Domů
Energetika v ČR
Fiala: Čísla o cenách plynu jsou mylná, pozvu si lidi, kteří je tvoří
Úspěšnost predikcí obchodníků s elektřinou a plynem je podstatným faktorem, který ovlivňuje hospodářské výsledky těchto společností.
Zdroj: Pixabay

Fiala: Čísla o cenách plynu jsou mylná, pozvu si lidi, kteří je tvoří

Statistiky, podle kterých ceny plynu v Česku ve druhém pololetí loňského roku vzrostly nejvíce z celé Evropské unie, označil premiér Petr Fiala (ODS) za „matení veřejnosti“. V následujících týdnech si hodlá pozvat zástupce organizací, které čísla tvoří. Premiér to řekl na dnešní tiskové konferenci po jednání vlády.

O rapidním meziročním zvýšení cen plynu informoval evropský statistický úřad Eurostat. Růst cen plynu ve druhém pololetí 2022 činil podle něj v Česku 231 procent, o téměř 70 procentních bodů více než ve druhém Rumunsku. Jen dvě země se podle Eurostatu vyhnuly zvýšení o více než 20 procent, a to Chorvatsko (14 procent) a Slovensko (18 procent).

Proti podobným statistikám Eurostatu, které se však týkaly elektřiny, se v úterý ohradili někteří tuzemští dodavatelé elektřiny. Podle společností ČEZ a E.ON platila drtivá většina jejich zákazníků výrazně méně, než ve své zprávě evropský úřad uvádí. Vůči číslům o plynu se dnes ohradil český předseda vlády.

„Kdo dělá chybu, musí být odhalen. Pozvu si zástupce energofirem, ale i orgánů, které se podílejí na statistických číslech, a budeme se bavit o tom, proč ta čísla neodpovídají realitě,“ řekl Fiala.

Na dnes zveřejněná čísla reagovala už i opozice. První místopředseda hnutí ANO Karel Havlíček statistiku označil za „energetický debakl“.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(26)
Zdeves Pavel
26. duben 2023, 17:25

Zda se ze Fiala už nechápe vůbec nic. I přepážka na poště by byla asi pro profesora intelektuálně náročná.

Petr prochaska
27. duben 2023, 09:11

Fiala dělal celý život na škole, kde filozofoval. Měl pouze jeden job mimo, kdy měl neziskovku, která řešila lidská práva v Barmě.

Michal K.
27. duben 2023, 10:10

viete, co som zistil ?

Ze mame spolocneho premiera ...

Aleš Vanga
26. duben 2023, 18:04

My jsme jako existující zákazník šli v té době ze 725 Kč / MWh na 3 455 Kč / MWh = cena komodity.

Jestli počítám dobře, tak růst o 377 %.

Petr Turek
26. duben 2023, 22:12

Vážený pane Vango, pokud jste v roce 2021 měl cenu komodity 725 Kč/MWh, tak vám jako člověk, který působí 30 let v energetice, mohu říci, že tato cena byla nesmyslná a neodpovídala skutečným nákladům silové elektřiny. V letech 2010 stála "silovka" pro konečného odběratele od 1400 - 2250 Kč/MWh, to co přišlo pak byl jen důsledek pseudoekonomiky způsobené jednak dotovanými OZE a jednak dotovaným plynem z Ruska pro jejich podporu Severního potoku jako příprava na válku na Ukrajině.

Vaše cena dnes komodity 3 455 Kč/MWh je opět mimo dlouhodobou realitu, ale nepočítejte, že celkový náklad za elektrickou energii klesne pod 4 000 Kč/MWh (včetně distribuce, která se bude muset zdražit právě v důsledku extrémního růstu OZE).

Na závěr jen podotýkám, že není pravdou jak jinde je elektřina levná a v ČR je drahá. Energie jsou všude dnes drahé, pokud je někdo zase nekřiví dotacemi, což ve výsledku energie nakonec zdraží

Jiří
1. květen 2023, 11:48

Dobře, elektřina se nedá převážet na lodi po moři. Ale takový plyn, kterého jsme se dobrovolně vzdaly z Ruska aniž bychom měli připravenou náhradu, se bude dovážet z USA. Četl jsem v západním tisku, že naplněný tanker s kapalným plynem stojí na pobřeží Spojených států 60 milionů dolarů. Po přistání v evropském přístavu ma cenu 260 milionu. To znamená, že energie nejsou všade drahé. Předpokládal bych, že náš největší přítel a ochránce za oceánem by neměl podobným způsobem těžit z naší situace.

Petr prochaska
27. duben 2023, 09:12

A myslím, že on mluví o cenách plynu.

Anton Meško
27. duben 2023, 10:43

Treba podporovať výstavbu fotovoltaických elektrární u koncových odberateľov, ktoré znižujú množstvo distribuovanej elektriny ku koncovým odberateľom s FE.

Aleš Vanga
27. duben 2023, 14:00

Článek (resp. rozporovaných 231 %) je o ceně plynu, uvádím ceny plynu. To by mohly napovědět i uváděné částky (cca 2x menší /MWh než u elektřiny).

Existuje i něco jako fixace ceny - kdy je komodita nakoupena klidně 3 roky dopředu. Šílenství energetické politiky EU (Německa) se začalo projevovat až v roce 2021, ruský plyn dříve taky nebyl "fuj".

Martin
27. duben 2023, 07:26

Já jsem pořád na 500,- a dneska už seženete fix na rok bez problémů pod 1 700, -

Pravoslav Motyčka
27. duben 2023, 00:25

Jenže ono záleží na tom jak se to počítá . Odběratelé A mají fixaci odběratelé B nikoli. Plyn zdraží jen odběratelům B, takže celkové zdražení je B/A * procento zdražení. Mnoho odběratelů má letos levnější elektřinu než mělo v roce 2021 , protože měli FIX na 3 roky a letos stát odpustil poplatek za OZE. Jim se vlastně zlevnilo. Z tohoto pohledu má Fiala skutečně pravdu reálná prodejní cena plynu rozhodně nerostla ve druhém pololetí o 231%. To jen někomu a o tom to celé je. Proto také stále klesá spotřeba protože každý měsíc končí fixace dalším a dalším odběratelům a ti samozřejmě začnou šetřit.

Milan Vaněček
27. duben 2023, 08:20

Samozřejmě, záleží na zvolené metodice. Velkým energetickým firmám se v 2021-2 povedl majstrštyk. Původní nízké ceny plynu a elektřiny spekulativně vyhnaly, s pozdějším využitím války na Ukrajině a následných sankcí EU a poničení plynovodů, k závratným výšinám.

Ale to zdražení, díky tomu že část lidí má smlouvy na 2-3 roky a jen část má smlouvu na dobu neurčitou, bez fixace,

se v čase rozložilo, někdo pocítil zdražení až na 300-400% původní ceny, jiný nepocítil nic a cítí se dobře, a když bude uzavírat novou smlouvu v tomto létě, tak bude platit jen třeba 50 či 100% navíc než platil v 2020.

Ale k metodice: zajímal jsem se o to loni detailně (to šlo tehdy o srovnávání cen mezi hlavními městy v EU) a tam měli metodiku jednoznačnou: přijedu do města, chci tam pronajmout byt na delší dobu a chci smlouvu (TO ZNAMENÁ NOVOU SMLOUVU). Nabídky projedou to přes nějaký internetový srovnávač cen a vezmou průměrnou nabídku.

A mají zcela relevantní, přesná data o tom kterém městě.

Takže to zřejmě ukazuje i ta tabulka Eurostatu. A Fiala může nechat vytvořit řadu jiných, svých tabulek, ale ta skutečná data: kolika lidem se to o kolik zdražilo, dělaná po měsíci (to se mění po každém měsíci) to nikdy nezveřejnili, to je státní (či firemní) tajemství ....

Emil
27. duben 2023, 08:33

Nabídky na nové smlouvy nevypovídají o tom jaká je průměrná cena elektřiny, kterou koncoví spotřebitelé skutečně platí, ač se tak statistika Eurostatu a dalších tváří.

Milan Vaněček
27. duben 2023, 09:44

Samozřejmě neodpovídají, jak je to ve skutečnosti a jak se to mění každý měsíc je v tomto státě tajemství, není to publikováno, musel by si to stát vytáhnout od cca 5-10 hlavních dodavatelů plynu a elektřiny.

Ale je to přesné vystižení situace, popsané v metodice, pro ty desítky tisíc lidí co každý rok přicházejí do Prahy a hledají ubytování resp stovky tisíc lidí co přicházejí (resp v roce 2022 přišly) do ČR a musely někde bydlet a uzavřeli NOVOU SMLOUVU. Toto může Eurostat dosti přesně odhadnout, jak jsem popsal výše. A bylo to těch více než 200%.

A ukazuje to situaci na trhu v druhém pololetí 2022 která byla skutečně "šílená", především v cenách plynu.

Takže to co píše článek, cituji:

"O rapidním meziročním zvýšení cen plynu informoval evropský statistický úřad Eurostat. Růst cen plynu ve druhém pololetí 2022 činil podle něj v Česku 231 procent" je PRAVDIVÉ TVRZENÍ, tento růst se však týkal jen nově uzavíraných smluv v druhém pololetí 2022.

Např pro mne to znamenalo uzavřít novou smlouvu na plyn s růstem ceny více než 300% ceny ze staré, vypršené smlouvy a měsíční záloha 12400 Kč. Pro elektřinu jsme však měl nárust jen mírný (soudě podle mírně zvýšené zálohy).

Kolik občanů v ČR muselo uzavřít nové smlouvy v druhém pololetí 2022 či přejít na nový ceník, to by byl velmi cenný údaj (ale je zcela utajovaný), bylo by užitečné, kdyby se tento server pokusil najít odpověď.

Emil
27. duben 2023, 10:03

1) "Tajemství" to není, data Eurostatu posílá ČSÚ, který je získává od ERÚ podle metodiky kterou ČSÚ stanovil, ERÚ přitom upozorňuje na to, že tato metodika neodráží ceny které spotřebitelé skutečně průměrně platí.

2) Desítky tisíc lidí nejsou žádný reprezentativní vzorek poplulace ve které žije přes 10 miliionů lidí.

3) Eurostat nemusí nic odhadovat, stačí když mu bude ČSÚ posílat správná čísla, která může snadno získat.

4) Pravdivé tvrzení to není, když tam není uvedené, že se to týká jen nově uzavíraných smluv.

5) Co to znamenalo pro vás je úplně irelevantní, pro mě to zase např. neznamenalo vůbec nic, já platím pořád stejně jako v roce 2021 (díky odpuštění poplatku na POZE dokonce ještě méně). Tím je úplně zbytečné argumentovat.

Petr prochaska
27. duben 2023, 09:13

Většina lidí má dobu neurčitou.

Milan Vaněček
27. duben 2023, 10:51

ad 1) Vidím, že se můžeme shodnout, to co píše článek a to co píši já, je pravdivé popsání druhého pololetí 2022,

samozřejmě, nemusíte to stále opakovat to nevypovídá o tom, kolik platila každá rodina v ČR. Vypovídá to o oficielních cenících hlavních dodavatelů v období druhého polololetí 2022.

Koho ten ceník nezajímal, měl starou planou smlouvu, měl se "dobře", kdo byl nucen na něj přistoupit, narazil na více než 200% zdražení ....

ad2) tento bod ukazuje, že jste nepochopil o čem jsem psal

ad3) Vy tedy tvrdíte, že ČSÚ posílá EUROSTATU nesprávná čísla? Co tedy jsou podle Vás čísla správná??

ad4)""O rapidním meziročním zvýšení cen plynu informoval evropský statistický úřad Eurostat. Růst cen plynu ve druhém pololetí 2022 činil podle něj v Česku 231 procent" je PRAVDIVÉ TVRZENÍ, tento růst se však týkal jen nově uzavíraných smluv v druhém pololetí 2022."

dále doplněno mnou o :

nebo změn v ceníku v druhém pololetí u dodavatelů, kteří neměli s odběrateli uzavřenou fixní cenu i přes zkoumané období (2. polovina 2022)"

Těch domácností byly statisíce, je otázkou zda jejich počet překročil 1 milion. ˇAle velký počet z nich, především mimo Prahu to řešil topením dřevem či uhlím a drastickým snížením topení plynem.

ad5) Vy o plynu zřejmě nic nevíte, když mluvíte o poplatku na POZE, tady se diskutuje o PLYNU, to Vám asi ušlo....

Emil
27. duben 2023, 11:44

Ad 1) Tak to vidíte sám, že se můžeme shodnout, já vidím pravý opak. Kdyby bylo u té statistiky explicitně uvedeno, že vyjadřuje průměrné ceníky dodavatelů a nikoliv ceny elektřiny, prosím, nic takového tam ovšem není napsáno není a i proto se ta statistika obvykle interpretuje tak, že máme nejdražší průměrné ceny elektřiny, což není pravda.

Ad 2) Tento bod nic takového neukazuje.

Ad 3) "Tento bod ukazuje, že jste nepochopil o čem jsem psal". Netvrdím že ČSÚ posílá EUROSTATU nesprávná čísla, tvrdím že ČSÚ neposílá čísla která vyjadřují průměrné ceny elektřiny, které takto Eurostat následně interpretuje. A netvrdím to jen já, tvrdí to hlavně ERÚ, od kterého tato čísla ČSÚ takto vyžaduje.

Ad 4) Není to pravdivé tvrzení, když tam chybí že se to týká jen nových smluv, je to typické zavádějící tvrzení.

Ad 5) Vy máte zřejmě problém s chápáním psaného textu, Vaněčku, já jsem o poplatku na POZE v souvislosti s plynem vůbec nic nepsal.

Aleš Vanga
27. duben 2023, 14:08

Eurostat se řídí aktuálními platnými ceníky - což mi přijde metodicky OK - je to aktuální tržní cena.

Několik let starý fix je o ničem - to jsou ceny, kterých dnes už nedosáhnete.

To je podobné, jako byste ceny nemovitostí hodnotil podle 3 roky staré ceny. To už nemá s pořizováním nemovitosti dnes nic společného.

Emil
27. duben 2023, 14:28

Není to "metodicky OK" - Eurostat to neprezentuje jako aktuální tržní ceny ale jako průměrné ceny elektřiny pro domácnosti, a navíc každý stát do této statistiky posílá něco úplně jiného, takže výsledek je srovnávání hrušek a jablek. Viz např. zde:

"„Metodika Eurostatu je v tomto poměrně volná, porovnávány tak mohou být průměrné skutečně hrazené ceny z jedné země, s ceníky platnými pro nové zákazníky z jiné země,“ říká Hamrník. Pohled do útrob „eurostatích“ tabulek mu dává za pravdu. Všechny země sice data za domácnosti vykazují včetně všech poplatků či daní včetně DPH, způsob sběru se však liší. Tak například Rakousko sbírá data přímo z fakturačních systémů jednotlivých dodavatelů a podle nich pak počítá průměrnou cenu. Stejný postup vykazuje třeba i Nizozemsko. V České republice pracuje ERÚ pouze s veřejně dostupnými ceníky, což potvrzují jak stránky Eurostatu, tak samotný regulační úřad."

idnes. cz/ekonomika/domaci/eru-csu-eurostat-statistiky-energie-plyn-elektrina. A230427_122402_ekonomika_ven

Milan Vaněček
28. duben 2023, 08:05

Doporučuji Emilovi, ať si přečte vyjádření kompetentních lidí z ČSÚ a mluvčího ERÚ a nezahlcuje nás tady svými subjektivními dojmy a píárem když o cenách plynu nemá ani ty své reálné dojmy

lidovky.cz/byznys/plyn-petr-fiala-eurostat-statistiky-cena-penize-cisla-eu-evropska-unie.A230427_200847_ln_ekonomika_rkj?zdroj=LN_top

Prostě ty šílené ceny plynu nabízené dodavateli PLYNU ve druhém pololetí 2022 již nikdo nesmaže, to byla a je realita a tedˇse můžeme jen dohadovat, zda to těžce zasáhlo statisíce nebo spíš miliony obyvatel ČR.

Emil
28. duben 2023, 09:17

Já bych zase doporučil Vaněčkovi, ať nás nezahlcuje svými subjektivními dojmy a přečte si metodiku samotného Eurostatu, která jasně říká: "The published prices are based on real invoiced prices that are paid by end-users":

ec. europa. eu/eurostat/cache/metadata/en/nrg_pc_202_sims. htm

Data, která ČSÚ Eurostatu posílá, jsou jednoznačně v rozporu s touto metodikou, takže samotný ČSÚ má máslo na hlavě. Ve statistice Eurostatu se pak srovnávají ceny, které mají spotřebitelé na fakturách, s nabídkovými cenami dodavatelů, čímž se ze statistiky stal paskvil a tato statistika pak zkresluje srovnání cen elektřiny a plynu mezi jednotlivými státy oproti skutečnosti . Nejsou to moje "dojmy", je to tvrzení ERÚ, od kterého ČSÚ taková data vyžaduje.

Milan Vaněček
28. duben 2023, 10:14

Cituji vyjádření mluvčího ERÚ: "Nemáme k disposici data o skutečně hrazených cenách stávajícími zákazníky. Dodavatelé nemají povinnost je úřadu vykazovat

A dále se v článku píše: Data pro Eurostat získává ERÚ z ceníků pro nové zákazníky.

Tedy přesně to, co jsem psal, co každý občan logicky dohlédne jako fakt,

nějaké zamlžování skutečnosti Emile není potřeba.

Diskutujte k věci, k extrémnímu zdražení v druhé polovině roku 2022 v cenách plynu. A otázka je jen:

kolika českých občanů se to dotklo? Můj odhad je že jich bylo přes milion (to znamená cca přes 300 000 domácností=odběratelů). To by měl stát upřesnit, ale vidím, že takovou negativní informaci bude raději skrývat a diskuse od ní odvádět jinam.

Emil
28. duben 2023, 10:32

1) Skutečnost tu "zamlžujete" jedině vy sám, Vaněčku. V odkazu výše Eurostat jasně uvádí, že publikuje průměrné ceny na fakturách spotřebitelů. ČSÚ mu však posílá průměrné nabídkové ceny, které jsou pochopitelně úplně jiné. Dodavatelé ty skutečné ceny nijak netají, viz např. zde jsou některé uvedené: idnes. cz/ekonomika/domaci/eru-csu-eurostat-statistiky-energie-plyn-elektrina.A230427_122402_ekonomika_ven

2) Stačí aby ČSÚ začal do Eurostatu posílat data v souladu s metodikou, má je, protože sám přiznává, že tato data používá při výpočtu inflace. Jiné státy to tak dělají, není žádný důvod aby to nemohl dělat i ČSÚ.

3) Dále tu máme tradiční Vaněčkovy argumentační fauly typu "co každý občan logicky dohlédne" - Vaněček samozřejmě ví houby co každý občan dohlédne.

4) Strčte si své příkazy o čem mám diskutovat někam, Vaněčku, vy mi nebudete rozkazovat o čem smím a nesmím diskutovat, zvlášť když se to článku jednoznačně týká.

5) Na vaše amatérské odhady kolika českých občanů se co dotklo vůbec nejsem zvědavý a vůbec to nesouvisí s tím o čem jsem psal, tj. o nesouladu ve statistikách Eurostatu.

Aleš Vanga
28. duben 2023, 15:53

Zadání Eurostatu ČSÚ možná 100 % nedodržel, takže mezistátní srovnání nemusí být přesné. Jenže při změně metodiky ČSÚ by zase nebylo srovnání s minulými roky ČR. Problém taky je, že "fakturační" data ČSÚ nemá (resp. ne velký vzorek). A v metadatech ĆSÚ význam svých čísel uvádí (ceníkové ceny dodavatelů).

Pořád ale platí, že za obrovský nárůst cen je zodpovědná Fialova vláda.

Fiala by byl samozřejmě raději, kdyby se porovnávaly i ceny fixované dávno před tím, než jeho vláda nastoupila - aby se mohl - jako obvykle - chlubit něčím, na co neměl vliv.

Emil
28. duben 2023, 16:10

1) Zajímavý přístup - dopouštět se raději stále stejné chyby než chybu napravit.

2) Fakturační data ČSÚ má, když sám přiznává, že z nich počítá inflaci.

3) Nejde tady o metadata ČSÚ ale o rozpor s metadaty Eurostatu.

4) Fialova vláda ani žádná jiná ceny neurčuje už asi 30 let. Vláda může maximálně ceny spotřebitelům dotovat, což taky udělala.

5) Fiala by byl samozřejmě raději, kdyby se porovnávaly jablka s jablky a hrušky s hruškami a nikoliv jablka s hruškami, jak to Eurostat s přispěním ČSÚ dělá. Proto se taky proti tomu ozval.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se