Domů
Energetika v ČR
Senát schválil odklad zákazu provozu starých kotlů v domech o dva roky
Kotlíkové dotace

Senát schválil odklad zákazu provozu starých kotlů v domech o dva roky

Energetika v ČR
2 komentáře
18. květen 2022, 11:31
ČTK

Staré neekologické kotle na uhlí budou moci lidé používat v domácnostech ještě další více než dva roky. Senát dnes schválil odklad jejich zákazu na září 2024 ve vládní novele, která také ruší povinné přimíchání biosložek do pohonných hmot a omezuje okruh vozidel podléhajících silniční dani. Předlohu nyní dostane k podpisu prezident.

Současný zákon předpokládá výměnu starých kotlů na pevná paliva, která slouží jako zdroj ústředního vytápění, do konce letošního července. Netýká se kotlů pro přímé vytápění v místnostech. Odklad se týká stacionárních zdrojů ústředního vytápění o jmenovitém tepelném příkonu do 300 kW v rodinných domech, bytových domech a stavbách pro rodinnou rekreaci.

Vláda odklad zdůvodnila mimo jiné tím, že na trhu existuje omezený počet montážních společností, a možným nedostatkem kotlů, které mají být nově instalovány. Situace se může podle důvodové zprávy zhoršit i například kvůli nedostatku železa a oceli na trhu.

„Uvedené důvody by při zachování stávajícího stavu mohly znamenat zvýšené riziko nesplnění zákonné povinnosti ve stanoveném termínu, a to u značného množství provozovatelů, mezi něž patří řada nízkopříjmových domácností,“ stojí ve zdůvodnění.

Podle odhadů zbývá vyměnit ještě kolem 200.000 starých neekologických kotlů.

„Posun je vhodný také vzhledem k nejasné situaci ohledně budoucí dostupnosti a ceně zemního plynu,“ píše se v důvodové zprávě.

Výrazné zvýšení cen energií v poslední době může majitele nemovitostí podle vlády přimět k vyšší ochotě investovat do celkových úprav ke snížení energetických nároků budov.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
Ladislav Novák
18. květen 2022, 14:09

Malý krůček Zdravého Rozumu vpřed.

Líbila se mi reakce řepkové Babišovy lobby, která se po ohlášení zrušení povinného přidávání MEŘO do ropných paliv (zdražuje naftu o 1,50 Kč/litr) nechala slyšet, že MEŘO bude navzdory zrušení zákonné povinnosti přidávání biosložky do ropných paliv přidávat dál, protože je k tomu prý zavazuje povinnost snižování emisí CO2. :-D Který zákon jim takovou blbost ukládá, aby řepkový metylester museli do paliv přidávat kvůli emisím CO2, však nenapsali. I kdyby takový zákon existoval, stejně by to byl nesmysl, protože kompletní výroba litru MEŘO spotřebuje víc než ekvivalent energie litru nafty, do níž se má přidávat.

Takže propaganda řepkové lobby plave na vodě.

P.S.: Co takhle místo MEŘO přidat do nafty vodu v emulzi, to by bylo skoro zadarmo a produkce CO2 by byla zcela určitě nižší. Třeba by se zeleným klimaalarmistům podařilo vyrobit postupným přidáváním vody do paliv perpetuum mobile a veškerá doprava by mohla jezdit na vodu. No není tohle na Nobelovku? :-D

Rejpal
18. květen 2022, 21:31

Bionafta zdražuje naftu jen proto , že na ní stát uvalil spotřební daň. Jinak je to způsob náhrady ropy. Jediné co to přinese bude vývoz bionafty do EU a dovoz ropy. Takže cisterny budou jezdit tam a zpět.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se