Domů
Energetika v ČR
Písek připravuje projekt výstavby zařízení pro energetické využití odpadu
Zevo Chotíkov

Písek připravuje projekt výstavby zařízení pro energetické využití odpadu

Energetika v ČR
11 komentářů
25. prosinec 2022, 21:11
ČTK

Písek připravuje projekt výstavby zařízení pro energetické využití odpadu (ZEVO). Ročně by mělo zpracovat 50.000 tun odpadu z města i okolních obcí, s nimiž Písek bude v tomto směru spolupracovat. ČTK to řekl písecký starosta Michal Čapek (ANO).

Podle něj má ZEVO další velký přínos v tom, že město přestane být ve vytápění závislé na fosilních palivech. „Nejde jen o nakládání s odpady. Jedná se i o energetickou budoucnost. Protože nastane otázka, co budeme dále v teplárně spalovat? Protože si musíme uvědomit, že s uhlím budeme muset skončit a cena štěpky stoupá. Na jednu stranu vykopáváme uhlí a na druhou stranu do země zakopáváme energeticky využitelné materiály jako odpad,“ uvedl Čapek.

Nepředpokládá, že obyvatelé nebo firmy budou produkovat méně odpadu, než je tomu v současnosti. Už nyní se podle odborníků zdá, že v Písku se lidé dostali na nejvyšší možnou úroveň třídění a na člověka ve městě ročně připadá necelých 144 kg směsného odpadu.

Podle jednatele městské společnosti ZEVO Jakuba Šimoníka nebude mít zařízení na energetické využití odpadu žádné negativní dopady na ekologii. „Pro nově budovaná zařízení tohoto druhu jsou stanoveny velmi přísné limity pro vypouštění škodlivin do ovzduší, přísnější než například pro teplárny,“ uvedl.

Město zatím projekt připravuje. Podle Čapka rozhodne hlavně to, zda bude dotační program, který by ZEVO podporoval. „Není totiž ve finančních možnostech města zařízení za zhruba dvě miliardy korun postavit ze svého,“ uvedl.

Zařízení pro energetické využití odpadu chtějí vybudovat i v Českých Budějovicích a v Táboře. Písecký starosta je přesvědčený, že tyto tři plánované projekty si v Jihočeském kraji nebudou konkurovat. „Myslím si, že kapacitně je to pro region a všechna tři zařízení únosné,“ řekl Čapek. Dodal, že Písek plánuje zpracovávat odpad z okolí. Jde například o nedaleké Strakonice. „Zájem o to vozit odpad do tohoto zařízení mají i další města z okolí jako Vodňany, Blatná, Milevsko či Týn nad Vltavou,“ dodal starosta.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(11)
Pravoslav Motyčka
25. prosinec 2022, 23:07

Víte co má společného Písek , Vodňany , Strakonice a jaderná elektrárna Temelín ? Vůbec nic a v to je právě problém ... 20 let se pouští odpadní teplo z elektrárny do vzduchu místo aby byla vytápěna tato města a samozřejmě i mnohá další.

Ivan Švančara
26. prosinec 2022, 00:51

ale dali ste tym putkovi jasny signal

Maly Jarda
26. prosinec 2022, 01:03

Energetická politika tohoto státu je katastrofa už velmi dlouho , začalo to Bursíkem a nikdy neskončilo , to vše za potlesku Bruselu.

PetrD
26. prosinec 2022, 10:59

Energetická politika byla skutečná katastrofa dávno před Bursíkem. Stačí se podívat, jak vypadají severočeské pánevní oblasti a jak tam vypadalo před 89 ovzduší. To byla reálná katastrofa.

Maly Jarda
26. prosinec 2022, 12:40

Po revoluci se mnohonásobně snížily emise a země směřovala k stavbě dalších jaderných elektráren.. pak se do toho vložil Bursík a Američany placený Greenpeace .. výsledek je absolutní katastrofa a tisíce miliard vyhozených oknem( či spíše ukradené amerikanofilními kádry skrze fotovoltaický tunel),přičemž to samé dělali Američané všude v Evropě

Dalibor Fišer
28. prosinec 2022, 11:59

Myslíte to dobře a správně a to je ten problém. Naprostý souhlas .

Miloslav Černý
26. prosinec 2022, 12:36

V případě spalovny odpadu to bude opět o z nouze ctnost. Odpad má jít na recyklaci původních surovin, technologie jsou k dispozici. O získání nedostatečného množství energie jsou k dispozici rovněž nové technologie. Tomu je ale třeba potřebná zatím nedostatečná odvaha .

Pravoslav Motyčka
26. prosinec 2022, 21:34

Ano v podstatě s tím spalováním máte pravdu , většina energie, která se spaluje v odpadu jsou plasty a ty ze recyklovat přinejmenším na palivo do aut. Ne vše lze recyklovat , takže nějaké spalovny potřebujeme otázkou jestli vy nebylo lepší Písek a Strakonice , vytápět Temelínem a tu spalovnu nepostavit jinde.

Maly Jarda
27. prosinec 2022, 00:03

Kovy se samozřejmě recyklují z popela lol

Jan Stehlik
27. prosinec 2022, 09:19

Mám známého na odpadovém hospodářství , které je hezky městsky dotováno . 90% vytříděných plastu se od nás vyveze na skládku a zahrabe . Těch hezkých 10% si berou indové co je hází do moře . Tolik k našemu slavnému třídění odpadu . Aneb jak kamarád říká - hod ten bordel do popelnice a netřid . Ušetříme .

Kdyby se to aspoň spalovalo , tak je z toho energie .

Baton David
28. prosinec 2022, 12:00

od nás jde veškerý tříděný plast na dotřiďovací linky, tam se z něh vybere použitelný recyklovatelný plast a jde na recyklační linky kde se z toho udělá granulát o který měli zájem pouze číňani, jinak jde velká část plastu pod zem anebo se spaluje, záleží na lokalitě, no a že se nám tu vesele zdražují energie a s číňany moc nesmíme kamarádit tak nevím nevím se slavnou recyklací..

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516