Domů
Energetika v ČR
Sněmovna vyloučila firmy z Ruska a Číny z dostavby elektrárny Dukovany
Jaderná elektrárna dukovany
Zdroj: ČEZ

Sněmovna vyloučila firmy z Ruska a Číny z dostavby elektrárny Dukovany

Stát pro stavbu nového bloku elektrárny Dukovany nebude moci využít nabídky firem z Ruska nebo z Číny. Rozhodla o tom dnes Sněmovna. Pro výstavbu bude možné využít pouze technologie od dodavatelů ze států, které přistoupily k mezinárodní dohodě o vládních zakázkách. Rusko a Čína mezi tyto státy nepatří. Normu nyní dostane k projednání Senát.

Vicepremiér Karel Havlíček (ANO) s úpravou souhlasil. Opozice díky této dohodě o uzákonění bezpečnostních záruk přestala po půlroce blokovat schválení normy o opatřeních k přechodu Česka k nízkouhlíkové energetice, která se týká financování dostavby dukovanské elektrárny. Zákon, který dolní komora projednávala od loňského června, má nabýt účinnosti od ledna 2022. Podle ekologických organizací je jaderná energetika nekonkurenceschopná.

Takzvaný nízkouhlíkový zákon má podle návrhu vlády zavést způsob stanovení výkupní ceny z nového bloku dukovanské elektrárny, což souvisí se zajištěním financování celého projektu. Ministerstvo průmyslu a obchodu by podle dalšího opozičního ustanovení zákona smělo smlouvu o výkupu elektřiny z Dukovan uzavřít pouze v souladu s ústavním zákonem o bezpečnosti.

Bezpečnostní záruky měl podle úterní dohody Havlíčka s opozicí do zákona začlenit Senát. Horní komora měla do zákona podle vicepremiéra doplnit text, podle kterého nesmí být výstavba ani údržba nového jaderného bloku přímo či nepřímo závislá na technologiích od dodavatele ze státu, který nepřistoupil k dohodě o vládních zakázkách.

Vláda už v polovině dubna oznámila, že Česko se v reakci na informace o podílu ruské tajné služby na explozích v muničním areálu ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014 rozhodlo nepřizvat do tendru ruskou společnost Rosatom. Ministři schválili usnesení, že tzv. bezpečnostní dotazník bude zaslán pouze potenciálním dodavatelům z Francie, Jižní Koreje a Spojených států, to znamená firmám EDF, KHNP a Westinghouse. Už dříve byla vyřazena čínská firma CGN.

Proti vyřazení ruských nebo čínských firem byli komunisté. Podle Leo Luzara (KSČM) se stal zákon obětí účelových geopolitických hrátek, kvůli nimž se cena elektřiny do budoucna pro české uživatele zvýší. Tato tvrzení označil pirátský poslanec a jaderný inženýr Petr Třešňák za „soubor demagogií“.

Sněmovna na podnět komunistů a Pirátů k zákonu přijala doporučení vládě, aby pro dostavbu dalšího jaderného bloku v České republice „vypsala otevřené mezinárodní výběrové řízení tak, aby zajistila co nejefektivnější, bezpečnou, ekonomicky a časově nejvýhodnější variantu s ohledem na národní bezpečnost“. Vítězná nabídka by zároveň měla maximálně využít české dodavatele a stabilní a udržitelnou nízkou cenu elektrické energie.

Ekologické organizace Hnutí Duha a Calla uvedly, že Sněmovna dnes vydala vládě bianco šek na nový jaderný reaktor v Dukovanech. „Celý zákon jen ukazuje, že jaderná energetika se stala nekonkurenceschopnou a neobejde se bez štědré veřejné podpory,“ řekl energetický konzultant sdružení Calla Edvard Sequens. „Senát je nyní na tahu a může alespoň omezit navržené výkupní ceny elektřiny tak, aby dopady na spotřebitele nebyly příliš velké,“ dodal.

Vládou navrhovaný zákon počítá s tím, že pokud bude výkupní cena vyšší než cena tzv. silové elektřiny na trhu, rozdíl zaplatí všichni spotřebitelé prostřednictvím tarifů. Ve druhém případě, kdy výkupní cena bude nižší než cena na trhu, bude dopad na spotřebitele opačný. Silová elektřina je neregulovaná část z konečné ceny elektřiny pro odběratele.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(46)
energetik
16. červen 2021, 17:01

Já sice nejsem žádná ekologická organizace, ale souhlasím s nimi že jaderná energetika je stále více nekonkurenceschopná.

Takže nejen ekologické organizace.

Jan Veselý
16. červen 2021, 19:41

Já, být Piráty, bych tvrdě vyžadoval maximální cenovou transparentnost a aby riziko nenesl český stát. To znamená CfD nebo PPA, peníze jen za dodanou elektřinu. A předem stanovit maximální přijatelnou cenu. Po světě existují s takovými typy aukcí (obvykle na OZE) velké zkušenosti, jestli doteď klíčoví lidi z MPO neobjeli lán světa kvůli přebírání know-how, měli by s tím okamžitě začít.

Takhle by byla aspoň šance, že to nedopadne úplně špatně, cena dobrá nebude asi nikdy.

energetik
16. červen 2021, 20:37

Vzhledem k tomu že je to ušité na míru ČEZu, tak by to nemělo asi moc význam, protože na ztrátu ČEZu by jsme se tak jako tak skládali všichni. Podobně když se toho ČEZ zbaví a převezme to stát, ve výsledku to bude podobné. Veškeré riziko je zase šikovně převedené na občany.

Vladimír Šťastný
17. červen 2021, 12:09

Kdy měl ČEZ ztrátu?

Jan Veselý
17. červen 2021, 12:34

Existují spousty problémů snadno vyřešitelných kabelkou od Vuittona.

pr
17. červen 2021, 12:47

Třeba neměl, nevím, ale také Beneš před deseti lety jasně deklaroval, že ČEZ do toho bez státu nepude, že to nemá pro ČEZ ekonomický smysl a on nechce do basy (minoritní akcionář hrozil). A tomu věřím, protože to jak dokáže ČEZ rozfrcat peníze je možné jen pro to že žije z podstaty vybudované dříve. Proto Babiš jako tehdy MF stopnul jakékoli jednání o účasti státu v jaderném tunelu.

Josef
16. červen 2021, 21:25

To Veselý o cenu přece vůbec nejde jinak by nebyly vyřazení světové velmoci, které dokáží levně stavět moderní jaderné elektrárny. My jsme se rozhodly, že si postavíme horší a dražší JE a jediným kritériem je, aby dodavatel byl z Amerického bloku. Jistě by to bylo "hrozně nebezpečné", kdyby JE u nás postavili Rusové to by jsme na nich byli šíleně závislí akorát, že místo těch jaderných bloků na které můžete mít paliva na 10 let dopředu budeme kupovat Ruský plyn a ropu. Tam závislost na Rusku nevadí

Jan Veselý
17. červen 2021, 12:44

Jsou toho schopni jen v podmínkách místních diktatur. V okamžiku, kde se o to samé pokouší jinde, narážejí Rusové na neschopnost dodržovat standardy kvality a dodat v pořádku dokumentaci (viz Sputnik V). Číňané se zase natolik děsí toho, že by "ztratili tvář", že radši budou lhát a podvádět až by se hory zelenaly, než aby přiznali, že někde udělali chybu (viz Wuchanský virologický institut). A to si můžete být jistý, že při tak velké stavbě chyby budou.

Rozhodněte se sám, jestli byste oné atomové katedrále obětoval současný právní řád a systém fungování společnosti. Já už v tom mám dávno jasno, že ne.

Jan Veselý
17. červen 2021, 12:45

BTW. Proč montujete ropu do výroby elektřiny?

Omega
16. červen 2021, 23:38

Takhle se to dělá. Máme firmy, které umí postavit a firmy, které už to zapomněli. Takže ty, které to umí vyřadíme z tendru, no a ty co to zapomněli to nedodají.

Takže na novou JE můžeme zapomenout.

No alternativy jsou "sqělé", takže začínám závidět majitelům uhelných elektráren. Ten vejvar co budou mít v následujících 20ti letech by chtěl mít taky.

Ivan Novák
17. červen 2021, 10:37

Lobby dobyvatelů renty z uhlovodíků a OZE se jistě postará, aby jim české konkurovat nemohlo.

Richard Vacek
17. červen 2021, 06:03

Když už politici zajistili, aby jaderku stavěli jenom ti, co to nedovedou, tak by vláda měla zajistit alespoň takovou smlouvu, kde náklady na nefunkční elektrárnu nebo několikrát navýšené náklady neponeseme my, ale dodavatel. Dodavatel řádně pojištěný, optimálně s vládními zárukami.

Ivan Novák
17. červen 2021, 11:14

Takto byl nasmlouván projekt pro Olkiluoto, podobně V.C.Summer a Vogtle. Generální dodavatelé na nich krváceli, až soudně zkrachovali, a kde nic není, ani věřitel nebere. VCS skončil vyplacením záruk a zvýšením regulovaných cen. OL3 a Vogtle 3,4 jde zřejmě dokončit tak, že to účetnictví stavebníka přežije, ale bylo nutno sjednat věc nově (s využitím přeživších trosek původní obchodní struktury, ale nejen jich).

Pokud nejsou státní záruky předem konkretizované, a tedy ale i jasně omezené, jde o tzv. suverénní dluh, velmi obtížně vymahatelný. Tak jako tak nezajistí inženýrskou schopnost uskutečnit složitou stavbu, což je pro úspěch rozhodující podmínka a v současnosti největší problém.

Miroslav Vinkler
17. červen 2021, 06:25

Proč to neříct nahlas. Nejlepším dodavatelem je v současnosti ruský Rosatom. A to i s ohledem na stavby JE v ČSSR ,které vždy probíhaly pod ruským dodavatelem.

Vyloučení Rusů je důkazem o tom, že politici nesmí rozhodovat odborné otázky , ale mají se věnovat obecným věcem.

Už vidím jak lidé budou řvát vzteky až jim začnou chodit "green dealovské " faktury za elektřinu. Pod 8 Kč/kWh to nebude.

Pak ať si m.j. vzpomenou na vyhnání Rusů ze soutěže o dostavbu JE Dukovany.

blaha.p
17. červen 2021, 06:34

Za mě dobrý, z Ruska totiž nikdy nic dobrého nevzešlo, i tu vodku umí Fini mnohem lépe :). A jak to umí s JE nám dokázali v Černobylu, ale je pravda, že zatím jasně vedou na nejhorší havárii v historii JE.

kolemjdoucí
17. červen 2021, 09:24

Argument Černobyl neuznávám. A používá-li jej kdo, jen vytrubuje do světa, že jaderné energetice rozumí jak koza petrželi.

Ve zkratce: v Černobylu (kromě chyby obsluhy) byla na vině i samotná koncepce reaktoru RBMK (Kombinace varného reaktoru a grafitového moderátoru, při vyvaření vody nelze snížit moderační účinek. Při mírném přehřátí se reaktivita zvyšuje s pozitivní zpětnou vazbou, tento typ reaktoru je za nepříznivých podmínek nestabilní).

VVER je tlakovodní reaktor, úplně jiná konstrukce. Jediný tlakovodní reaktor, na kterém došlo k havárii, byl... americký (Three Mile Island).

blaha.p
17. červen 2021, 13:36

je úplně jedno, kdo nebo co způsobilo havárii (jedno je to lidský faktor jindy je to zemětřesení, je jasné, že je jen otázkou času, kdy někde ve světě bude další Černobyl nebo Fukušima, ale pravděpodobnost, že se tak nestane = 0), ale historicky nejhorší havárie se stalo v SSSR = Rusko, protože jako všechno dělají i JE špatně.

Vladimír Šťastný
17. červen 2021, 12:18

A za těch téměř 40 provozu Dukovan 20 Temelína tady bylo kolik jaderných havárií? Níže vám odpověděli, v Černobylu to bylo z části použitou technologií, z části provozní nekázní. Ukažte mi jiné technické zařízení, které v našich podmínkách dokázalo běžet 40 let bez zásadní poruchy, přičemž pokud bude v pořádku reaktorová nádoba, může klidně běžet dalších 40. A ono na to nejspíš dojde, pokud se ke stavbám nových bloků budeme stavět takhle.

pr
17. červen 2021, 12:58

Milý pane Šťastný,

jenže v ČR přichází katování kostů s časovým posunem, takže k tomu co nezadržitelně přijde jen dojde se zpožděním. Kindermananenažerstvo nebere ohled na nic.

A opět připomínám A1 a A2 JEJB. To je dodnes nevyřešená naše česká(a neoddělitelně slovenská) vizitka. Stejný šlendrián a spěch jako lze v budoucnu očekávat po katování kostů.

Ivan Novák
17. červen 2021, 13:20

Tím A2 myslíte co?

A1 se po odvezení paliva do Ruska stala perpetuum mobile pro ty, kdo si jeho financování umí zařídit.

blaha.p
17. červen 2021, 13:41

Já bych v tomhle případě rozhodně nic nezakřikoval, v Černobylu, nebo Fukušimě si přesně toto říkali také, a dnes už víme, jak to dopadlo...

Dukovany rozhodně dalších 40 let nepoběží svůj provoz ukončí někdy mezi lety letech 2035-2045, protože jejich udržení v provozu by bylo neekonomické. Pak se budou desítky let likvidovat..

Vladimír Šťastný
18. červen 2021, 06:13

To by mě zajímalo, co by na dávno zaplaceném zařízení bylo neekonomického. Po nezbytné strojní repasi a případné výměně řídícího systému, to může jet dál skoro zadarmo. Jinak to, co jsem vyjmenoval se provádí průběžně, SKŘ se mění co 15-20 let tak jako tak.

KeB
17. červen 2021, 09:24

Atomová teta madam Drábová říkala, že stavět s Rusem je problém v tom, že má velký problém s evropským schvalovacím procesem, protože ruský přístup je kulturně odlišný. Což znamená, že v tom budou mít bordel jako ve všem.

Stejně tak tato dáma říkala, že naše průmyslová schopnost postavit JE jako byl svého času Temelín, je již také ztracená.

Takže co, budete zpochybňovat její autoritu?

Jaroslav Novák
17. červen 2021, 09:42

Dáma je státní autorita a nééééé politik, má posuzovat technické údaje prosté politického nánosu!!!

Pokud by KSČM jasněji řekla lidu ČR ZAJISTÍME VÁM KVALIFIKOVANOU PRÁCI, ZAJISTÍME VÁM LEVNOU ELEKTŘINU, KVALITNÍ A CENOVĚ DOSTUPNÉ POTRAVINY, ENERGIE, CENOVĚ DOSTUPNOU DOPRAVU .......atd.!!!

A zejména POTRESTÁME ZLODĚJE, zabavíme byty OKD a další zlodějské výnosy, TAK MUSÍ VYHRÁT VOLBY S VELKÝM NÁSKOKEM: Stačí si argumenty srovnat a jednat odpovědně a vlastenecky.

Petr
17. červen 2021, 10:02

A co teprve kdyby každému nabídli alespoň průměrný plat. To by teprv bylo voličů...

Martin P
17. červen 2021, 10:31

Krásně jste se odkopal. Parádně.

Jiří Kelnar
17. červen 2021, 10:58

To říkali už před desítkami let a měli jsme se hezky? Neměli, byli jsme tady zavření, lidi museli držet hubu a kdo byl šikovný, tak neměl šanci se uplatnit. Uplatnit se mohl ten, komu to myslelo politicky. Díky, fakt nechci.

pr
17. červen 2021, 13:07

Jenže dnes žijeme z podstaty kterou komouši ukradli a dodnes nese výnosy. Což se například v GB jaksi nedaří. Podívejte se např. na náklady bydlení v Londýně - nemožnost dosáhnout na uspokojivé bydlení neustále roste. Stejně jako se to začíná dít u nás. Jdeme za nimi se zpožděním. Ale nemilosrdně. A ne za těmi úspěšnými jedinci, ale za tou armádou mravenečků mezi kterými se začíná proslýchat, že poctivou prací se bez sociálních dávek nelze uživit.

Carlos
18. červen 2021, 19:33

Pr,

problém v Londýně je jednak investiční bydlení, ale pak také chronický problém všech míst, pomalá výstavba, jak domů, tak infrastruktury a asi i upřednostňování stavby bytových komplexů s anonymními prostory nad klasickou uliční zástavbou patrových domů a nějakou minimální zahradou atd. Ona ta sídliště, pokud nejdete opravdu do něčeho extrémně vysokého ani nebudou na plochu tak úsporná. Bylo by zajímavé navíc spočítat kolik prostoru navíc v podobě různých parků musíte zabrat jinde oproti situaci když necháte lidi mít nějaký dvůr.

Další věc je že dochází ke koncentraci nejen kancelářských, ale i produkčních podniků k velkým městům a infrastruktura neroste dost rychle a zejména u železnice se požírají osobní a nákladní doprava navzájem. Navíc z nějakého mě neznámého důvodu se preferuje výstavba sídlišť s anonymním prostorem nad výstavbou klasických ulic.

Další problém, možná se opakuji, je že se kolem velkých měst absolutně kašle na zrychlování a zkapacitňování železnice ve větším měřítku. V Praze přes Kačerov mohou být tři koleje a dvě hrany, je tam jedna použitelná hrana. Na IQ Bridge mají jít dvě koleje, je tam jedna (a protože hrozí neplánovaný pád mostu u Vyšehradu, tak se bude dávat druhá aby bylo možné ten most vyměnit), přes Braník mohou jít až do Dolních Břežan (reálně by asi stačila Zbraslav) dvě koleje pod dráty, je tam jedna bez drátu. Podobně u většiny jiných tratí v okolí Prahy, kolem Brna podobně, pro změnu zastaralý koncept s jedním uzlem, pomalé výhybky a tratě... To všechno hrozně podvazuje potenciál měst a okolí.

JD
17. červen 2021, 13:34

Vedoucí úloha byla dávno zrušena, a (jakákoliv) strana a vláda už tady delší dobu není od toho, aby vám zajišťovala kvalitní práci a levné živobytí. K tomu vedou jiné cesty.

Problém s vámi rudo hnědými "vlastenci" je v tom, že jste mentálně nepobrali ani tu první ekonomickou transformaci před třemi desítkami let (jak pozitiva, tak poučení z negativ). Snažíte se aplikovat vzorce a řešení z minulých století do prostředí, které se dramaticky mění, a divíte se, že to nefunguje.

Nedá se tudíž očekávat, že byste byli připraveni i na tu transformaci další, která se rozjíždí.

No čest práci.

blaha.p
17. červen 2021, 13:53

Musíte pochopit, že volič komančů pomalu vymírají (navíc tomu vláda přístupem ke covidu dost pomohla), letos s velkou pravděpodobností oslavíme jejich vypadnutí ze sněmovny, prostě paráda

Josef
18. červen 2021, 22:29

Mladí komunisti dnes volí piráty to už nejsou zlí kapitalisti a dobří dělníci, to už jsou legislativní fleky za solidní peníze kde se nemusí moc pracovat, zelená ideologie a podpora různých "menšin", migrace, protože levičáci jsou vždycky internacionální stát a rodina je jejich nepřítel. KSČM a ČSSD nemá šanci je to kvůli společenským změnám...

Jan Veselý
19. červen 2021, 08:08

Když někdo takhle začne harašit komunisty nebo fašisty, znamená to jediné, nesnáší je, chce je urazit, ale opravdové argumenty vlastně nemá.

blaha.p
17. červen 2021, 13:49

Doplním, Ruská kvalita je všeobecně velice nízká, na špičkové úrovni už nemají vlastně nic, i v těch kosmických raketách je zdrtila jistá malá soukromá společnost SpaceX, která svoje první rakety v roce 2010 stavěla doslova na koleně, a dnes jsou ruské rakety proti nim technologicky sto let za opicema. Rusko má z kvalitou obrovské problémy a to co jí projde v Bělorusku, Asii, Africe, Indii, by jí rozhodně v EU neprošlo. Je štěstí, že nás Rusové považují za nepřátele, a my tak nemusíme zvát tyto fušery do tendru. Je to stejné jako by naše policie chtěla jezdit v ruských Ladách, nebo nebo by si někdo koupil ruský mobil....

Josef
18. červen 2021, 22:47

Není pravda že Rusko dělá nekvalitní výrobky oni nedělají průmyslové zboží jako my nebo Němci oni dělají zbraně , potraviny energie a energetické celky. V tom co dělají jsou buď dobří a nebo na světové špiče. První komerční jaderná el. IV generace byla uvedena do provozu v Rusku někdy okolo roku 1977 a běží dodnes. Možná Čína dosáhne stejného úspěchu cca po 45-50 letech po Rusku na západě všechny projekty rychlých reaktorů zkrachovaly. A teď Ruskové postaví nový revoluční typ komerčního rychlého reaktoru takže v oboru JE nemá Rusko konkurenci. Vojenská technika je také na vysoké úrovni. Rudá armáda je se svým jaderným arzenálem prakticky neporazitelná. Ekonomika Ruska je samozřejmě špatná proti USA nebo západní Evropě a je jen na úrovni Maďarska. Je do dáno jednat mentalitou Rusů, ale také prostředím ve kterém žijí kdy je třeba překonávat ohromné vzdálenosti a velká část země má arktické klima.

Jan Veselý
19. červen 2021, 08:28

Rusko je "silně ozbrojená benzínová pumpa". Je to díky svému nerostnému bohatství (hlavně ropě) relativně bohatá země. Jenže na rozdíl od Maďarska, což je příjemná země k životu a vcelku oblíbený cíl pro investice do průmyslové výroby, je to země, kterou rozkrádají místní elity, obrovský potenciál lidí a peněz se vyhodí za obrovsky přebujelé bezpečnostní složky a právo a spravedlnost :-)))) Vnitřní infrastrukturní dluh téhle země je OBROVSKÝ.

Tuhle ekonomiku nevytrhne žádný "revoluční typ komerčního rychlého reaktoru" a jak by jejich armáda obstála v konvenčním konfliktu názorně nedávno předvedli v Karabachu Arméni (ruská vojenská doktrína) a Azeři (vojenská doktrína NATO, výzbroj z Turecka).

Jiří Kelnar
17. červen 2021, 11:01

Naopak jaderná elektrárna není dodávkou plynu z burzy. Je to mnohem větší a hlavně politický závazek. A Rusové mají ambice si hrát s těmi státy, které jim jdou na ruku. Podívejte se na takové Maďary, jak tam s nimi mávají Rusové i Číňané. Když Vladimír nebo Si Ťin-Pching písknou, tak Viktor udělá přemet.

rosa
17. červen 2021, 13:05

Nevím jak Rusové mávají s Maďary, ale vím jak mávají Maďaři s Rusy nechali je přepracovat projekt na evropské normy kde jejich GOST a PNAEG jsou až na posledním místě.

Jaroslav Novák
17. červen 2021, 09:31

Nejbezpečněji postavíme ETE34=ETE12 a poté EDU56 shodné provozované technologie ETE12 s výkonem bloků přes 1100 MWe s výrobními, montážními, provozními, servisními, lidskými zkušenostmi, českými kapacitami a silami postavit NEEMISNÍ SPOLEHLIVÉ ZDROJE (licenční) řešení energetiky STŘEDNÍ EVROPY doplněné o akumulační PVE je odpovědné rozhodnutí odborníků i politiků!!!....zatím se šmelí s mocí, jako na tržišti, máme nejdražší elektřinu pro domácnosti v EU (vzhledem k paritě kupní síly), těžíme z minulosti a lžeme si,...i v energetice!!! To nemůže s ČR dopadnout dobře!!! MOŽNÁ POMŮŽE ŽALOBA ZA OHROŽENÍ SPOLEHLVOSTI VE STRATEGICKÉM ODVĚTVÍ V DŮSLEDKU NEKOMPETENTNÍCH PROCESŮ POLITIKY PROSAZOVANÝCH. MOŽNÁ (současní) POLITICI ČR MAJÍ ZA ÚKOL OD SVÝCH ZAHRANIČNÍCH (politických) PARTNERŮ úpadek až likvidaci ČR!!! Proto žaloba je důvodná a soudy by měli odhalit důvody vedoucí k politickým postojům, proč nechceme využívat české kapacity pro výstavbu ETE34 a EDU56, proč se ČEZ ZABÝVÁ projekty 6000 MWe z FVE, co se to s námi děje??? Jací hlupáci nás řídí do katastrofy??? Kůrovec a covid19 ještě nestačí???

Jiří Kelnar
17. červen 2021, 11:04

Jejda a povězte, jak chcete postavit elektrárnu podle norem z roku 2002 tak, aby Vám ji po Fukušimě někdo uvedl do provozu?

Petr
17. červen 2021, 11:10

Neřekne, opakuje to tu pořád dokola, i přes tuhle námitku, kterou mu už x lidí pokládalo.

Stejně jako opakuje to o kůrovci přes to, že mu lidi vysvětlovali, že důvod kůrovcové kalamity jsou smrkové monokultury. On je prostě kovaný.

Jan Veselý
17. červen 2021, 12:49

Takoví někteří lidi jsou, mají ten "správný" názor. A realita je jen obtěžuje a stejně nemá pravdu.

PetrV
17. červen 2021, 12:28

Tušíte, o co ve fukusime technicky šlo a jaká opatření navic se v ETE a EDU dělaly a nebo jen placate nesmysly?

pr
17. červen 2021, 13:14

Ve Fukušimě šlo o hodně věcí, poslední a nejdůležitější však bylo japonské poklonkování nadřízenému, lámání se v pase až hlavou k zemi a neschopnost ihned převzít iniciativu když vidíš jak je mananenažerstvo debilní a akce neschopné.

blaha.p
17. červen 2021, 13:58

PetrV musíte pochopit jednu základní zákonitost, další velké JE havárie na 100% přijde, nejde se tomu vyhnout. V Černobylu to byla lidská chyba, Fukušima zemětřesení, příště to může být teroristický útok, kybernetický útok, nebo tisíc dalších možností, které nejdou předpovědět a tím pádem se na ně připravit. V Černobylu si myslely, že se to nemůže stát, to samé ve Fukušimě a stalo se to

T
17. červen 2021, 14:16

Stavebni material sel o 100 % nahoru a jeste k tomu nejsou nove kamenolomy.Zajimava predstava pro stavbu JE.Vysoutezi to nejlepsi dodavatel a jeste to poddimenzuje.Takze uz bylo lip...

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se