Domů
Energetika v ČR
Šéf hmotných rezerv bude informovat o uvolnění ropy pro rafinérii v Litvínově

Šéf hmotných rezerv bude informovat o uvolnění ropy pro rafinérii v Litvínově

Energetika v ČR
2 komentáře
2. květen 2019, 07:28
ČTK

Předseda Správy státních hmotných rezerv (SSHR) Pavel Švagr dnes bude v Nelahozevsi informovat o podmínkách uvolnění nouzových zásob ropy pro rafinérii Unipetrolu v Litvínově. Řekne také, jak vypadá aktuální situace zásobování České republiky pohonnými hmotami po zastavení dodávek ropy z ruského ropovodu Družba kvůli znečištění ropy organickým chloridem. Tiskové konference se zúčastní i šéf firmy Mero Jaroslav Kocián. Státem ovládaná společnost Mero je vlastníkem a provozovatelem české části ropovodu Družba.

Vláda v pondělí schválila poskytnutí ropy petrochemického holdingu Unipetrol ze státních hmotných rezerv. Současné zásoby sirné ruské ropy stačí litvínovské rafinerii jen na pár příštích dní. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) bližší informace neposkytla, materiál totiž vláda projednávala v utajeném režimu.

Česko má nyní přes přerušení dodávek ruské ropy ropovodem Družba pokryty komerčními subjekty zásoby pohonných hmot na necelý měsíc. Kromě toho má země také zásoby ropy a ropných produktů ve státních rezervách na víc než 80 dní.

Dodávky nekontaminované ruské ropy prostřednictvím ropovodu Družba by měly být podle dosavadních informací obnoveny zhruba od poloviny května.

Problém s ropou se objevil minulý týden, kdy nejmenovaný ruský producent surovinu kontaminoval vysokými dávkami organického chloridu. Látka se používá ke zvýšení produkce ropy, ale před transportem je nutné chlorid z ropy odstranit, protože může poškodit rafinerie.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
loud
2. květen 2019, 10:02

Může mi někdo, kdo tomu rozumí vysvětlit, jak to je?? Všude se uvádí:

...dávkami organického chloridu. Látka se používá ke zvýšení produkce ropy, ale před transportem je nutné chlorid z ropy odstranit.

když se běžně odstraňuje před vstupem do ropovodu, proč je takový problém jej odstranit později po přepravě ropovodem??? Děkuji...

Lubos Vozar
2. květen 2019, 14:38

Podla toho co som bol schopny zistit, je odsolovacie zariadenie v rafinerii schopne vyfiltrovat len anorgnaicke chloridy ako napr NaCl ale organicke ako napr chloroform CH3-Cl alebo Vinil Chlorid C2H3Cl sa na elektrickom odlucovaci nezachytia. Pri operaciach ako cistenie vrtu predpoklam, ze sa likviduje cela kontaminovana cast.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se