Průmysl i odbory chtějí maximální zapojení českých firem při stavbě reaktorů
Vláda by měla při rozhodování o staviteli nových jaderných bloků v Česku zohlednit nejen cenu, ale také zapojení českých firem do výrobního řetězce vítěze soutěže. Role českého průmyslu by se měla maximalizovat, pomůže to české konkurenceschopnosti. Po včerejším jednání tripartity se na tom shodli prezident Svazu průmyslu a dopravy Jan Rafaj a předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula. Vláda by o tom, kolik jaderných bloků se v Česku postaví a kdo je bude stavět, měla rozhodnout v červenci, spekuluje se o rozhodnutí na středečním jednání kabinetu.
Podle Rafaje je důležité, aby české firmy v nejvyšší možné míře těžily ze zapojení do stavby jaderných bloků. Podle něj je třeba se vyhnout tomu, co se stalo u některých obranných zakázek v minulosti, kdy české firmy pouze kompletují zahraniční technologie. „Chceme být strategickým dodavatelem nejen pro zakázku v České republice, ale i v dalších, které bude soutěžitel realizovat ve světě,“ řekl.
Také Středula se vyslovil pro maximální zapojení českého průmyslu do zakázky. Označil to za neopakovatelnou příležitost k posílení kompetence českých firem, která bude důležitá i pro jejich budoucí konkurenceschopnost. Odborový předák také apeloval na vládu, aby po výběru vítěze tendru na stavbu jaderných bloků zajistilo kontrolu naplnění příslibů stavitele a usilovalo i do budoucna o zvýšení podílu českých firem na zakázce.
Ministr školství Mikuláš Bek (STAN) na tiskové konferenci řekl, že vláda je se sociálními partnery ve shodě ohledně maximálního zapojení českých firem. Blíže se ke stavbě nových reaktorů vyjadřovat nechtěl.
Vláda by brzy měla rozhodnout o vítězném uchazeči a také o počtu stavěných bloků. Na jaře podali závazné nabídky na stavbu až čtyř nových reaktorů francouzská firma EDF a korejská KHNP. Jeden nový jaderný blok by měl vzniknout v Dukovanech do roku 2036, při případné větší výstavbě by vznikly až dva v Dukovanech a dva v Temelíně. EDF i KHNP slibují podíl českých firem na stavbě zhruba 65 procent.
Tripartita se včera také zabývala připravovanou státní energetickou koncepcí. Podle Rafaje je důležité, aby dokument nastavil podmínky pro zlepšení konkurenceschopnosti českých firem. Středula kritizoval koncepci jako nedostatečně ambiciózní, když usiluje o snížení cen energií na průměr Evropské unie. Podle něj by koncepce měla mířit na ceny nižší.
str mbc rot
Mohlo by vás zajímat:
Slunce ovládne produkci elektřiny. Exponenciální růst zaskočil i experty. - Dnešní odkaz na seznamu.
Z těchto informací jasně vyplývá proč se vědomě opětovně řítíme do dalšího nekontrolovatelného finančního státního tunelu na rozdíl od toho před 15 lety fotovoltaického, na který ještě doplácíme- ještě nedozněl. Tentokrát v podobě jaderného ještě většího. Současné rozhodovatele to však nezajímá stejně jako ty minulé při té fotovoltaice. Nepoučitelnost je naší slabou stránkou, nemůžeme si tudíž ztěžovat na stále chátrající státní rozpočet spojený se vzrůstajícím napětím v celé naší společnosti.
.
2 nebo 4 reaktory jsou v energetice Evropy kapička a jejich vliv na cenu nebo stabilitu sítě je nezaznamenatelný a použitelný tak v kampani politiků na slabší jedince.
Odkaz dnes na seznamu. Slunce ovládne produkci elektřiny. Exponenciální růst zaskočil i experty. Široká veřejnost by se měla seznámit než bude dán souhlas s podpisem smlouvy o výstavbě třeba i jenom jednoho nového jadeného mamuta.
Siroka verejnost si snad uvedomuje, ze slnko v noci nesvieti.
Alebo ako hovori posledna generacia cestnych lepicov, naco nove zdroje ked v zasuvke je elektriny dost
@Lukáš 17. červenec 2024, 12:39
Psát slovensky a ještě bez diakritiky není úplně ideální.
Jaký bude překlad do CZ "posledna generacia cestnych lepicov" nebo alespoň správně slovensky?:-)
Pisat slovensky nieje idealne? Myslel som, ze Cesi rozumeju slovensky. Ja s cestinou nemam problem a nikdy som nikoho pre cestinu na slovenskych forach nenapadal.
@Lukáš 17. červenec 2024, 13:36
Vám případá jako útok, když napíšu, že není ideální "psát slovensky a ještě bez diakritiky?
Tak to se vám velice omlouvám, nebylo to tak myšleno.
To je fajn, že s češtinou žádný problém nemáte, já většinou také ne, ale v tomto případě bohužel nerozumím.
Prosím tedy překlad do češtiny "posledna generacia cestnych lepicov"
Děkuji
Doplnění
já většinou se slovenštinoutaké ne
Já si naopak myslím, že bychom u nás minimálně 2 jaderné mamuty uživit mohli, respektive ty 2 jaderní mamutové už mohli být v provozu alespoň dekádu, kdybychom měli schopné politiky. V současném stavu budem horko těžko hledat cesty, jak zadotovat uhelky stále čadící do vzduchu toxické sviňstvo, aby nás podržely do doby, než se vůbec rozhoupem se stavbou. Větrníky by chtěl každý, ale ne ve svém okolí. A soláry na střeše většinu obyvatelstva (až na výjimky) v zimě zatím nespasí, pokud to nejsou vyloženě nadšenci.
Když píšete A, je potřeba dodat i B z toho článku.
Exponenciální růst nemůže být nekonečný. Dříve, či později se změní na lineární, nebo se zastaví.
Ten čas se pravděpodobně blíží s tím, jak je stále více v čase největší výroby FVE nízká až záporná cena elektřiny. Banky už nechtějí dávat půjčky na velké solární parky a domácí FV mají pokles instalací na polovinu oproti loňsku. Nyní táhnou instalace FVE ty firemní, ale i tam se brzo poptávka nasytí.
Otázka není, jestli pokles růstu nastane, ale jen, kdy to nastane. Změnit to může jen zásadní technologický obrat, který ale minimálně v dlouhodobé akumulaci není ani na dalekém obzoru.
Odkaz na článek zmíněný p. Černým:
S tou zápornou cenou bych strach neměl. Akumulace je v rozvoji opožděná, ona si nakonec své pevné zastoupení ať je jakákoli na výsluní najde. Horší to bude s uplatněním prodokce dlouhodobé z těch nových jaderných mamutů, i když třeba nakonec jenom z jednoho.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se