Domů
Energetika v ČR
Stanjura: Dividendy z ČEZ za letošek stát opět použije na pomoc s energiemi
budova čez

Stanjura: Dividendy z ČEZ za letošek stát opět použije na pomoc s energiemi

Dividendy z energetické společnosti ČEZ, které budou vyplaceny za letošní rok, stát opět použije na zmírnění energetické krize. Radiožurnálu to řekl ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Vyloučil, že by vláda zavedla sektorovou daň pro některá odvětví. Jak získat peníze z nadměrných zisků některých firem, vláda podle Stanjury rozhodne zhruba do 10. září.

Energetická skupina ČEZ měla za letošní první pololetí čistý zisk 33,6 miliardy korun, meziročně o 32 miliard korun vyšší. Čistý zisk pro letošní rok očekává mezi 60 a 65 miliardami korun. Stát jako majoritní akcionář by tak na dividendách mohl získat 34 až 36 miliard korun.

Podle Stanjury se stejně jako letos počítá s tím, že peníze z dividend půjdou na pomoc lidem s vysokými cenami energií. Vláda už dříve oznámila, že celkem na tuto pomoc vyhradí 66 miliard korun, z toho čtvrtinu (asi 16,5 miliardy korun) pošle lidem letos.

„Letošní pomoc pokryly dividendy z ČEZ a stejně tak počítáme, že dividendy, které budou vyplaceny za letošní rok, stát použije na těch slíbených 50 miliard pomoci domácnostem a firmám příští rok,“ řekl Stanjura.

Valná hromada, která o vyplacení dividend za letošek rozhoduje, bude příští rok v červnu.

Zhruba 34 až 36 miliard korun může stát získat při výplatě asi osmdesátiprocentní dividendy. Stanjura nevyloučil, že stát bude uvažovat o jejím zvýšení. „To je zatím předběžné, ale ve výplatě dividend jsme na hranici 80 až 100 procent,“ poznamenal.

Vláda také uvažuje o zavedení mimořádné daně z neočekávaného zisku, která by se mohla týkat třeba bank i dalších sektorů. Banky i energetické společnosti v prvním pololetí oznámily výrazný nárůst zisků. Stanjura vyloučil, že by se jednalo o sektorovou daň. Rozhodnutí podle něj padne zhruba do 10. září.

Stát podle ministra financí bude kromě odpuštění poplatků za obnovitelné zdroje kompenzovat zvýšené výdaje na energie firmám i jinak. Podporu by mohly získat například firmy, které jsou energeticky mimořádně náročné, vyžaduje to ale schválení v EU. „Vím, že v této chvíli jsou notifikovány například ocelářství nebo chemický průmysl,“ řekl Stanjura. Menším firmám a živnostníkům pak podle ministra dorazí platba za obnovitelné zdroje ve výši zhruba 600 korun za jednu kW hodinu.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(16)
Miloslav Černý
10. srpen 2022, 10:47

Jde to i takhle. Bavorská vesnice Wildpoldsried vsadila na obnovitelné zdroje. Je klimaticky neutrální a energeticky soběstačná

Ivan Švančara
10. srpen 2022, 11:03

takze je odpojena od eletriny, plynu, vody? Je ostrovom, alebo len Potemkinovskou vesnici?

Emil
10. srpen 2022, 11:18

Papír snese všechno. Ve skutečnosti samozřejmě klimaticky neutrální není a "energeticky soběstačná" je asi tak jako třeba u nás obec Solenice pod hrází Orlické přehrady.

Miloslav Černý
10. srpen 2022, 11:58

Einsiedler vyrábí plyn a z něj elektřinu a proud. Z jeho farmy vede do vesnice čtyři a půl kilometru dlouhý plynovod, který si nechal postavit. „Ve Wildpoldsriedu nepotřebujeme žádný plyn od Putina. Vyrábíme si ho sami. A teplo máme také vlastní,“ dodává zemědělec.

Už teď produkuje Wildpoldsried osmkrát více elektrického proudu, než potřebuje. Dalším cílem vesnice je vytápění. „Tady máme kotel na peletky. Je jediný v obci. Vytopí 170 bytů, osmdesát domů a všechny obecní domy,“ popisuje radní pro energetiku Thomas Pfluger.

Zbylé domy, které představují čtyřicet procent vesnice, už stačí jenom napojit na místní teplovod.

CO TAKHLE SE TAM JET POD9VAT?

Emil
10. srpen 2022, 12:29

Co bych tam viděl? Třeba tu "uhlíkově neutrální" prodejnou Opelu plnou aut se spalovacím motorem, nebo půjčovnu autobusů, nebo "uhlíkově neutrální" traktory na polích, nebo "uhlíkově neutrální" čínské panely na střeše atd., co? Koukněte se na StreetView a nemusíte vypouštět emise zbytečnou cestou do Bavorska a zpět.

Ivan Švančara
10. srpen 2022, 12:54

Cerneho humoresky.

Miloslav Černý
10. srpen 2022, 13:31

Humornými se staneme jednou mi, až se začneme kroutit v dluzích za dostavbu JEDU a ne návratnosti vložených investic. Měli by jste si nastavit správně kalendář, nežijeme v roce 2000.

Emil
10. srpen 2022, 13:43

V tom roce 2000 vám podobní taky tvrdili, že se nevyplatí tehdy dokončovaný Temelín, a dnes je z něj doslova tiskárna na peníze...

Milan Vaněček
10. srpen 2022, 14:09

Jo kvůli těm "tiskárnám na peníze" máme teď elektřinu (drobní spotřebitelé) 4x dražší než před kovidem.

Zda je půjčka na výstavbu Temelína již splacena nebo ještě ne, to je tajemství.

Jake je riziko jaderných elektráren vidíme teď v přímém přenosu z Ukrajiny.

Ale ČEZ se určitě letos napakuje, dividendy budou vysoké, stát mu ještě navíc výhodně půjčí přes 70 miliard, jen občané ČR to vše zaplatí.

Emil
10. srpen 2022, 14:25

Tyto tiskárny na peníze na tržní cenu elektřiny ne jednotném trhu v Evropě nemají žádný vliv, Vaněčku. Tu určují závěrné zdroje, tedy nikoliv ty jaderné. Temelín "pouze" spolu s Dukovany tvoří podstatnou část zisku ČEZu, z něhož více než 75 % putuje do státního rozpočtu, a je tak z něj možné financovat třeba náklady na zmírnění dopadů energetické krize, nebo lepit sekeru vzniklou nehoráznými platbami na obnovitelné zdroje, nebo vám platit důchod. Tím kdo se tu už dlouhé roky "pakuje" tedy není ČEZ ale především stát a prostřednictvím něj i jeho občané.

Milan Vaněček
10. srpen 2022, 16:53

PR agentura Emil tady píše jen na objednávku od svých zadavatelů. Prý tím kdo se "pakuje" z dividend ČEZu jsou "občané". No pěkně se napakují, zaplatí navíc za vysoké ceny desetkrát tolik než pak dostanou (přes stát) zpět.

Energetickou politiku v EU (zcela odlišnou od zbytku světa) rozhodují velké státy v koordinaci s velkými firmami v energetice.

Miloslav Černý
10. srpen 2022, 17:02

O příznivé ceně nové JEDU si můžeme v současnosti nechat tak akorát zdát. To je ten rozdíl od roku 2000 a to se musí vzít v úvahu. Co bylo výhodný tenkrát, už jak si dnes tak ne vychází. Dnes nám akorát zbývá, že můžeme být rádi, že ty jaderky máme a to je tak všechno. Svět se upíná jiným směrem a neměli bychom si ten další rychlík nechat ujet. A k tomu si dát pozor, aby se nám ekonomicky OZ nevymkly z podkontroly, jako kdysi.

Emil
10. srpen 2022, 17:28

Přestaňte tak uboze lhát, Vaněčku, na žádnou objednávku od zadavatelů nepíšu. Oproti stavu kdy ČEZ a jeho prostřednictvím český stát žádné jaderné elektrárny nemá, se občané skutečně "pakují", protože kdyby ty jaderné elektrárny ČEZ neměl, elektřina by stála stejně nebo spíš ještě víc, ale hlavně by nebylo její výši čím kompenzovat, protože by ČEZ ani neměl podstatnou část svých zisků, které by tím pádem nemohly proudit prostřednictvím dividend do státního rozpočtu.

Kam to s energetickou politikou velké státy v koordinaci s velkými firmami v energetice dovedly všichni vidíme. Německá energetická politika je dnes pro smích celému světu, tedy kromě některých okolních zemí, které dost drtivě zasáhla, tam je lidem spíš do pláče.

Milan Vaněček
10. srpen 2022, 19:05

cituji Emila: "se občané skutečně "pakují",

Emil asi žije v jiném světě než 10 milionů obyvatel zde.

Pro něj čím vyšší cena elektřiny, tím vyšší dividendy ČEZu, tím se máme líp.

Ptám se: kdo tu elektřinu nám platí? Strýček z Tramtarie nebo občané ČR?

Emil
10. srpen 2022, 20:05

Takže po Vaněčkových lžích tu máme pro změnu vytrhávání z kontextu a překrucování výroků ostatních. Kdyby totiž z té věty nevytrhl jen pár slov, tak celá věta má význam úplně jiný: "Oproti stavu kdy ČEZ a jeho prostřednictvím český stát žádné jaderné elektrárny nemá, se občané skutečně "pakují"". Dále tu máme podsouvání naprosto vymyšlených tvrzení: "Pro něj čím vyšší cena elektřiny, tím vyšší dividendy ČEZu, tím se máme líp." - nic takového jsem absolutně netvrdil. Prostě typické "zbraně" z Vaněčkova arzenálu. Už zbývá jen zamontovat do vlákna obligátní Fukušimu a bude od něj zase na chvíli pokoj.

JVr
10. srpen 2022, 14:15

Njn, tak pěkně se z tech peněz dalo financovat budování klimaticky neutrální energetiky, ale my je raději rozházíme mezi občany, kterým z nich energetické firmy seberou o to víc...

BTW. nemáme tu jenom ČEZ, myslím, že ani EPH, PKN Orlen a podobní na tom nebudou se zisky špatně tzn. sektorová daň by v současné době dávala významně větší smysl než si pan Stanjura a podobní připouštějí/chtějí (smí) připustit. Mno až mu Fiala dá za ucho za ten rozpočet, co připraví (září se blíží), třeba se nad tím zamyslí...

No nic ODS je to teoreticky pravicová strana od těch bych nic takového nečekal, ale prakticky jsou ve středové koalici a i ODS se poslední dobou prezentuje spíše jako středová strana takže...

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se