Fiala: Celkové ceny energií rozhodně neporostou o desítky procent
Celkové ceny energií rozhodně neporostou o desítky procent, řekl dnes ve Sněmovně premiér Petr Fiala (ODS) v souvislosti s očekávaným zvýšením ceny regulované části od příštího roku. Výjimkou mohou být podle premiéra odběratelé, kteří mají fixované ceny z doby před energetickou krizí. Plošná pomoc státu odběratelům byla od počátku časově ohraničená, upozornil Fiala. S nynější stabilizací situace v tržní, neregulované složce ceny energií je podle něho nutný přechod k cílené pomoci.
Energetický regulační úřad dnes oznámí definitivní podobu cen regulované složky energií pro příští rok. Původní návrh úřadu počítal s meziročním růstem pro domácnosti o 71 procent a u plynu o 39 procent. To by znamenalo, že by si spotřebitelé v příštím roce za regulovanou složku elektřiny připlatili tisíce korun. Fiala očekává, že úřad původní návrh upraví „správným směrem“. Poznamenal však, že návrat k předkrizovým cenám energií nyní není možný. „Návrat k těm cenám, které tady byly, v nějakém krátkém čase očekávat nemůžeme,“ řekl Fiala.
Regulovaná část ceny energií má na celkovou cenu menší vliv než neregulovaná, tržní část, jejíž cena klesá, uvedl ministerský předseda. „Rozhodně neporostou ty výdaje o desítky procent proti současnému stavu,“ řekl Fiala. U odběratelů s dlouhodobou fixací, která jim příští rok skončí, může být podle něho růst celkové ceny vyšší než u jiných zákazníků, neměla by ale podle něho přesáhnout letošní ochranný limit. „Růst v jejich případě není způsoben změnou regulované složky, ale nárůstem ceny elektřiny na evropské trhu,“ podotkl premiér. U většiny zákazníků bude dopad rozhodnutí regulačního úřadu na koncovou cenu nulový nebo v jednotkách procent, míní.
Fiala také řekl, že vláda si uvědomuje dopad zvýšení regulované části ceny energií na energetický náročný průmysl, se zástupci průmyslu podle něho opakovaně jedná. „Věřím, že rozumné řešení pro tyto podniky najdeme,“ uvedl. Vláda ale podle něho nemůže pomoci každé jednotlivé firmě.
Ministerský předseda odmítl tvrzení o nejvyšších cenách energií v Česku mezi členskými státy EU. S odvoláním na údaje Eurostatu z letošního září řekl, že ceny elektřiny byly v Česku mírně nad průměrem a plynu lehce pod průměrem. „Ani u elektřiny, ani u plynu nárůst cen u nás zdaleka nepatřil mezi nejvyšší v Evropě, byť tomu mnozí věřili,“ podotkl.
Ceny energií v Česku i to, jak je Česká republika energeticky zabezpečená, ovlivňují podle Fialy rozhodnutí z minulosti. Vlády s účastí nyní opozičního hnutí ANO vinil z toho, že spoléhaly na levný ruský plyn a nestavěly dostatečně rychle jaderné a obnovitelné zdroje. „Dnes za to neseme důsledky,“ dodal.
Mohlo by vás zajímat:
Pán Motyčka,
s vašim názorom, že túto energetiku si zvolili voliči 5 koalície i ANO úplne nesúhlasím. V súčasnej dobe máme spoločný trh a teda naše energetiky ovplyvňuje aj počínanie a stav energetiky v ostatných štátov v spoločnom trhu. Nie je to tak dávno, (koniec roka 2021) keď Nemci podľa plánu odstavili 3 jadrové elektrárne z prevádzky bez náhrady výpadu výroby elektriny z jadra výrobou z plynu, hoci bolo jasné, že náhrada výpadu výroby elektriny z jadra výrobou z lacného ruského plynu sa stáva nereálnou. (plynovod Nordstream 2 sa nespustí do prevádzky). Dôsledky okrem prudkého rastu cien elektriny aj neplnení klimatických cieľov na negatívny stav energetiky našich štátov je nesporný. Nemci slušne povedané sa zachovali bezohľadne voči štátom v spoločnom trhu s elektrinou.
Na rozdiel od pána Fialu som presvedčený, že dôsledky nesieme za to, že Európa sa stala vazalom USA.
Ježíš to je vůl!!!! Regulovaná složka roste pro soukromníky o 70%, pro firmy i o 200% a on to maskuje za cenu silové elektřiny? Proč prostě neřekne, že je to cena za Green Deal. Za dotace na čínské fotovoltaiky. Za posilování sítí, které ta šílenost vyvolává. Za rezervní zdroje. Co bude plácat, až Tykač a Beneš za tři roky vypnou uhelky? Že nám elektřina pořád občas jde a všechno je v pohodě?
Proč nerostou tyto poplatky i v okolních zemích? Ja to prostě pořád nechápu. Mohli by to opravdu detailně někdo vysvětlit a hlavně to porovnat s okolními zeměmi? Co je u nás jako ve všech sektorech tak špatně, že máme ceny západní, dokonce více, jak západní?
To jako poláci za 5let zcela překopali distribuční síť? Máme navíc měření po fázích u FVE, které naopak přenáší balancování na majítele FVE namísto DS. Máme více zelených zdrojů.
Protože pak by musel vysvětlovat, proč ty dotace solárního tunelu nijak neomezil. Já na bráchu, brácha na mě, Don Pablo to všechno kryje...
Pan Nuttela, je tedy těžce mimo.
Tuto energetiku si zvolili voliči 5 koalice i ANO. a to opakovaně. Bylo jasné že to tak musí dopadnout. A upřímně řečeno toto je vůle 80% oprávněných voličů. To co se stane přitom lidé věděli neustále to říkal Václav Klaus.
Pán Motyčka,
nemôžem s Vami súhlasiť, že súčasný stav energetiky si zvolili voliči koalície i ANO. V súčasnosti, keď máme spoločný trh, tak za súčasný stav energetiky môžu aj susedné štáty. Nie je to tak dávno, (koniec roka 2021) keď Nemci začali plniť plán odstavovania jaderných elektrární s ukončením ich prevádzky v roku 2022, hoci ich technický stav umožňoval prevádzkovať ich ešte niekoľko rokov. O dôsledkoch náhradných zdrojov na plnenie klimatických cieľov, keď plán nahradiť výpad výroby elektriny z jadra, výrobou z lacného ruského plynu padla ani nehovorím. Slušne povedané Nemci sa zachovali bezohľadne voči štátom ako je Česko, aj Slovensko.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se