojit , tak Vám dá termín 1,5 až 2 roky , kdy dostanete plné připojení a do té doby Vám dá třeba malé přetoky a nebo jen nulu. EDG nepřipojuje v mnoha obcích nebo jejich částech nic jiného než FVE 10kW bez přetoků a nic Vám do budoucna nenabídne. Navíc Vám nedovolí ani velkou FVE pro vlastní spotřebu ,takže když jste firma a máte spotřebu třeba 20kW trvale a chtěl byste si postavit 60kW FVE s baterií , což si prakticky všechno spálíte , tak nesmíte !

Petr Hariprasad Hajič
18. leden 2024, 16:35

Tak já nevím, jestli je to, co píšete pravda plošně. ZD Novosedly si postavilo 1MWp za 21 miliónů (bez dotace). Elektrárna ročně vyrobí asi 1GWh, životnost minimálně 25 let. EG.D je připojila do tří měsíců. Přetoky do sítě posílat můžou, baterii nemají. Mimochodem, vychází mi výrobní cena 850kč/1MWh, tj. asi 33€/MWh. Najdete to YouTube.

Emil
18. leden 2024, 18:07

Na 33 €/MWh to rozhodně nevychází, protože provozní náklady po dobu 25 let zdaleka nulové nejsou. Běžně se uvádějí bez baterie v nižších desítkách a s baterií ve vyšších desítkách €/kWp/rok ~ €/MWh v ČR.

Milan Vaněček
18. leden 2024, 18:30

Pěkné video. Je vidět že v ZD Novosedly umí podnikat, že fotovoltaika (i s tou bioplynkou) dá velmi levnou elektřinu a družstvu dobrý přivýdělek. A E.ON podporuje v ČR moderní způsoby výroby elektřiny, v místě spotřeby, bez drahých investic do dálkových přenosů.

Když se chce, tak to jde.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se