
Krajský soud: Pokud by EDF spor o jaderný tendr vyhrála, může chtít odškodné
Pokud by francouzská společnost EDF vyhrála spor s Úřadem na ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) o dukovanský jaderný tendr poté, co byla smlouva s vítěznou firmou podepsaná, mohla by po zadavateli zakázky požadovat náhradu škody. Na dotaz ČTK to uvedla zastupující mluvčí Krajského soudu v Brně Martina Charvátová. NSS dnes zrušil předběžné opatření vydané krajským soudem, které podpisu smlouvy bránilo, a zadavatel EDU II s vítěznou firmou KHNP smlouvu na výstavbu nových bloků v Dukovanech podepsal.
EDF, jejíž nabídka v tendru neuspěla, napadla žalobou u Krajského soudu v Brně rozhodnutí antimonopolního úřadu, podle něhož byl tendr v pořádku. Tato žaloba byla důvodem pro vydání dnes zrušeného předběžného opatření, které podpis smlouvy zakazovalo.
Podle rozhodnutí NSS se měl krajský soud vydáním předběžného opatření zabývat znovu. Podpisem smlouvy se to ale změnilo. "Obecně zpravidla platí, že pokud by tomu tak bylo (podepsána smlouva), už by nebyl nadále důvod věnovat se návrhu na předběžné opatření," uvedla mluvčí soudu.

Samotnou žalobu EDF bude soud projednávat 25. června. Pokud by rozhodl, že tendr v pořádku nebyl a zrušil by rozhodnutí ÚOHS, mohla by francouzská společnost žádat odškodné. "V takovém případě se lze domáhat náhrady škody podle zákona," doplnila Charvátová.
O výstavbě dvou jaderných reaktorů rozhodla vláda loni v červenci. Dala přednost nabídce korejské KHNP před nabídkou francouzské EDF. Dalšího uchazeče - Westinghouse - vyřadila ze soutěže už dříve. Antimonopolní úřad námitky EDF zamítl, rozhodnutí potvrdil na konci dubna i jeho předseda Petr Mlsna. EDF podala žalobu ke krajskému soudu. Podpis finální dohody s KHNP vláda plánovala na 7. května. Krajský soud v Brně o den dříve předběžným opatřením tento podpis zablokoval. Společnost EDU II i korejská KHNP napadly předběžné opatření kasační stížností u NSS, který jim dnes vyhověl. Smlouvu obě podepsali jejich zástupci jen několik hodin po rozhodnutí NSS.
První blok v Dukovanech by měl být hotový v roce 2036. Stavba nových jaderných bloků v Česku by měla být největší tuzemskou zakázkou. Náklady při aktuálně preferované výstavbě dvou reaktorů v Dukovanech při současných cenách činí 407 miliard korun.
Mohlo by vás zajímat:
Domnívám se, že článek je zčásti nepřesný. Kdyby krajský soud v budoucnu vyhověl žalobě EdF, znamenalo by to jen, že se ÚOHS má věcnými námitkami EdF zabývat, nikoli, že jsou oprávněné (předtím odmítl rozklad posoudit coby nepříslušný). Pořád by zbývala možnost, že ÚOHS námitkám nakonec věcně nevyhoví.
Blabolů na tomto plátku je spousta.
Zastupující mluvčí Krajského soudu v Brně Martina Charvátová by se měla nejdříve seznámit s rozhodnutím NSS, odst. 31. Ten jasně říká, že podle názoru NSS EDF náhrada škod nepřísluší. Celé rozhodnutí : https://www.nssoud.cz/modalni-obsah/rozhodovaci-cinnost/rozhodnuti-403784
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se