Domů
Energetika v ČR
Premiér Fiala bude dnes jednat s dodavateli o publikovaných cenách energií
Elektroměry
Zdroj: Pixabay

Premiér Fiala bude dnes jednat s dodavateli o publikovaných cenách energií

Premiér Petr Fiala (ODS) dnes bude jednat se zástupci dodavatelů energií a úřadů o publikovaných cenách energií. Hlavním tématem schůzky by měla být úprava zveřejňovaných dat o cenách elektřiny a plynu. Dosud mohou Energetický a regulační úřad (ERÚ) a Český statistický úřad (ČSÚ) pracovat jen s ceníkovými cenami. Jednání je reakcí na zprávy statistického úřadu Eurostat z minulého týdne, které z těchto dat vycházejí a podle nichž Česko v porovnání s ostatními evropskými zeměmi patřilo ve druhém pololetí loňského roku mezi nejdražší země v Evropě.

Na situaci už v minulém týdnu reagoval také ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN). V neděli v pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi uvedl, že chce do novely energetického zákona zapracovat povinnost dodavatelů energií sdělovat ERÚ skutečné ceny energií, za které je prodávají koncovým zákazníkům. Návrh novely energetického zákona v současnosti Sněmovna projednává a Síkela chce povinnost oznamování skutečných cen regulátorovi do něj doplnit formou poslaneckého pozměňovacího návrhu.

Unijní statistický úřad v minulém týdnu oznámil, že ceny plynu pro domácnosti se loni ve druhém pololetí v ČR zvýšily meziročně o 231 procent, zdaleka nejvíce ze všech zemí EU. Česko patřilo k nedražším i v případě elektřiny. Podle Eurostatu sběr dat a použitá metodika odpovídají cenám, jak jsou účtovány zákazníkům. Mluvčí ERÚ Michal Kebort poté upozornil na to, že ceny uváděné Eurostatem vycházejí z tehdejších cenových nabídek dodavatelů na trhu určených novým zákazníkům. ERÚ data poskytuje ČSÚ, který je pak předává Eurostatu.

Proti statistikám Eurostatu se ohradili mimo jiné tuzemští dodavatelé energií, data označili za nereprezentativní. Podle nich ceny uváděné Eurostatem platí jen naprostý minimum zákazníků a průměrná cena, kterou odběratelé platí, je výrazně nižší.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(9)
Aleš Vanga
4. květen 2023, 14:13

Taky si myslím, že největším problémem energetiky v ČR je "nehlášení" skutečných fakturačních částek ERÚ. Konečně má Síkela co na práci.

Zvlášť když fakturované ceny jsou nižší jen dočasně - navíc "díky Babišovi".

Časem budeme všichni platit ty ceníkové.

Emil
4. květen 2023, 15:05

Bavíme se ale o extrémních ceníkových cenách z druhého pololetí minulého roku. Ty ve skutečnosti platí jen nižší jednotky procent spotřebitelů, dnes už jsou nabídkové ceny podstatně nižší a skutečné průměrné ještě o hodně nižší. Proto skutečný nárůst průměrných cen vůbec neodpovídá tomu který udává Eurostat.

Milan Vaněček
4. květen 2023, 15:34

I ty ceny co nabízí ČEZ dnes, viz

"Největší dodavatel ČEZ zlevňuje elektřinu i plyn o dalších 300 korun

4. května 2023 14:04

Společnost ČEZ Prodej, představila nové ceníky. Megawatthodinu (MWh) elektřiny nově nabízí za 4490 korun bez DPH, plyn za 1990 korun bez DPH"

idnes.cz/ekonomika/domaci/cez-ceniky-elektrina-plyn-dodavatel-energii-zlevnovani

jsou minimálně o 100% vyšší než byly v 2020. Tedy "extrémně" zdražené.

Obrovské zdražení, které se dotkne i těch, co byly o loňské krizi vysmátí, že jim ještě dobíhala stará smlouva.

Teď už asi jen zaměstnanci ČEZu nebo ti co mají větrníky na svém katastru a mají specielní nízké ceny, jak nedávno psala iDnes, jsou v pohodě. A i ti co si mohli dovolit svoji elektrárnu na střeše a nabíjet svůj vlastní elektromobil jsou v pohodě taky (ale musí hodně vydělávat).

Ti co protestují proti doplatkům za teplo ve výši 50-100 tisíc (třeba v Lounech) ti v pohodě nejsou.

Tady je vidět, jak je jakákoliv "průměrná hodnota" ošidná, průměr ukazuje trendy ale konkrétní situace se liší mnohonásobně....

Emil
4. květen 2023, 15:56

"Tady je vidět" hlavně to, jak to dopadá s Vaněčkovými věštbami, cituji: "Cena elektřiny nad 100 Eur/MWh je (nereálný) sen jaderného průmyslu".

Milan Vaněček
4. květen 2023, 16:26

Ano, cena nad 100 Eur/MWh je sen jaderného průmyslu, teď už to musím opravit, podle současné ceny CfD Hinkley point 3 (cca 145 EUR/MWh a ještě to neběží) na 150 EUR/MWh.

Ale pro FVE a VtE a elektrárny vodní je cíl pod 50 EUR/MWh (a dohromady se zajištěním akumulace a pružné výroby pod cca 100 EUR/MWh).

V tom se nové jádro a nové OZE rozcházejí (a je to výhodné pro spotřebitele).

Emil
4. květen 2023, 17:08

Není to žádný sen ale realita, Vaněčku. Sen (váš) je jen ta cena FVE a VtE pod 50 Eur. Taková cena v našich podmínkách reálná absolutně není, stejně jako ta cena z HPC.

Xoor
5. květen 2023, 09:06

"(a dohromady se zajištěním akumulace a pružné výroby pod cca 100 EUR/MWh)"

děkuji za ranní vtip...

Mohl byste prosím uvést nějaký přéklad jak budeme řešit tu levnou akumulaci a pružnou výrobu a v jakém časovém horizontu?

Pravoslav Motyčka
7. květen 2023, 23:37

V roce 2024 čeká elektřinu další zdražení - bude to příspěvek na OZE ,který vláda letos odpustila , ten je 500 kč/MWh bez DPH. + zdražení distribuce protože vláda sponzoruje ČEPS , který je logicky ve ztrátě když zdražila elektřina a on jí nakupuje na regulaci. V cenách se ještě v budoucnu promítnou rozsáhlé posilování sítí , protože se mění tok elektřiny v distribučních soustavách kvůli výstavbě FVE a boomu tepelných čerpadel. a od roku 2024 poběží plošná výměna elektroměrů za chytré pro odběratele se spotřebou vyšší než 6MWh to se také promítne do cen. Dalším problémem je snížení spotřeby elektřiny ta padla o 7%. jenže náklady na její distribuci vzrostly a rozpočítávají se do méně kWh než se spotřeba zvedne bude třeba toto také zohlednit a až se zvedne nikdo už ceny zpět nevrátí. Jinými slovy pokles cen silové elektřiny rozhodně neznamená pokles cen pro spotřebitele.

Milan Vaněček
5. květen 2023, 11:07

ad Xoor: no bude to určitě dřív než se u nás postaví Dukovany 2. To je jistota.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se