MPO poskytne miliardu korun na modernizaci lokálních distribučních sítí
Stát poskytne miliardu korun na modernizaci lokálních distribučních sítí. Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) k tomu nyní vyhlásilo dvě nové dotační výzvy. Jejich cílem jsou úspory energií v sítích a navýšení jejich kapacity. Dnes o tom informovalo MPO v tiskové zprávě.
„Modernizace lokálních distribučních soustav nám pomůže v úsilí rozvíjet českou energetiku. Tyto dvě výzvy podpoří jejich provozovatele při nákupu zařízení omezujících ztráty v distribuční soustavě a pomohou do ní také instalovat chytré prvky, což spotřebitelům dá možnost lépe řídit svou spotřebu elektřiny, a tím snižovat své výdaje,“ uvedl ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN).
Peníze budou moci čerpat provozovatelé lokálních distribučních sítí, ke kterým je připojeno méně než 90.000 odběratelů. První výzva je zaměřena na dosahování úspor primární energie při distribuci elektřiny. Distributoři budou moci peníze použít na nákup a instalaci transformátorů, trafostanic a dalšího dovybavení. Další výzva má pak podle úřadu pomoci posílit kapacity lokálních distribučních sítí a možnost většího připojování obnovitelných zdrojů energie do sítě. Peníze tak bude možné využít na modernizaci silové infrastruktury nebo na instalaci chytrých prvků distribučních sítí. Na každou výzvu je vyhrazeno 500 milionů korun.
„Věříme, že výzvy zaprvé efektivním způsobem podpoří naplňování cílů v oblasti energetické účinnosti, která je jedním ze základních pilířů přechodu na nízkouhlíkovou ekonomiku. Zadruhé očekáváme rychlejší rozvoj chytrých sítí a konvenční posílení sítí v Česku, který je nezbytný pro rychlý rozvoj obnovitelných zdrojů energie,“ řekl vrchní ředitel Sekce fondů EU Marian Piecha.
Provozovatelé soustav budou moci podávat žádosti od od 2. dubna do 30. prosince 2024.
Mohlo by vás zajímat:
Vypadá to, že za chvíli se v energetice bez dotace nepohne ani elektron...
Regulace , daně fungují a tak na řadě jsou dotace.
Naprosto v pořádku. Od toho stát je, aby prostřednictvím ekonomických nástrojů podporoval to, co je třeba.
V pořádku to není. Stát, který kecá lidem do života, reguluje, dotuje, atd... je socialismus nebo komunismus. Stát, který to nedělá je kapitalismus. Kapitalismus je výkonnější než komunismus, takže v pořádku to není z důvodu zaostávání a chudnutí celé společnosti.
Kdybyste si přečetl něco z politické teorie, zjistil byste, že používáte slova jako socialismus a komunismus naprosto nesmyslným způsobem. Kapitalistický volný trh sice může být výkonnější, ale je vysoce sobecký. Trpí většina kvůli zisku menšiny, trpí životní prostředí, protože jeho ochrana není v zájmu vydělávajících elit, vítězí ten, kdo má menší etická omezení. Regulovaná sociálně-tržní ekonomika je systém, který využívá výhod obou systémů - kapitalismu i socialismu.
A kdyby se panu Prochaskovi dostalo humanitního vzdělání (historie, resp. literatura), věděl by do jakých konců ten jeho vysněný laissez-faire kapitalismus vede a že to nic pěkného není.
I ten komunismus (a anarchismus) vznikl jako extrémní reakce na prasárny laissez-faire kapitalismu v 19. století.
Uvidíme jestli se tu budete podobně vyjadřovat až někdo bude chtít dotovat třeba jaderné elektrárny.
Kapitalismus se může zdát jako sobecký, ale ve výsledku jsou bohatší všichni. Ano jsou větší rozdíly v bohatství mezi lidmi, ale i chudý se má docela dobře. V komunismu se mají špatně všichni kromě členů vedoucí strany.
Kapitalismus totiž donutí lidi pracovat, takže ve výsledku je i celá společnost bohatší.
EU se nyní přiklání ke komunismu podobně jako východní blok před rokem 1989, což nutně vede k zaostávání oproti zbytku světa.
Místo humanitního vzdělání doporučuji, aby jste si přečetl nějakou učebnici ekonomie.
@Petr, ...trpí životní prostředí... Zkuste si tipnout, kde vznikl první národní park na světě. Z regulované sociálně tržní ekonomiky zůstala jen ta regulace. Vláda má vytvářet rovné podmínky a ne řešit např. cenu potravin. Pak hasí až důsledky své nečinnosti. A tak to je se vším v tom vašem regulovaném socialismu.
tady u nas taky budou zakopavat cca 300 metru dratu, udajne kvuli vetsi instalaci fotovoltaiky na kravine. Kdyby dali na vsechny strechy solary, tak je to levnejsi. Kazdopadne naposledy kdyz zakopaval draty Telecom, tak k hovnu, nastoupily masove mobilni site
Ty kabely má dnes nástupnická firma Telekomu jménem Cetin. A je to fakt zisková.
to už je něco jiného. To je podobné jako když krachne pošta, taky nekrachnou služby co poskytovala, jen se najdou jiní co je budou dělat líp. Ale ty falešné naděje platí každý z nás
Velká chyba byla, že se nezakopaly chráničky, ale aspoň se telefoní síť předělala na internetovou a ta funguje
Ty dotace jsou dobré pro všechny uživatele. Nyní se šílí z drahoty distribuce, která také obsahuje ZTRÁTY na VEDENÍ, jehož součástí jsou i staré transformátory. Pokud se vymění, lze pak snižit i úhradu na ztrátu vedení. Starší trafo má ztrátu cca 4 %, nové cca 2 %. Což v dnešních cenách energie při mnohaletém provozu se státu (i uživatelům) vyplatí.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se