Domů
Energetika v ČR
Analytici: Nákup Net4Gas je signálem, že stát bude v energetice spoléhat na plyn
Paroplynová elektrárna Magnum v Nizozemsku
Zdroj: OLE JØRGEN BRATLAND / STATOIL

Analytici: Nákup Net4Gas je signálem, že stát bude v energetice spoléhat na plyn

Energetika v ČR
2 komentáře
29. září 2023, 16:52
ČTK

Nákup společnosti Net4Gas, která v Česku provozuje rozsáhlý systém plynovodů a předávacích stanic, je signálem toho, že stát chce do budoucna spoléhat v energetice na plyn. Uvedli to analytici, které ČTK oslovila. Akvizice podle nich zvýší energetickou stabilitu v zemi, zároveň však varují před ekonomickou situací firmy, kvůli níž se kupní cena zřejmě státu nevrátí.

Vláda ve středu pověřila státní společnost ČEPS koupí firmy NET4GAS Holdings, která v Česku provozuje rozsáhlý systém plynovodů a předávacích stanic. Kupní smlouva by měla být podepsána dnes. Kupní cenu chce vláda zveřejnit po podpisu.

Nákup společnosti Net4Gas je podle řídícího partnera EGÚ Brno Michala Kocúrka především signálem pro tuzemské hospodářství, že stát počítá s plynem i do budoucna. Průmyslové podniky tak podle něj mohou začít s realizací investic vyžadující dlouhodobější odběr zemního plynu, protože vlastnická přítomnost státu v oboru umožňuje mnohem bezpečněji propojit dlouhodobou strategii pro plynárenství, teplárenství i elektroenergetiku s podobou energetické infrastruktury v koordinaci se všemi klíčovými partnery. „V případě společnosti Net4Gas existuje vysoká pravděpodobnost, že by byl každý jiný potenciální zájemce pro zajištění stabilních dodávek plynu větším rizikem,“ podotkl Kocůrek.

V této souvislosti zároveň připomněl nedávnou akvizici státu, kdy prostřednictvím ČEPS koupil také provozovatele plynových zásobníků RWE Gas Storage. „Zásobníky a plynovody se vzájemně doplňují a fakt, že budou mít jednoho vlastníka, může být výhoda,“ tvrdí Kocůrek.

Dění okolo firmy Net4Gas připomíná podle analytika XTB Tomáše Cverny situaci německé společnosti Uniper. Před rokem ji odkoupila německá vláda. „Firma Net4Gas může určitě přispět ke zvýšení energetické bezpečnosti, navíc si stát v budoucnu může díky vlastnictví firmy řídit rozvoj soustavy,“ řekl Cverna.

Upozornil také na vysoké zadlužení společnosti, díky čemuž ji stát získá se slevou. „Navíc pokud by k nákupu státem nedošlo a firma spadla do insolvence, vyústilo by to až k rozprodeji jejího majetku. Bylo by tedy reálné, že by veškerá aktiva firmy nepřipadla státu. To by do budoucna přineslo komplikace při rozvoji soustavy,“ dodal Cverna. Net4Gas má dlouhodobé půjčky až 33 miliard korun. Jde převážně o dluhopisy a úvěry se splatností do roku 2028.

Analytik Capitalinked.com Radim Dohnal naopak hodnotí akvizici Net4Gas jako obrovskou chybu. „Nesmyslně drahá akvizice, pokud nebudou chtít prohibitivně zdražit transport plynu pro domácí trh, se kupní cena nikdy nevrátí,“ řekl. Podle něj je těžko představitelná situace, že by se zisk Net4Gas v blízké době dostal na významně kladné hodnoty. „Strategická pozice trubek ve vlastnictví Net4Gas je zřejmě navěky silně poškozená,“ podotkl.

Také Dohnal vidí v nákupu přiznání státu, že se hodlá v energetice více spoléhat na plyn. „Tedy je možné, že stát brzy přistoupí k výstavbě paroplynové elektrárny a nový jaderný blok zase odloží,“ dodal.

NET4GAS je držitelem výlučné licence pro přepravu zemního plynu v České republice. Řídí plynárenskou soustavu v případě nouze a vyhlašuje regulační stupně, tím tedy rozhoduje o dodávkách plynu zákazníkům. Jakékoli problémy s plynovody NET4GAS by zásadně ohrozily dodávky plynu do země. Firmu NET4GAS Holdings napůl vlastní konsorcium společností Allianz Infrastructure Luxembourg a Borealis Novus Parent.

Tento měsíc stát koupil za 360 milionů eur (v přepočtu 8,8 miliardy korun) prostřednictvím společnosti ČEPS firmu RWE Gas Storage, která vlastnila a spravovala šest plynových zásobníků. Jejich kapacita odpovídá třetině roční spotřeby. Před rokem se Česku také podařilo získat kapacitu v terminálu na zkapalněný plyn v nizozemském přístavu Emshaven a vláda také jedná o stavbě nových plynovodů.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
Pravoslav Motyčka
29. září 2023, 21:56

Naopak stát koupil tu společnost , protože byla komerčně neprodejná . Každý ví ,že s plynem se do budoucna nepočítá. Představa že někdo platí 1000EUR 1t CO2 povolenku což má být asi za 10 let a topí k tomu plynem to prostě nemůže fungovat. Každý spotřebitel, který uteče od plynu udělá dobře.

miro novak
29. září 2023, 22:27

nie, kazdy kto bude vnucovat povolenky za 1000, bude nakoniec utekat.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se