Mládek: Situace s OKD je vážná, nejde jen o Důl Paskov
Podle ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka je situace ohledně těžební společnosti OKD vážná, v krajním případě hrozí vyhlášení konkurzu. Ohrožena jsou místa 13 000 zaměstnanců a další související odvětví. Vláda a tripartita se bude situací zabývat na pondělním jednání.
Mládek ve čtvrtek vyzval ztrátovou společnost New World Resources (NWR), majitele těžební společnosti OKD, aby přišla s novým plánem poté, co vláda zamítla žádost společnosti o státní podporu, která by jí pomohla překonat propad cen uhlí.
Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) ve středu odložilo jednání s NWR po obdržení žádosti o pomoc a dalších návrhů od společnosti, ale dodalo, že je připraveno přijmout opatření pro záchranu pracovních míst.
„Z pohledu vlády je samozřejmě nejvyšší prioritou pomoci horníkům, lidem v okolí, lidem v regionu.“
„Situace je vážná. Nejde už zdaleka jen o Důl Paskov. Jednání se vede o celém OKD… Problém je, že podali (NWR) nedůstojný návrh a to je ještě slušný přívlastek.“
ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek
Výše požadované finanční podpory není známa, předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula řekl, že NWR odhadla své potřeby na přibližně 150 milionů eur (více než 4 miliardy korun), ale dodal, že je na společnosti, aby čísla potvrdila. NWR se k tomu nevyjádřila. Odbory také uvedly, že společnost jako součást záchranného řešení rovněž požádala o 5% snížení platů svých zaměstnanců, což bylo zamítnuto.
NWR patří společnost OKD, která je jediný provozovatelem černouhelných dolů v ČR, konkrétně se jedná o 4 Ostravsko-Karvinské doly. Společnost oznámila, že by ve třetím čtvrtletí 2016 mohla být bez finančních prostředků. Podle vlastních slov by buď mohla prodat některá svá aktiva, nebo ukončit činnost, pokud by se potýkala s nedostatkem finančních prostředků a nenašla alternativní řešení.
NWR zmapovala řadu možností – od okamžitého nebo postupného ukončení činnosti, rozdělení do ztrátových a životaschopných společností, sloučení s jinými průmyslovými podniky nebo prodejem dílčích aktiv.
NWR má 13 000 zaměstnanců a ohrožena by byla další místa v souvisejících odvětvích na severu Moravy.
Vztahy mezi NWR a vládou jsou již dlouhodobě napjaté. Hodnota společnosti byla v roce 2008, kdy se stala akciovou společností a uvedla své akcie na burzu v Londýně, Varšavě a Praze, ohodnocena na 131 miliard korun. Firma vyplácela dividendy a zvyšovala svůj dluh, než ji pokles cen uhlí donutil k finanční restruktualizaci v roce 2014. Tržní kapitalizace společnosti se propadla, nyní se její hodnota pohybuje okolo 860 milionů korun.
OKD v roce 2013 oznámila, že ztrátový důl uzavře. NWR a OKD se nakonec s vládou dohodly, že budou důl provozovat do roku 2017 se státním příspěvkem 600 milionů korun. Dohoda pravděpodobně přestane na konci roku platit, jelikož cena uhlí zřejmě klesne pod cenu 110 dolarů za tunu, sjednanou v dohodě.
Mohlo by vás zajímat:
Žádný problém v tom nevidím, spíše naopak. Čím dříve toto dotované rabování skončí tím lépe. Mají šanci začít dělat něco rozumného a skutečně užitečného.
Ať si nepřízpusobiví fosilní veteráni z ČEZka vezmou příklad z veteránů v USA:
http://www.ekobydleni.eu/solarni-energie/v-usa-preskoluji-vojenske-veterany-na-solarni-techniky
http://www.ekobydleni.eu/solarni-energie/v-kalifornii-dostanou-chudi-solarni-elektrarnu-zdarma
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se