Domů
Energetika v ČR
KHNP připraví závaznou nabídku na čtyři bloky, rozšíření tendru uvítala i EDF
JE Dukovany. Zdroj: ČEZ
Zdroj: ČEZ

KHNP připraví závaznou nabídku na čtyři bloky, rozšíření tendru uvítala i EDF

Korejská společnost KHNP, která je jedním z uchazečů o stavbu nového jaderného bloku v Dukovanech, připraví novou závaznou nabídku na čtyři jaderné bloky. Rozhodnutí vlády o rozšíření tendru respektuje a přizpůsobí se mu. KHNP to dnes sdělila na dotaz ČTK. Na další fázi jaderného tendru se připravuje také francouzská firma EDF, která rozšíření na více bloků uvítala, jak uvedla již ve středu večer. Společnost Westinghouse, která v další fázi soutěže nebude pokračovat, naopak dosud nechtěla rozhodnutí vlády komentovat.

Vláda ve středu vyzvala francouzskou společnost EDF a korejskou KHNP, které se ucházejí o stavbu jaderného bloku v Dukovanech, k předložení závazných nabídek ke stavbě až čtyř nových reaktorů v Dukovanech a Temelíně. V další části tendru nebude již pokračovat severoamerický Westinghouse, jehož nabídka podle vlády nesplnila podmínky.

„Společnost KHNP respektuje rozhodnutí české vlády o výstavbě dalších jaderných bloků. Vyvineme maximální úsilí, abychom předložili novou závaznou nabídku na čtyři bloky v souladu s pokyny a časovým harmonogramem stanovených vlastníkem projektu,“ sdělila dnes ČTK firma KHNP.

Připomněla, že možnost výstavby dalších bloků podle požadavků investora posoudila už dříve a v říjnu loňského roku předložila nezávaznou nabídku spolu s původní nabídkou na stavbu jednoho bloku v Dukovanech. „Jsme tedy schopni předložit konkurenceschopnou nabídku podle nových pokynů vlastníka projektu,“ dodala dnes korejská společnost.

Pokračování tendru se plánuje zúčastnit také společnost EDF, která už ve středu večer vládní výzvu uvítala. „EDF zároveň oceňuje rozhodnutí české vlády zahájit konzultace pro celkem až čtyři nové jaderné bloky. Toto rozhodnutí ukazuje, že české orgány jsou si vědomy průmyslových a ekonomických výhod flotilového přístupu. EDF se těší na spolupráci s ČEZ a českou vládou v dalších fázích výběrového řízení,“ řekl ředitel české pobočky EDF Roman Zdebor.

Vláda naopak pro další fázi soutěže neoslovila severoamerickou společnost Westinghouse. Její původní nabídka podle kabinetu nesplnila podmínky tendru. Jedním z hlavních problémů podle ministra průmyslu Jozefa Síkely (STAN) bylo to, že nebyla závazná, a tudíž nemohla být při hodnocení srovnatelná. V nabídce Westinghouse podle vlády dále nebyl jednoznačně určen subjekt, který by byl zodpovědný za kvalitu díla.

Do tendru na nový blok v Dukovanech se loni přihlásili tři zájemci – francouzská EDF, korejská KHNP a severoamerický Westinghouse. Účastníci tendru loni podali vedle nabídek na nový blok v Dukovanech také nezávazné nabídky na stavbu dalších tří reaktorů. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) z analýzy těchto nabídek vyplynulo, že výstavba více zdrojů by vycházela až o 25 procent výhodněji než stavba pouze jednoho bloku. Nabízené ceny ale neuvedl. Podle Síkely pak potřeba výstavby více reaktorů vyplývá i ze současného vývoje tuzemské energetiky, kdy se počítá s velkým nárůstem spotřeby a omezením například uhelných zdrojů.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(10)
Karásek
2. únor 2024, 00:00

Ať tedy vítěz tendru ty bloky postaví a při předání dostane zaplacenou předem dohodnutou cenu.

Tomáš Foldyna
2. únor 2024, 10:26

Až budou OZE bez dotací a jiných pobídek, tak potom můžeme hrát takovou hru.

intfor
2. únor 2024, 10:53

Jakou hru? I když nesouhlasím s aktuální regulací a dotacemi v energetice, tak by případný dodavatel měl skutečně garantovat konečnou cenu stavby (i kdyby na to pak provozovatel měl dotaci ve forme CfD, nebo něčeho jiného). Nemělo by se stát, že se začne stavět a cena stavby od dodavatele (EDF, KHNP) vyroste na trojnásobek, ať už by ho pak musel platit stát, nebo ČEZ.

Petr prochaska
2. únor 2024, 11:22

Jenže ty budou mít dotace, protože jsme v EU. Vystoupit z EU si nikdo nepřeje, takže dotace na OZE musíte brát jako fakt.

Emil
2. únor 2024, 11:31

Pak tedy musíte brát jako fakt i to, že vítěz tendru nedostane zaplacenou předem dohodnutou cenu při předání.

Josef
2. únor 2024, 17:13

Pane Emile, pan Karásek jemně naznačoval blíže neurčitelnou konečnou cenu stavby jE jak je to zvykem, proč do toho pletete dotace? Navýšení ceny projektu FVE a prodloužení termínu dodání srovnatelné s posledními v EU či USA aktivními projekty taveb JE asi nemáte.

Emil
2. únor 2024, 18:26

Josefe, to jste si nějak popletl, já nikam dotace nemotám, já pouze reaguji na příspěvky, kde už o dotacích psali jiní. Já sám jsem o dotacích nic nepsal. A když už jste nakousl to motání, proč sem motáte nějaké srovnávání prodlužování termínů? Poněkud pokrytecké, není-liž pravda?

Josef
2. únor 2024, 19:46

Omlouvám se, reagoval jsem na p. Foldynu, ale srovnávat je dobré, nebo ne?

Emil
2. únor 2024, 19:54

Srovnávat je dobré, když se nesrovnávají jablka a hrušky.

Josef
2. únor 2024, 19:47

pan Karásek jemně naznačoval blíže neurčitelnou konečnou cenu stavby jE jak je to zvykem, proč do toho pletete dotace? Navýšení ceny projektu FVE a prodloužení termínu dodání srovnatelné s posledními v EU či USA aktivními projekty taveb JE asi nemáte.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se