OKD předložila dokumentaci pro EIA pro Důl ČSM od roku 2024 do ukončení těžby
Těžební společnost OKD zaslala ministerstvu životního prostředí dokumentaci potřebnou pro zjišťovací řízení týkající se vlivů na životní prostředí v procesu EIA pro Důl ČSM na období od roku 2024 až do ukončení hornické činnosti. Plánuje, že z dolu vytěží zhruba 5,7 milionu tun uhlí. ČTK to dnes sdělila mluvčí OKD Naďa Chattová.
OKD je jediným producentem černého uhlí v Česku. V minulých letech ale těžbu ve většině dolů ukončilo, protože se dlouhodobě nevyplácela. Důl ČSM na Karvinsku je posledním dolem, v němž firma uhlí těží. Podle původních plánů tam měla těžba skončit letos, vláda ale rozhodla o prodloužení minimálně do konce roku 2023.
„Je důležité sdělit, že proces posuzování vlivu hornické činnosti na životní prostředí, tzv. EIA, není samotným povolením hornické činnosti, ale je nezbytným předpokladem k tomu, abychom tato povolení v průběhu let 2024 a 2025 získali. V současné době máme platnou dokumentaci EIA z roku 2022, která byla prodloužena do konce roku 2026. Jsou v ní dostatečné objemy těžby pro celý rok 2023,“ uvedl předseda představenstva OKD Roman Sikora.
Hornická činnost, kterou proces posuzuje, je plánována jen v Dole ČSM a zahrnuje i technickou likvidaci dolu. „Celkový plánovaný objem těžby byl stanoven zhruba na 5,7 milionu tun uhlí vytěženého z Dolu ČSM, a to až do ukončení hornické činnosti na tomto dole,“ uvedl výkonný ředitel OKD Radim Tabášek.
Mluvčí uvedla, že přípravy pro těžbu v Dole ČSM pro příští rok stále pokračují. OKD tam má v plánu v roce 2023 vytěžit zhruba 1,1 milionu tun uhlí.
„Pět porubů se aktuálně chystá pro těžbu a dobývání čtyř porubů, které začalo již v roce 2022, bude přecházet i do roku 2023,“ uvedla Chattová.
V příštím roce tak bude v dole aktivních celkem devět porubů, tedy dobývacích prostor. „Pro celkovou přípravu je nutné vyrazit přibližně 7,8 kilometru chodeb,“ uvedl ředitel provozu OKD David Hájek.
V OKD pracuje včetně dodavatelských zaměstnanců přibližně 3300 lidí. Vlastníkem firmy je prostřednictvím společnosti Prisko stát. Loňské hospodaření podnik uzavřel s čistým ziskem 216,8 milionu korun, předloni byl ve ztrátě 2,437 miliardy korun. Objem výroby firmě meziročně stoupl téměř o 104.000 tun na 2,47 milionu tun uhlí a tržby za prodej vlastních výrobků a služeb o tři miliardy na 9,24 miliardy korun.
Mohlo by vás zajímat:
Jsem jen zvědavý kdy stát sdělí občanům , že není ekonomicky možné ukončit těžbu hnědého uhlí , protože se včas nerozvíjel jaderný program a Ruský plyn už není. Stát se zatím tváří tak ,že rozvoj elektromobility a tepelných čerpadel a ukončení těžby hnědého uhlí bude sanovat 1 jaderný blok a FVE na střechách budov....
Dnes jsem četl v tisku, že EU je rozhořčení, protože USA těží z války a prodava nám zkapalneny plyn 4x dráž, než mají doma
Problém je, že to není pravda. USA prodávají evropským obchodníkům přes dlouhodobé kontrakty za 33 dolarů/ Mwh, v HUBu , dále už je to záležitost evropských obchodníků. :
https://www.politico.eu/article/cheap-us-gas-cost-fortune-europe-russia-ukraine-energy/
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se