Domů
Energetika v ČR
MŽP za rok vypsalo dotace na transformaci uhelných regionů za 30,2 miliardy Kč
Jezero Milada

MŽP za rok vypsalo dotace na transformaci uhelných regionů za 30,2 miliardy Kč

Energetika v ČR
1 komentář
21. listopad 2023, 15:22
ČTK

Ministerstvo životního prostředí (MŽP) dosud za zhruba rok fungování programu na podporu transformace uhelných regionů vyhlásilo dotační výzvy v hodnotě více než 30 miliard korun, což jsou více než dvě třetiny celkem vyčleněných peněz z evropských fondů. Do konce roku by resort měl rozhodnout o poskytnutí dotací za deset miliard korun. Novinářům to dnes řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Evropské dotace z dotačního programu míří do Moravskoslezského, Karlovarského a Ústeckého kraje, které se potýkají s přeměnou regionální ekonomiky, která byla dlouhodobě spojená s těžbou uhlí.

Celkem je pro Česko v operačním programu Spravedlivé transformace zhruba 41 miliard korun. Ministerstvo dosud vyhlásilo výzvy za 30,2 miliardy korun, přičemž regiony zatím zažádaly o více než 20 miliard korun.

Ministerstvo v současnosti eviduje 32 strategických projektů. Nejvíce podaných žádostí je zatím z Moravskoslezského kraje, kde rozhodnutí o poskytnutí dotace už dostal například ostravský projekt tzv. Černé kostky, který by se měl stát centrem vědy a digitalizace v kraji a také novým sídlem vědecké knihovny. Některé dříve zamýšlené projekty naopak odstoupily. Jde například o záměr výstavby továrny na výrobu baterií do elektrovozidel na místě hnědouhelné elektrárny Prunéřov na Chomutovsku.

Korečkové rypadlo v lomu ČSA. Autor: Jirka Dl
Ilustrační foto

V příštím roce se v rámci dalších výzev chce ministerstvo podle Hladíka zaměřit například na rozvoj vodíkové infrastruktury, brownfieldových území, posílení sociální stability nebo podporu zaměstnanosti.

Dotační program Spravedlivá transformace má přinést uhelným krajům zejména nové pracovní příležitosti, podpořit malé a střední podniky, investice do výzkumu a vývoje, vzdělávání dětí i dospělých a obnovu území zasaženého těžbou černého i hnědého uhlí.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Karásek
21. listopad 2023, 19:54

Zajímavá by byla informace, jestli bude na zatopených lomech po těžbě uhlí v severních Čechách plovoucí fotovoltaika a případně kdy a taky jestli tam bude nějaká přečerpávací elektrárna jak bylo dříve nastíněno?

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se