Domů
Obnovitelné zdroje
Reorganizační plán Maliny je téměř hotový, firma ho brzy představí věřitelům
Fotovoltaika povinně na každém doměv San Francisku

Reorganizační plán Maliny je téměř hotový, firma ho brzy představí věřitelům

Reorganizační plán padlého Energetického Holdingu Malina je téměř hotový, vedení podniku by ho mělo v příštích týdnech představit věřitelům. Malina plánuje dodat čekajícím klientům komponenty, instalaci zařízení si ale zákazníci už zřejmě budou muset zajistit jinde. Oproti původním smlouvám by si klienti měli podle odhadů připlatit přibližně 60.000 až 80.000 Kč. ČTK to řekl člen představenstva Maliny Lukáš Uhl. Podnik dosud nedokončil zhruba 2500 zakázek.

Energetický Holding Malina loni na jaře přiznal problémy se zajištěním zakázek. Vedení společnosti proto podalo návrh na insolvenci, v němž uvedlo závazky za zhruba 1,4 miliardy korun. Reorganizační plán musí schválit věřitelé podniku, jejich schůze by se měla konat zřejmě někdy v závěru jara.

Podle Uhla zatím nebylo dokončeno 1900 zakázek na fotovoltaiku a dalších asi 600 na tepelná čerpadla. Uhl tvrdí, že čísla budou ve skutečnosti mírně nižší, protože část zákazníků už nečekala na dokončení insolvenčního řízení a odstoupila od smlouvy. U další části pak Malina podle Uhla pokračuje v dokončování zakázek, jde to však zatím pomalu.

Nyní vedení firmy dokončuje plán, podle něhož by Malina dodala zbývajícím klientům komponenty na jejich zařízení za výhodnější cenu a následně doporučila seznam instalačních firem pro sestavení elektráren nebo čerpadel. Zákazníci by si pak měli instalaci zajistit podle svého výběru.

Ilustrační foto

Podle Uhla to pro ně bude oproti původním smlouvám i kvůli inflaci a dalšímu navyšování nákladů znamenat navýšení konečné ceny o zhruba 60.000 až 80.000 korun. Samotný holding se do instalací takového množství zakázek podle Uhla příliš pouštět nechce, protože na to nemá dostatečné kapacity a trvalo by to dlouho.

Komponenty bude Malina nakupovat zřejmě od čínské společnosti GoodHao. Tak se přitom měla původně stát novým investorem holdingu. Její nabídka počítala s tím, že Malina čínské firmě zaplatí za dodávky zboží 80 procent ceny, zbylou část pak GoodHao vymění za podíl ve firmě. Okamžitý vstup nového investora do firmy během pokračujícího insolvenčního řízení však podle Uhla neprošel přes pravidla insolvenčního soudu.

Spolu s insolvenčním řízením pokračuje také spor Maliny se společnosti Misura IT podnikatelky Libuše Barkové, která část loňského roku pomáhala Malině s krizovým řízením. Malina podala na Misuru žalobu, v níž se domáhá vrácení zadrženého kancelářského majetku v hodnotě jednotek milionů korun. Misura tuto žalobu odmítla, podle ní firmy nebyla dosud schopna potvrdit, že věci, které chce vydat, jsou opravdu jejím majetkem. „Energetický Holding Malina nám navíc dosud neuhradil nic z toho, co je povinen nám zaplatit,“ řekla Barková.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
Radka
7. březen 2024, 10:54

Za poslední půlrok jsem o Malině četla tolik článků, že tomu sama nemůžu uvěřit. Kamarádka, která jako klientka stále patří mezi ty "čekající", už také ztrácela naději, ale když to vyjde takhle, že se bude muset už jenom doplatit taková částka a tím se to uzavře, tak si určitě všichni oddechnou.

Pravoslav Motyčka
7. březen 2024, 20:40

Že by jako zkrachovalé firmě poslala další peníze ..... No to by tomu nasadila korunu.....

Mex
7. březen 2024, 20:57

Vaší kamarádce bych samozřejmě přál co nejlepší možné vyústění situace.

Ale nevím, jestli doplatek 60-80 tis. Kč, za které jim někdo složí někam před dveře hromadu komponent, je úplně velká výhra.

Inflací (na kterou se Malina odvolává) šla nahoru cena prací. Naopak cena komponent šla dolů. U panelů obzvlášt, ale i u elektroniky a baterek.

A když si to bude chtít nechat nainstalovat od nějaké firmy (a neumí to sama třeba s kamarády, a nemá na to příslušné papíry), tak ta firma si za instalaci nechá slušně zaplatit. Normálně při kompletní instalaci se živí i z marže za komponenty, ale tady to všechno budou chtít vyrazit z nešťastných majitelů - obětí původní Maliny.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se