Svaz: Přibývá firem, které jsou nebo budou kvůli cenám energií v provozní ztrátě
Svaz průmyslu a dopravy ČR (SP) dnes upozornil na to, že přibývá firem, které jsou nebo budou kvůli drahým energiím v provozní ztrátě, ačkoliv minulé roky vykazovaly zisk. Dopady na podniky podle svazu nelze zlehčovat ani odsouvat. Nové smlouvy na dodávky elektřiny a plynu za několikanásobně vyšší ceny v kombinaci s očekávaným ochlazením ekonomiky a omezenými možnostmi dále promítat rostoucí vstupní náklady do cen produktů nejsou důvodem pro optimismus. Vláda by měla využít opatření z dočasného krizového rámce Evropské komise (EK). ČTK to sdělil ředitel sekce hospodářské politiky SP Bohuslav Čížek.
Růst cen energií má podle Čížka fatální dopad hlavně na společnosti, které při výrobě potřebují velké množství elektřiny nebo plynu jako sklárny, keramičky nebo slévárenské firmy. „Dubnový průzkum Svazu průmyslu mezi členy ukázal, že již v té době měl pro 20 procent firem nárůst cen elektřiny a plynu fatální dopad. Tento podíl časem dále roste,“ uvedl. Dodal, že z aktuálního průzkumu SP a České národní banky mezi nefinančními podniky vyplývá, že vysoké ceny energií a drahé materiály a suroviny mají firmy za nejzávažnější překážku pro další rozvoj.
Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) ve středu po jednání vlády uvedl, že má k dispozici analýzu, podle které překvapivě příliš firem v některých oblastech v provozní ztrátě není. „Samozřejmě vnímám hrozbu toho, že by někdo musel propouštět. Jedná se ale o propouštění na trhu, který je lačný po nových pracovních silách,“ uvedl. Asociace malých a středních podniků tento týden uvedla, že bez pomoci vlády nebudou české podniky konkurenceschopné a budou nuceny snížit personální stavy.
Situace s cenami je podle Čížka vážnější ze dne na den a dopady energetické krize na české podniky nelze podceňovat. „Nálada ve společnosti a ve firmách se stále více zhoršuje. Nelze také vycházet pouze z posledních známých výkazů, ale i z opatření, které firmy musí činit a následných multiplikačních efektů do ekonomiky,“ řekl. Firmy se podle něj samozřejmě snaží zavádět opatření, aby se do ztráty nedostaly.
Síkela dále ve středu řekl, že s Hospodářskou komorou a SP hledá cestu, „jak dále pomoci vybraným odvětvím“. EK v souvislosti s rusko-ukrajinským konfliktem na konci března přijala dočasný krizový rámec, který členským zemím umožňuje okamžitou podporu firmám. Česká vláda ale dosud takovou cílenou pomoc podle Čížka odmítá. „Přitom již schválila úsporný tarif, který plošně pomůže domácnostem, a to i těm, které mají dosud fixované ceny,“ upozornil. Využití opatření na základě krizového rámce považuje za nezbytné a věří, že ministři svůj názor přehodnotí.
Ceny elektřiny vzrostly v červenci meziročně o 33,6 procenta, plyn zdražil o 59,8 procenta, vyplývá z dat Českého statistického úřadu.
Mohlo by vás zajímat:
Sankcemi zničená Evropa krachuje zatímco USA mají rekordní zisky z vývozu zbraní a plynu i levné energie , opět konkurenceschopnou ekonomiku a radí nám zavést co nejradikálnější proti-ruské sankce .. to je náhodička
Z jaké výroby mají USA ty "rekordní zisky", když část zbraní dodaly bezplatně ze skladů, a firmy mají problém vyrobit velké množství během krátké doby, protože výroba zbraní byla utlumena na minimum? ;-)
Nebo se zase už tradičně pokoušíš o protiamerickou propagandu ve prospěch Putina?
Zdražování elektřiny odstartovala směrnice evropského parlamentu a rady 2019/944 o společných pravidlech pro vnitřní trh s elektřinou. Účelem vnitřního trhu s elektřinou je organizovat trh s elektřinou přes hranice států EU, což nastalo. Směrnice vylučuje organizovat trh s elektřinou v jednotlivých státech EU. Proto nepomůže v ČR vůbec nic, ani zestátnění ČEZU, ani kdybychom postavili deset jaderek do jednoho roku. Prostě by majitelé elektráren dál poslušně posílali elektřinu do tržního prostředí EU. Tržní prostředí je tvořeno jednou burzou, takže EU vytvořila monopol na cenu elektřiny. Směrnice EU dovoluje jednotlivým státům finančně podporovat zranitelné spotřebitele. Směrnice EU nedovoluje snížit cenu elektřiny na výrobní náklady plus regulovanou marži. Tak se mi zdá, že někdo ze směrnicové komise mohl opisovat z životopisné literatury o světových multimiliardářích.
To není tak úplně pravda, např. u PPA kontraktů také nemusí majitelé elektráren posílat elektřinu do do tržního prostředí EU a mohou se dohodnout přímo s odběratelem, stejně může nakoupit třeba stát elektřinu z těch jaderných elektráren, do tržního prostředí EU ji pak posílat sám a rozdíl promítat do účtů spotřebitelů. Zákon který toto umožňuje ČR schválila již loni.
Bohužel naše fialová vláda na naše lidi nedbá a reaguje liknavě a pozdě.....máme jednu z největších inflací v EU, vyrábíme např. nejlevnější elektřinu v Evropě na stařičkých ruských a českých jaderkách (stavěny společně subdodavatelsky) a přes lipskou burzu ji pak nakupujeme jako nejdražší atd. atd....
Tahle vláda je zadarmo drahá, a smutný je, že lidé zas začínají mít pocit, že ten Babiš byl asi lepší. Což si nemyslím, ale světlo na konci našeho politickýho tunelu zřejmě zhaslo, nebo jen trochu bliká.....,vedeme to od deseti k pěti....sorry jako..
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se