KEPCO má nakročeno na trh EU, pro Toshibu je preferovaný zájemce

DomůEnergetika v ČRKEPCO má nakročeno na trh EU, pro Toshibu je preferovaný zájemce

Korejská společnost KEPCO byla vybrána jako preferovaný zájemce o účast v konsorciu NuGen, které plánuje výstavbu jaderné elektrárny Moorside. KEPCO si tím pozvolna otevírá dveře pro projekty v Evropě, mezi které by mohla patřit i dostavba bloků v České republice.

Konsorcium NuGen odpovědné za stavbu britské jaderné elektrárny Moorside, ve kterém byla ještě donedávna zainteresována společnost Westinghouse a Engie, opět změní vlastníky. Poté co Engie konsorcium opustila v návaznosti na oznámený bankrot Westinghousu, bude zřejmě pozice přenechána jihokorejské společnosti KEPCO.

Alespoň to tak vypadá podle posledních zpráv, kdy byla jihokorejské společnosti dána přednost před čínskou CGN. Podle zdrojů, které citoval zpravodajský web The Guardian, napomohla společnosti KEPCO zejména zkušenost ze Spojených arabských emirátů, kde společnost staví 4 bloky svého designu a projekt je relativně v souladu s finančním a časovým plánem. První blok by měl být zprovozněn příští rok.

Možná podoba JE Moorside

KEPCO má údajně zájem o 100% účast v projektu. Vyjednávání o podmínkách by mělo proběhnout v dalších několika měsících, následně by mohl být obchod uzavřen po schválení britskou vládou.

Zamýšlená změna účastníka konsorcia mimo to pochopitelně znamená i změnu designu reaktoru. Zatímco Westinghouse zde plánoval umístit svůj model reaktoru AP1000, KEPCO plánuje vlastní APR1400.

Se změnou designu reaktoru je svázána i nutnost schválení ze strany místního regulátora. To by ale mohlo podle informací deníku Financial Times trvat až 4 roky.

Oba zájemci o účast na konsorciu NuGen (KEPCO i CGN) přitom mají na stavbě evidentní zájem, obě společnosti by díky tomu pronikly na evropský trh, který může být v horizontu několika let zajímavý v případě dalších staveb jaderných elektráren.

Design reaktoru APR 1400

To může pochopitelně znamenat výhodu i pro případný tendr na dostavbu jaderných bloků v Dukovanech, případně v Temelíně. Mezi aktuální zájemce o účast v tendru se řadí KHNP (dcera společnosti KEPCO), Westinghouse, Rosatom, CGN a Atmea.

Již na jaře se má podle harmonogramu stálého výboru pro jadernou energetiku rozběhnout výběr dodavatele na nový jaderný blok v ČR.