Domů
Energetika v ČR
OKD předložila dokumentaci pro EIA pro Důl ČSM od roku 2024 do ukončení těžby

OKD předložila dokumentaci pro EIA pro Důl ČSM od roku 2024 do ukončení těžby

Energetika v ČR
3 komentáře
25. listopad 2022, 15:12
ČTK

Těžební společnost OKD zaslala ministerstvu životního prostředí dokumentaci potřebnou pro zjišťovací řízení týkající se vlivů na životní prostředí v procesu EIA pro Důl ČSM na období od roku 2024 až do ukončení hornické činnosti. Plánuje, že z dolu vytěží zhruba 5,7 milionu tun uhlí. ČTK to dnes sdělila mluvčí OKD Naďa Chattová.

OKD je jediným producentem černého uhlí v Česku. V minulých letech ale těžbu ve většině dolů ukončilo, protože se dlouhodobě nevyplácela. Důl ČSM na Karvinsku je posledním dolem, v němž firma uhlí těží. Podle původních plánů tam měla těžba skončit letos, vláda ale rozhodla o prodloužení minimálně do konce roku 2023.

„Je důležité sdělit, že proces posuzování vlivu hornické činnosti na životní prostředí, tzv. EIA, není samotným povolením hornické činnosti, ale je nezbytným předpokladem k tomu, abychom tato povolení v průběhu let 2024 a 2025 získali. V současné době máme platnou dokumentaci EIA z roku 2022, která byla prodloužena do konce roku 2026. Jsou v ní dostatečné objemy těžby pro celý rok 2023,“ uvedl předseda představenstva OKD Roman Sikora.

Hornická činnost, kterou proces posuzuje, je plánována jen v Dole ČSM a zahrnuje i technickou likvidaci dolu. „Celkový plánovaný objem těžby byl stanoven zhruba na 5,7 milionu tun uhlí vytěženého z Dolu ČSM, a to až do ukončení hornické činnosti na tomto dole,“ uvedl výkonný ředitel OKD Radim Tabášek.

Mluvčí uvedla, že přípravy pro těžbu v Dole ČSM pro příští rok stále pokračují. OKD tam má v plánu v roce 2023 vytěžit zhruba 1,1 milionu tun uhlí.

„Pět porubů se aktuálně chystá pro těžbu a dobývání čtyř porubů, které začalo již v roce 2022, bude přecházet i do roku 2023,“ uvedla Chattová.

V příštím roce tak bude v dole aktivních celkem devět porubů, tedy dobývacích prostor. „Pro celkovou přípravu je nutné vyrazit přibližně 7,8 kilometru chodeb,“ uvedl ředitel provozu OKD David Hájek.

V OKD pracuje včetně dodavatelských zaměstnanců přibližně 3300 lidí. Vlastníkem firmy je prostřednictvím společnosti Prisko stát. Loňské hospodaření podnik uzavřel s čistým ziskem 216,8 milionu korun, předloni byl ve ztrátě 2,437 miliardy korun. Objem výroby firmě meziročně stoupl téměř o 104.000 tun na 2,47 milionu tun uhlí a tržby za prodej vlastních výrobků a služeb o tři miliardy na 9,24 miliardy korun.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
Pravoslav Motyčka
25. listopad 2022, 21:53

Jsem jen zvědavý kdy stát sdělí občanům , že není ekonomicky možné ukončit těžbu hnědého uhlí , protože se včas nerozvíjel jaderný program a Ruský plyn už není. Stát se zatím tváří tak ,že rozvoj elektromobility a tepelných čerpadel a ukončení těžby hnědého uhlí bude sanovat 1 jaderný blok a FVE na střechách budov....

Karel Salaj
26. listopad 2022, 12:49

Dnes jsem četl v tisku, že EU je rozhořčení, protože USA těží z války a prodava nám zkapalneny plyn 4x dráž, než mají doma

koumák
27. listopad 2022, 18:58

Problém je, že to není pravda. USA prodávají evropským obchodníkům přes dlouhodobé kontrakty za 33 dolarů/ Mwh, v HUBu , dále už je to záležitost evropských obchodníků. :

https://www.politico.eu/article/cheap-us-gas-cost-fortune-europe-russia-ukraine-energy/

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se