Domů
Energetika v ČR
MPO chce kvůli ruské invazi navýšit minimální zásoby plynu z 30 na 45 procent

MPO chce kvůli ruské invazi navýšit minimální zásoby plynu z 30 na 45 procent

Energetika v ČR
1 komentář
17. březen 2022, 18:00
ČTK

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) připravuje vyhlášku, kterou změní bezpečnostní standard dodávek plynu. Minimální zásoby plynu v zásobnících se mají navýšit ze současných 30 procent na 45 procent. Důvodem je riziko, že by mohla být omezena či dlouhodoběji zastavena přeprava plynu z Ruska do Evropské unie. Vyplývá to z materiálu, který má ČTK k dispozici. Dnes k němu skončilo připomínkové řízení.

Dlouhodobým zastavením či omezením dodávek plynu z Ruska by podle předkládací zprávy vznikly na přechodnou dobu vážné problémy. „Z hlediska zásobování České republiky zemním plynem jsou pro bezpečnost a spolehlivost vzhledem k absenci větších domácích zdrojů plynu rozhodující podzemní zásobníky plynu. Plyn v nich uložený je vlastněn obchodníky s plynem, kteří takto uloženým plynem v zimním období doplňují své nákupy plynu převážně na zahraničních krátkodobých a spotových trzích,“ stojí v předkládací zprávě.

Částí uloženého plynu plní obchodníci povinnost stanovenou energetickým zákonem. Musí zajistit stanovený podíl bezpečnostního standardu dodávky plynu pro jejich chráněné zákazníky uskladněním plynu v zásobnících na území členského státu Evropské unie. Právě tento podíl se má zvýšit ze 30 na 45 procent.

Největším provozovatelem podzemních zásobníků plynu v ČR je společnost RWE Gas Storage, provozuje šest zásobníků s provozním objemem asi 2,7 miliardy metrů krychlových. Dalším provozovatelem podzemních zásobníku plynu je firma MND Gas Storage, která vlastní a provozuje dvě skladovací struktury. Vyjádření společností ČTK shání.

„Vzhledem k v současnosti existujícím rizikům zejména pokud se týká dostatečné připravenosti na příští zimu je navrhováno navýšení tohoto podílu na 45 procent. Mělo by to v konečném důsledku zvýšit bezpečnost a spolehlivost zásobování konečných zákazníků v České republice zemním plynem,“ uvádí předkládací zpráva k vyhlášce.

Navrhovaná úprava si nevyžádá nároky na výdaje ze státního rozpočtu ani z ostatních veřejných rozpočtů. Novela má mít kladný dopad na podnikatelské prostředí, neboť přispěje ke zvýšení energetické bezpečnosti ČR v plynárenství.

Nutné navýšení zásob plynu avizoval začátkem března ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN). „V souvislosti s ruskou agresí je nutné posílit českou energetickou bezpečnost a co nejlépe se připravit na příští zimu. Navýšíme povinnou úroveň zásob plynu v zásobnících a zároveň prodloužíme dobu, po kterou je v nich musí obchodníci držet. Potřebné kroky začneme dělat okamžitě,“ uvedl tehdy na twitteru.

Největším provozovatelem podzemních zásobníků plynu v ČR je společnost RWE Gas Storage, její zásobníky nyní jsou zaplněné asi z 12 procent. „Zásoby plynu vytvářejí pouze licencovaní obchodníci. Podíl 30 procent, případně 45 procent se vztahuje na takzvané bezpečnostní standard dodávky, nikoli na celkovou skladovací kapacitu,“ řekla dnes ČTK za RWE Gas Storage Simona Hladíková.

Bezpečnostní standard dodávek plynu je podle ní mechanismus, který má zajistit takzvaným chráněným zákazníkům bezpečné dodávky plynu od jednotlivých obchodníků. Mezi chráněné zákazníky patří zejména domácnosti, zdravotní a sociální zařízení nebo potravinářské provozy. Pro tyto vybrané skupiny zákazníků jsou obchodníci povinni zajistit část bezpečnostního standardu uskladněním plynu v zásobnících. Tento způsob zajištění by měl zaručit bezpečné dodávky především v zimním období, tedy v topné sezoně.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
rosta kosta
18. březen 2022, 18:14

Takze, zasobniky plynu nevlastnime, plyn v nich taky ne, komu ho dodaji jeho vlastnici to taky neovplyvnime.

Jak konkretne timto krokem haji MPO zajmi ceske republiky?

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se