Ministerstva i podnikatelé vesměs souhlasí s návrhem na podporu plynových zdrojů
Ministerstva i podnikatelé vesměs souhlasí s návrhem ministra průmyslu Lukáše Vlčka (STAN) na podporu plynových zdrojů energie. Vlček příslušnou novelu energetického zákona předložil jako poslanec koncem roku spolu s dalšími třemi koaličními poslanci. Ve středu ji projedná vláda. Úprava má podle důvodové zprávy zajistit nezbytné kapacity pro výrobu elektřiny při útlumu uhlí. Předloha má také urychlit přestavbu uhelných elektráren na plynové. Z informací na vládním webu vyplývá, že výhrady má sdružení ekologických organizací Zelený kruh.
Plynové zdroje mají podle předkladatelů hrát klíčovou roli hlavně jako záloha schopná stabilizovat proměnlivou výrobu z obnovitelných zdrojů. „Navrhovaná právní úprava energetického zákona reaguje na situaci na energetickém trhu, která vyžaduje přijmout opatření zajišťující energetickou bezpečnost ČR. Opatření by měla zahrnovat zajištění stability a spolehlivé dodávky energie pro spotřebitele a podniky,“ píšou poslanci v čele s ministrem ke zdůvodnění svého návrhu.
Navrhují například, aby Energetický regulační úřad mohl v případě naléhavé potřeby a ve veřejném zájmu uložit držiteli licence na výrobu elektřiny povinnost vyrábět elektřinu nad rámec licence.
Vysvětlují to tím, že vzhledem k vysokému podílu uhelných zdrojů na výrobě elektřiny existuje riziko, že neřízené odstavení uhelných zdrojů by mohlo ohrozit spolehlivost dodávek elektřiny a snížit energetickou bezpečnost. „Vzhledem k nejistotě ohledně cen elektřiny a cen emisních povolenek mohou provozovatelé elektráren dospět k rozhodnutí, že z ekonomických důvodů svá zařízení poměrně rychle odstaví,“ upozorňují.
Nad nově uloženou povinností se v připomínkovém řízení pozastavilo ministerstvo financí (MF), celkově ale zaujalo kladný postoj. Úřad poukázal na tvrzení z důvodové zprávy, že novela nebude mít negativní sociální dopady ani dopady na státní rozpočet a dopad na podnikatelské prostředí bude pozitivní. Podle resortu financí to vyvolává pochybnosti.
„Náklady by mohly vzniknout zejména v souvislosti s možností uložit výrobcům elektřiny povinnost výroby nad rámec jejich licence, což by zakládalo nárok výrobců na úhradu prokazatelné ztráty a přiměřeného zisku,“ upozornilo MF.
Varuje také, že tato úprava by mohla při uložení povinnosti nad rámec licence vést k nárůstu celkové ceny elektřiny, a to hlavně za nepříznivých tržních podmínek.
Předkladatelé uvádějí, že toto navrhované opatření slouží jako pojistka pro podle nich velmi nepravděpodobnou situaci. Podle správce přenosové soustavy ČEPS se dotýká pouze omezeného množství výroben elektřiny, jejichž provoz je nezbytně systémově nutný. Kladné stanovisko zaujalo k novele samotné ministerstvo průmyslu. Podpořila ji i Hospodářská komora a Svaz průmyslu a dopravy.
Naopak zásadní připomínky má sdružení ochranářských spolků Zelený kruh. Podle něj je navrhovaná úprava kromě jiného pravděpodobně v rozporu s evropským právem, které zakazuje podporu narušující hospodářskou soutěž. Tvrdí také, že potřebné mechanismy pro udržení teplárenství a zdrojové přiměřenosti jsou již ukotveny, protože současné znění zákona umožňuje nařídit provoz dodavateli tepla a dává mu právo nadále vyrábět a prodávat elektřinu.
Mohlo by vás zajímat:
Proč by ministerstva nesouhlasila? Jejich peníze to nejsou.
A proč by nesouhlasili podnikatelé? Jejich se ty peníze stanou.
A tvůrců těch peněz se nikdo neptá.
Nahlédnutím do mapy okolí Hořan jsem zjistil, že místní krajina je již velmi zatížená stavbou dálnice a procházejí jí také dvě železniční tratě a vedeni VVN 110 kV a 400 kV.
Hořany větrník chytře umístili až na okraj katastru, ale tím se dostal až k obci Poříčany, také na cca 1 km. Takže doplněním 1-3 větrníků vznikne dokonale zprůmyslněná krajina.
To ale není vše, protože do této krajiny bude nutné ještě nacpat novou železniční trať VRT. Cituji ze stránek obce :
„Citlivě vyřešit přemostění nymburské trati – v úseku mezi dálnicí D11 a Šemberou mají vzniknout dva nadjezdy. Výškově se jedná o prvek, který bude v rovinatém Polabí vyčnívat a vidět široko daleko.“
Omlouvám se obyvatelům obce Poříčany, ale tady bude „vyčnívat a vidět široko daleko“ něco úplně jiného.
Nedobrý den,
Bože, cituji:
Navrhují například, aby Energetický regulační úřad mohl v případě naléhavé potřeby a ve veřejném zájmu uložit držiteli licence na výrobu elektřiny povinnost vyrábět elektřinu nad rámec licence... Vzhledem k nejistotě ohledně cen elektřiny a cen emisních povolenek mohou provozovatelé elektráren dospět k rozhodnutí, že z ekonomických důvodů svá zařízení poměrně rychle odstaví... jako pojistka pro podle nich velmi nepravděpodobnou situaci...
Konec citace
Dovolím si nesouhlasit. Bude jednat o velmi pravděpodobnou situaci. Emisenky stále lezou vzhůru, lokální doly uhlí jsou na limitech a budou se uzavírat, uhlí pak asi půjde z Austrálie přes Rotterdam, plynu již dnes je málo a stále leze nahoru a polze... Náklady v příštích 3 letech lze zcela spolehlivě předpovědět, že porostou. Jediná nejistota je o kolik a kdy to začne jak rychle to poletí nahoru. Podle mě je rozhodující, jak dopadne letošní únor/březen, zda Německo energeticky tak nějak vyjde, nebo zda dojde k dílčímu nárazu a procitnutí lidí. Nebo až příští sezonu.
Jenže výroba nad rámec license znamená, že firmy pravděpodobně dopředu nebudou vědět zda a kolik budou smět/muset vyrobit. Nebude tedy tato nařízená produkce prodávat na future trzích, ale na krátkodobých trzích. Tím vzroste rozkolísanost trhů. A podstatné bude, komu bude přikázáno kolik má kdy vyrobit nad rámec. Takže další vysloveně netržní potenciálně prokorupční, nebo přinejmenším sporný, prvek v systému. 70 procent v Čisté Energii Zítřka, dominantním výrobci elektřiny na území ČR, má stát, jo to bude vysloveně transparentní.
A celé to prodlouží život uhelkám (protože o jakých jiných elektrárnách lze uvažovat, kolik plynu vs. kolik uhlí zde máme vs. kolik výkonu bude asi potřeba) jen o chvíli, protože za takto nejistých podmínek a s vládním minimem příspěvkem na dorovnání provozních nákladů nikdo nepůjde do nákladné údržby pro prodloužení vyčerpané životnosti. Takže za další 3-4 roky začnou odpadávat stejně. A jaké další nástroje má stát aby si vynutil svou když zlotřilí buržousti ani na důrazný rozkaz nevyrábí?
Kuba náš vzor!
Heil Gréta!
K Zemi Hleď!
Kdo je John Galt?
Tfuj tajxl!
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se