Objem výroby dřevěných pelet byl loni v ČR rekordní, vyrobilo se 526.000 tun
Objem výroby dřevěných pelet v Česku loni meziročně stoupl o 40.000 tun na rekordních 526.000 tun. Tento objem by stačil pro vytápění asi 130.000 domácností. Výrobci loni zaznamenali zvýšenou poptávku po peletách, a to především v reakci na aktuální situaci na trhu s elektřinou a plynem. ČTK to řekl předseda oborového Klastru Česká peleta Vladimír Stupavský.
Například v porovnání měsíců května 2021 a října 2021 zaznamenali výrobci dřevních pelet nárůst nových objednávek spotřebitelů o 60 procent. Podle klastru nejde přitom jen o reakci na nadcházející zimní období. Motivem je především aktuální situace na trhu cen elektřiny a plynu. Domácnosti dávají stále častěji přednost spalování ekologického dřeva a pelet místo elektřiny, plynu nebo uhlí. Dřevní paliva jsou na rozdíl od elektřiny a plynu v poslední době cenově mnohem stabilnější, uvedl Stupavský.
Přechod na ekologická paliva, jako je například dřevo a dřevní pelety nebo brikety, podle něj přinášejí alespoň základní jistoty pro budoucí vývoj na trzích s energiemi. Dřeva je dostatek a jde o lokální surovinu, proto nehrozí tak zásadní cenové výkyvy jako u elektřiny nebo plynu, uvedl Stupavský.
Dlouhodobě nejlevnější je v Česku podle něj vytápění kusovým dřevem, jehož cenu ještě srazila kůrovcová kalamita. Aktuálně lze pořídit nařezané palivové dřevo za 1200 až 1600 Kč za rovnaný metr, to znamená, že zákazník zaplatí v průměrném rodinném domě 20.000 až 26.000 Kč za topnou sezonu, uvedl.
Dřevo by podle Stupavského v následujících letech razantně zdražovat nemělo. „Díky dostatečným zásobám a tak trochu i kůrovci se Česko stává pilařskou velmocí, skokově se navýšily kapacity domácích pil, a to pomáhá stabilizovat a současně zlevňovat veškerý dřevní sortiment,“ řekl.
Další alternativou jsou právě dřevní pelety, které podle předsedy nabízí komfort srovnatelný s plynem, není třeba dříví štípat a sušit, zapalovat oheň ani přikládat do kotle. „Ceny pelet jsou stále podobné, v létě bývají nižší asi o 15 procent, v zimní topné sezóně naopak zdraží, na jaře opět zlevní. Naštěstí nijak nekopírují to, co se děje s plynem a elektřinou,“ řekl Stupavský.
Pelety jsou nyní poprvé k dostání za stejnou cenu jako balené tříděné uhlí pro vytápění. Balené hnědé uhlí nyní průměrně stojí 5,50 Kč za kilogram, to znamená okolo 33.000 Kč za topnou sezonu pro běžný rodinný dům. Stejné ceny lze dosáhnout i s dřevními peletami, ale s daleko vyšší mírou čistoty a pohodlí, dodal.
Mohlo by vás zajímat:
To je smarů v ovzduší. Kde jsou greendeal aktivisté?
celá tahle záležitost s peletami je katastrofa pro normální lidi co si pořídili kotel na pelety, zdražení 500 procent minimálně za posledních 5 let, vpodstatě je to státem posvědené zneužívání postavení na trhu protože v oněch kotlech není možno topit ničím jiným
.. hlavně že je to "ekologické" .. jakoby topení normálním dřevem nebylo
To je slušná diagnóza prý 500%
Plácáš naprostý pitomosti. Cena pelet se za posledních 5 let téměř nezměnila.
před 5-6 lety stala 1 tuna paleta cca 1500-1800 kč, teď stojí 7000-7500 kč
Maly Jarda Ceník pelet v ČR před 5-6 lety zde.
No, nevím nevím.
https://oze.tzb-info.cz/vytapeni-peletami/9653-drevene-pelety-vyvoj-cen-a-novinky-na-trhu
Ano, pokles tam byl, ale nevychází to moc. Nějaký propad byl tak o 30 % v roce 2015 a to zase po zimě.
A pro představu, je to asi výkon přivaděče tepla Mělník.
Ale omlouvám se, ujelo mi desetinné znamínko. Je to cca 1/5 až 1/10 výkonu přivaděče Mělník takže nic moc.
Pokud pocitam tepelnou sezonu 160 dni, tak je to cca 550 MW tepelneho vykonu (2.1 TWh energie).
To znamena zhruba stejne, jako ten privade pri maximalnim vykonu (600 MW).
No jak kdy a kde. V domku snad, ale ve městě je nutná TUV aspoň 360 dní.
taky co se zbytky po kurovci. ale az nebude kurovec, tak pelety nebudou a cena zase poporoste.
koupit si dnes kotel na pelety muze jen silenec.
ja koupil v roce 2005 jeden od vernera a jednu sezonu jsem topil peletama z otrub. jenze rok na to zacal cez skupovat biomasu kde se dalo do tepelek a pelety z otrub byly hned 2x drazsi. tak jsem kotel prepnul na orech 2 a topim s nim dodnes.
Zelená hmota bude chybět v lese, budeme mít špatnou půdu a nezdravé stromy v lese. To je fak eko. Navíc se např. štěpka vozí z Kanady a severských zemí. A to je super eko.
Rostlinné [zemědělské] pelety jsou takové trochu problematické, protože z rostlinných pelet (sláma, otruby, seno apod.) vzniká popel, který má nižší teplotu spékání, a tak se může stát, že se to někde tak speče dohromady, že to už z toho kotle jen velmi špatně dostanete (letlampou?). Navíc rostlinné pelety mohou obsahovat chlor, který po spálení má tendenci korodovat všechno železo včetně nerezu.
Sečteno podtrženo, jste na tom s tím uhlím asi lépe. Tedy pokud chcete ten kotel provozovat déle jak 5 let bez velkých oprav.
To je teda argument - lokální zdroj dřeva. Stejně tak je to i uhlím z Bíliny. Vloni v říjnu 380 za ořech 2, teď kolem 500. Navíc už jsem četl, že pálením dřeva se uvolňují těžký kovy, který ten strom nabral ze země. Tak je otázkou času, kdy to zase někdo ozvučí a vymyslí filtr do komína.
Ty těžké kovy (prý olovo, kadmium a mangan) se mohou dostávat do těch stromů přes činnost člověka (olovnatý benzín, doly, pálení odpadů apod.). Identifkované množství nebylo nebezpečné pro člověka. Takže doufejme, že nikoho nenapadne, topní dřívím zakázat.
Jestli k tomu náhodou dojde... tak se stěhuju jinam, kde žijí rozumní lidé, kteří chápou, že dřevem člověk topil odjakživa a zakazovat něco takového je naprostá blbost.
samozřejmě že EU už připravuje zákaz topení dřevem v kamnech, nějaký "důvod" už si vymyslí .. hlavně aby byli lidé nuceni platit daně za úplně všechno a topit americkým plynem, ať už přímo nebo skrz výrobu elektřiny
Dokonce i radiaci. Některé rostliny v sobě koncentrují z okolí toxické radionuklidy uvolňované do životního prostředí jadernou energetikou.
"Zelené topení " - dřevem, hm. to je zajímavé. Jestli se náhodou při pálení neuvolňuje CO2 podobně jako při pálení uhlí. Škoda, že uhlí se neobnovuje, to bychom ho ihned zařadili také mezi čisté zdroje. Je to "pěkně pošahané". Jak to asi bude vypadat ve vesnici, kde bude v zimě 100 % domů topit na dříví, stejně jako třeba roku 1700. Dnes jsme to - "objevili jako mohutný pokrok". Naši staří dědkové tak byli kdysi - "největší ekologové planety" !!
Ale uhlí je obnovitelný zdroj ze dřeva, to my jsme jen trošku nedočkaví než zase ze dřeva vznikne. :-))
Topení dřevem je z hlediska ekologie v pohodě, s moderním kotlem je to z hlediska ovzduší úplně v pohodě.
CO2 se samozřejmě uvolňuje. Každá rostlina si při svém růstu bere CO2 ze vzduchu a když zetleje nebo shoří, tak veškeré CO2 zase zpět do atmosféry vypustí. Výjimkou je, pokud se dřevo použije ve stavebnictví - například v trámech je CO2 uskladněno po staletí. Další možností je nějaké zakonzervování dřeva bez přístupu vzduchu - tak vznikalo uhlí, to se ale běžně neděje.
Problém je ten, kolik u nás vyrobených pelet bude nakonec spáleno v Rakousku a Německu.
Problém to není, 2/3 u nás vyrobených pelet se spálí v Itálii, Německu a Rakousku. Je to dáno tím, že u nás není, kdo by to spálil (málo lidí využívá topení peletami).
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se