Domů
Energetika v ČR
Koronavirus zrychlí pokles cen benzinu v Česku, míní analytici
benzínová staniceZdroj: pixabay.com

Koronavirus zrychlí pokles cen benzinu v Česku, míní analytici

Hrozba koronaviru snížila celosvětovou cenu ropy, což zrychlí pokles cen benzinu a nafty v Česku. Shodli se na tom analytici, které oslovila ČTK. Jak významný pokles bude, ukáže podle nich až další vývoj. Ekonomové upozorňují, že v posledních dnech klesají kvůli obavám z nákazy jak ceny severomořské ropy Brent, tak americké lehké ropy WTI. Ceny pohonných hmot u čerpacích stanic v ČR od konce loňského rostly, ve druhé polovině ledna se ale trend otočil.

„Propad cen ropy se na českých čerpacích stanicích projeví svižnějším tempem zlevňování pohonných hmot. V tomto týdnu očekávám pokles cen benzinu a nafty v rozsahu přibližně 30 až 40 haléřů, v podobném duchu by se mělo snižování cen pohybovat také v příštím týdnu,“ řekl ČTK analytik ČSOB Dominik Rusinko.

Z údajů firmy CCS, která ceny paliv sleduje, vyplývá, že litr benzinu Natural 95 na konci minulého týdne v Česku stál průměrně 32,06 koruny, litr nafty 31,80 koruny.

„V uplynulém týdnu benzin zlevnil o 12 haléřů na litr, nafta o 17. Na další, masivnější zlevnění se mohou čeští řidiči těšit v příštích zhruba dvou týdnech, kdy se efekty hrozby koronaviru výrazněji promítnou do cen u českých čerpacích stanic,“ uvedl hlavní ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda.

O tom, zde půjde o pokles v řádu desetníků, nebo korun, rozhodne podle něj rozsah dalšího šíření nákazy a také to, jak nyní na situaci zareaguje kartel OPEC (Organizace zemí vyvážejících ropu) a jeho spojenci. „Řádné zasedání má OPEC naplánováno na začátek března, avšak zejména Rijád tlačí na to, aby se klíčoví světoví těžaři sešli už dříve. Saúdská Arábie může propadem cen ropy ztratit zřejmě nejvíce,“ uvedl.

Podotkl, že podle odhadů expertů, které citovala agentura Bloomberg, klesá v tuto chvíli čínská poptávka po ropě o tři miliony barelů denně. „To odpovídá zhruba 20 procentům celkové čínské poptávky, neboť země denně spotřebuje zhruba 14 milionů barelů. Čína je od roku 2016, kdy překonala USA, největším světovým dovozcem ropy,“ uvedl Kovanda.

Hlavní analytik Patria Finance Tomáš Vlk připomněl, že pohyby ceny ropy se projevují v cenách benzinu v Česku se zpožděním jednoho až dvou týdnů. Výrazný pokles cen pohonných hmot v ČR kvůli koronaviru v tuto chvíli neočekává. „Citelnější zlevnění bych předpokládal, až pokud ropa zamíří ještě dál dolů,“ uvedl Vlk.

Kovanda upozornil, že cena ropy Brent se za poslední měsíc propadla o takřka 18 procent a je blízko svého takřka půlročního minima, když barel vyjde na 56 dolarů.

Hlavní ekonom společnosti Natland Petr Bartoň vyčíslil, že pokles o 18 procent by měl při současných cenách benzinu odpovídat snížení ceny zhruba o korunu. Skokové zlevnění podle něj ale očekávat nelze. „Reakce evropských čerpacích stanic včetně českých na snížení ceny ropy je vždy o něco pomalejší než reakce na zvýšení,“ dodal.

Novým typem koronaviru, který se od prosince šíří z čínského města Wu-chan, se nakazilo přes 17.000 lidí a nejméně 362 jich nákaze podlehlo.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se