Domů
Energetika v ČR
Obce chtějí z nového modernizačního fondu více peněz na komunitní energetiku

Obce chtějí z nového modernizačního fondu více peněz na komunitní energetiku

Zástupci více než 300 obcí či malých a středních podniků žádají více peněz na komunitní energetiku z Modernizačního fondu. Ve výzvě oslovily vládu, ministerstvo životního prostředí (MŽP) a několik dalších resortů, aby zvýšily alokaci na tyto projekty. Signatáři kritizují, že programový dokument fondu vyhrazuje na komunitní energetiku jen 1,5 procenta svých zdrojů. Chtějí alespoň čtyři procenta. Organizace Frank Bold a Národní síť Místních akčních skupin sdružující občany, obce či podnikatele o výzvě informovaly ČTK v dnešní tiskové zprávě. Vyjádření MŽP ČTK shání.

Modernizační fond má cílit na snížení emisí a podporu obnovitelných zdrojů energie (OZE). Fond stanovila loni přijatá novela o podmínkách obchodování s emisními povolenkami. Do roku 2030 do fondu z prodeje emisních povolenek, v závislosti na jejich ceně, půjde zhruba 150 miliard korun.

„Nesouhlasíme s tím, že Obecný programový dokument Modernizačního fondu alokuje do programu Komunitní energetika pouhých 1,5 procenta svých zdrojů. Taková částka, představující zhruba 2,3 miliardy Kč, je zcela neadekvátní k tomu, aby pokryla potřeby více než 6000 obcí v České republice a jejich aktivních občanů,“ stojí ve výzvě.

Signatáři po politicích chtějí, aby rozdělení peněz přehodnotili.

„Zvýšení alokace na čtyři procenta není nijak přehnaný požadavek. Naopak, pokud komunitní energetika naplno využije svého potenciálu, je možné, že ani toto navýšení nebude dostatečné. Je to však číslo, které navrhovali odborní konzultanti od Evropské komise, a samo ministerstvo s touto sumou ještě v srpnu souhlasilo,“ řekla k požadavku Karolina Gyurovszká z Frank Bold Society.

Podle organizátorů výzvy také není vhodné v době „nastupující ekonomické krize a škrtů“ ve veřejných rozpočtech brzdit rozvoj samospráv, malých a středních podniků a nových developerských projektů omezením evropských fondů. Signatáři ve výzvě také uvádějí, že podle Evropské komise má fond podpořit modernizaci energetiky převážně skrze OZE. Ty jsou podle nich „z principu“ decentralizovanými zdroji, s výhodou výroby energie blízko místa spotřeby. Právě charakter OZE podle výzvy občanům i podnikatelům umožní, aby se přes energetické komunity zapojili do výroby obnovitelné energie. Města a spolky podle signatářů mohou hrát důležitou roli koordinačních míst.

MŽP spustilo Modernizační fond 30. listopadu. Žadatelé se mohou hlásit do tzv. předregistračních výzev pro financování svých projektů. První ostré výzvy by měly být vypsány v prvním čtvrtletí 2021.

Minulý týden kritizoval fond Svaz moderní energetiky. Uvedl, že peníze z fondu zřejmě nebude možné použít na stavbu solárních elektráren na brownfieldech a v průmyslově znečištěných lokalitách. Podle MŽP to není pravda a fond s tím počítá.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516