Domů
Energetika v ČR
Na energetické strojírenství v ČR krize zatím nedopadá. Budoucnost je otázkou
Reaktorová část 4. bloku jaderné elektrárny Mochovce, na technologiích se významně podílí i Škoda JS (zdroj Slovenské elektrárne).

Na energetické strojírenství v ČR krize zatím nedopadá. Budoucnost je otázkou

Na české firmy, které podnikají v energetickém, potažmo jaderném strojírenství, současná koronavirová krize zatím významně nedopadá. Většina z nich pokračuje v domluvených zakázkách. Společnosti ale řeší, jak bude situace vypadat do budoucna. Podotýkají, že jejich podnikání je často velmi závislé na exportu, což může být kvůli restriktivním opatřením jednotlivých států do budoucna problémem. Vyplývá to z jejich vyjádření pro ČTK.

„V exportu se u nás zatím nic zásadně nemění vzhledem k tomu, že obvykle pracujeme na dlouhodobých projektech. Bude-li však tento stav trvat příliš dlouho, bude nám klesat zásoba zakázek a možnost jejího předávání zahraničním zákazníkům,“ uvedla Vladislava Česáková z příbramské společnosti ZAT, která je dodavatelem komplexních řešení v oblasti automatizace pro energetiku a průmyslové procesy.

Královopolská SAG z Brna původně počítala, že letos vyveze zhruba 60 procent své výroby. Zda se tento plán splní, však zůstává otázkou. „Aktuálně nejen, že nemůžeme vysílat naše pracovníky na domluvené zakázky pro dokončované bloky slovenské jaderné elektrárny Mochovce, ale nejistota nás omezuje i v nabídkách v rámci dalších projektů jak na Slovensku, tak také ve Finsku a Turecku. Obchodní jednání jsou spojena s osobním kontaktem se zákazníky, který nyní není možný,“ uvedla firma.

Další společnost, středočeská ZPA Pečky, která dodává do elektráren servomotory, sdělila, že v současnosti vyrábí zhruba na 80 procent běžného stavu. „Export nebyl současnou situací zatím výrazně dotčen. K přejímce máme připraveno 54 kusů servomotorů vyrobených pro Rosatom. Ve výrobě máme ještě asi 40 kusů,“ řekl výkonný ředitel firmy Jan Bulíček. „Fungujeme prozatím normálně, naplnění plánu výroby odpovídá danému měsíci a době. Všechny nevýrobní činnosti jsou utlumeny z bezpečnostních důvodů,“ doplnil výrobce armatur, firma LDM z České Třebové.

Ilustrační foto

Vetší potíže zatím nezaznamenala ani západočeská Kabelovna Kabex. „Setkáváme se s menšími problémy, občasnými jednotlivými výpadky dodávek od našich subdodavatelů – například se nám zpozdí kamion z Německa nebo Itálie. S tím si ale poradíme operativně,“ uvedl ředitel firmy Anton Slobodin.

Firmy podotýkají, že jejich výhodou je, že většinou pracují na dlouhodobých projektech a nejsou tolik závislé na aktuální poptávce jako jiné průmyslové obory. „V segmentu jaderné energetiky neevidujeme žádné zpoždění ani výkyvy. Jedná se zde o dlouhodobé kontrakty a případné posuny v řádu měsíců by neměly být velkým problémem,“ sdělila strojírenská skupina Sigma Group.

„Přestože nepřijímáme návštěvy, nabídli jsme našim partnerům a zákazníkům v případě plánovaných přejímek a zkoušek pořídit fotodokumentaci nebo videozáznam ze zkoušky. Díky této možnosti i schválení ze strany klienta jsme exportovali naše produkty na Slovensko, do Ruska, Belgie nebo Německa bez jakéhokoliv omezení,“ dodala Julija Dolguševová z opavské firmy Arako, výrobce průmyslových armatur pro energetiku, chemii a petrochemii.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
St
7. duben 2020, 11:29

Dobrá zpráva, že výroba jede, že lidé mají práci. Ať se těm firmám daří i nadále.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se