Domů
Energetika v ČR
Vláda probere analýzy ohledně zatopení jam na Ústecku
Mostecké jezero

Vláda probere analýzy ohledně zatopení jam na Ústecku

Nejvhodnějším zdrojem vody pro plnění zbytkových jam po těžbě hnědého uhlí v Ústeckém kraji je řeka Ohře. Uvádí to jedna ze studií o řešení situace v regionu, jejichž závěry se bude v úterý zabývat vláda. Budoucí jezero Libouš by se podle analýz mělo spojit s Nechranickou nádrží, která by tak měla zvětšený zásobní objem. Například pro zbytkovou jámu Vršany se ale nepodařilo nalézt udržitelné řešení pro stálou hladinu vody, trvalé čerpání vody do tohoto území je podle materiálu ekonomicky neudržitelné.

Stát zvažuje možnosti vybudování přečerpávací elektrárny v lokalitě po lomu ČSA i instalaci fotovoltaických elektráren na vodní hladinu.

Nejlepším zdrojem vody pro budoucí jezera by podle analýzy byla vody z Ohře. Ale její napouštění by stálo při současných cenách pro lokalitu lomu ČSA 780,8 milionu Kč a pro Bílinu 1,72 miliardy Kč, uvádí materiál. Podle materiálu není možné nyní vytvořit na takové vícenáklady finanční rezervu z peněz těžařů.

Materiál také dodává, že není možné zatopit a provozovat jezero ČSA s výškou hladiny mezi 230 a 233 metry. Vodohospodářsky udržitelná je varianta s hladinou o 50 metrů níže.

Dokument, pokud jej vláda schválí, přikazuje zpracovat plán pro plochy, kde by se využila ekologická obnova, dále pak zpracovat technicko-ekonomickou studii propojení jezera Libouš s nádrží Nechranice, zahájit předprojektovou přípravu na instalaci pilotních fotovoltaických elektráren na rekultivovaných plochách či rozpracovat výpočty pro možnost výstavby přečerpávací elektrárny v lokalitě ČSA. Tyto úkoly, ale i další jako například projednání ekologické obnovy ploch s obcemi, krajem a státní báňskou správou, mají úřady provést do konce příštího března, v některých případech do konce června.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(26)
Karásek
3. duben 2021, 16:20

Jde o to jakým způsobem by se jámy zatopily. Bylo by to vlastním spádem, nebo by se muselo draze a energeticky náročně přečerpávat? A nebude zase voda v Ohři chybět? Použila by se jen voda které je dost při vyšších průtocích, nebo by se převáděla stále? Uvažoval taky někdo o možnosti těchto jam, jako protipovodňovou rezervu?

Carlos
3. duben 2021, 16:58

Nemá někdo k dispozici link na ten materiál?

Úplně nejlepší by bylo kdyby se podařilo spojit Nechranice s Nástup-Tušimice potrubím/tunelem tak aby mohly fungovat jako spojené nádoby. Co jsem našel návrhy, tak se počítá s několika verzemi přečerpávání, to není úplně ideální.

Ivan Novák
3. duben 2021, 19:11

Nikdo nikdy nenavrhne státu nic, z čeho by mu neplynul trvalý nebo alespoň mnohaletý dotační příjem, to dá rozum.

ijn
3. duben 2021, 21:52

vláda končí a tak sní o velkých projektech,....namísto reálné stavby ETE34 = ETE12, tak raději blázní a šílí se zatopením lomů po r.2030

Josef
4. duben 2021, 00:44

Cena za zatopení jezera je irelevantní, protože je použit zákon o spotřebě vody , jenže tady se nejedná o spotřebu vody, o vytvoření umělé vodní plochy. Je to stejně jako napuštění přehrady nebo rybníka popř. zaplavení hlubinných dolů. Smyslem zákona o platbě za spotřebu vody je regulace stálého odběru vody pro průmysl a zemědělství - aby spotřeba vody nebyla neúměrná a ne omezování budování jezer a rybníků. Pokud by byl takto zákon aplikován , pak majitel rybníka, by měl 1x zaplatit za naplnění rybníka po vybudování a každoročně zaplatit za odpar vody z vodní hladiny.

pr
5. duben 2021, 14:05

A potom stočné za to co z rybníka přeteklo.

A mezi námi - proč se omezit na rybníky? Každému majiteli přes jehož pozemek protéká vodoteč tyto položky naúčtovat! Včetně podzemních vodotečí!

Energetik 007
4. duben 2021, 07:50

Materiál je o tom jak Tykačovi s Dienstlem a dalším přihrát pár miliard.

Jan Chejn
5. duben 2021, 16:44

Jen šťek,pramenící buď že zloby,nebo v lepším případě z nevědomosti.

Matěj
4. duben 2021, 08:26

Problematicky fakt - jezera se budou muset napoustet a trvale dotovat vodou z Ohre, kde neni vody uplne nazbyt. Napr. jezero Milada ztrati jen vyparem rocne az 0.7 m hladiny. Pokud budou pokracovat horke a suche roky, poroste i fyzikalne podmineny vypar. Takze moznosti vytvareni velkych jezer budou limitovany hlavne mnozstvim dostupne vody, se kterou to v povodi Ohre do budoucna nevypada nejlip.

Josef
4. duben 2021, 23:06

No jistě odpar je skutečně veliký, ale na druhou stranu nemusíte nutně jezera dopouštět v době sucha ? a v chladné části roku je vody nadbytek. Na Náchodsku je přehrada Rozkoš, která je v chladné části roku napouštěna teoreticky až 200m3 vody /s a v době sucha dotuje vodou střední Labe a zvedá průtok cca o 1/3.

Carlos
5. duben 2021, 10:33

Ano, model "rozkoš" se udělat dá, nicméně bych byl za aby jezera byla průtočná. Ten výpar není tak velký Když se podíváte na tuto letitou stránku mve. energetika. cz/vodnidilo/rybnik. htm tak tam je tabulka a v Červenci na ar vychází 12 400 l, na hektar 1 2400 00/ za měsíc, tedy asi 0.5l/s není to sice málo, ale na druhou stranu pro pobočné jezero Nechranic by to bylo kolik? 500-600l/s, které se nějak přičtou k vlhkosti od Atlantiku a někde spadnou? A nezapomínejme na to že v oblasti jezera bývala, třeba přímo jedno pod Jezeřím.

Jistě se dá dát do nějakého modelu existence těch jezer a spočítat jaký vliv to bude mít na klima jak přímo v S. Čechách, tak třeba dále kolem Vltavy a na Vysočině. Pokud se jezero spojí s Nechranickou přehradou přímo, tak můžeme dojít ke vzniku akumulační kapacity nějakých 50 milionů kubíků. To je celkem dost.

Petr
8. duben 2021, 17:05

Pokud se počítá s tou solární elektrárnou na hladině, tak bude odpar daleko menší.

Vinkler
4. duben 2021, 09:04

Zase blábol. Ty peníze jsou placeny za odběr vody, ne energii na čerpání. A navíc, Ohře nemá vody nazbyt. Myslím, že by se v jezerech s klidem významně odpařila.

Jan Chejn
5. duben 2021, 16:46

Už se napustil jezero Most,bylo podstatně méně průtoků v Ohři než je tento rok a voda nechyběla. Špatné odhadování,jistě bez podložených údajů,jinak by jste toto nevypustil.

Vinkler
4. duben 2021, 09:05

Po je pro Karáska.

Zapletal
4. duben 2021, 09:31

Proruští jaderní muži musí zneužít každé možnosti k tomu, aby prosazovali svoje VVER 1200 z Rosatomu. Budoucnost ale mají OZE.

Josef
6. duben 2021, 12:08

s obnovitelnými zdroji na věčné časy a nikdy jinak, tak to myslíte že ?

Jini
4. duben 2021, 09:59

Proti vyparu je idealni plovouci fotovoltaika

Miloslav Černý
4. duben 2021, 10:22

Je třeba počítat se záchytem vody v krajině a v době přebytku jí umět přesměrovat jinam než k opuštění státu. Jen si vzpomeňme na zkázonosné povodně, jak by to dokázalo odlehčit Labi a eliminovat škody i v Německu. Takže aby to všestranně plnilo účel, je třeba počítat navíc i s dostatečnou rezervou pro záchyt. Dá se předpokládat, že s tím v tom návrhu bude počítáno, jinak to bude paskvil. Krušný Hory mají velký podíl srážek a víme co taková voda dokáže.

Karásek
4. duben 2021, 10:38

Vinkler, co máte za problém? Svěřte se.

Carlos
4. duben 2021, 11:25

Ad Matěj)

Zase takový problém to být nemusí pokud budou jezera dostatečně velká a průtočná. Pokud opravdu bude jedno z nich přímo spojené s Nechranicemi tak to zadrží mnohem víc povodňové vody a navíc to ovlivní jistým způsobem srážky v okolí,což bude mít nakonec pravděpodobně pozitivní efekt proti současné situaci s rychlým odtokem.

P.S. Zdá se že je rozbité zobrazování vláken, nebo vkládání do nich.

Vinkler
4. duben 2021, 11:56

pro Karáska. Já nema problema. To Všeználek Karásek neví, že se platí za odebranou vodu. Čerpací práce je v tom malina.

Matěj
4. duben 2021, 12:38

Z hlediska využití okolí jezer /pokud stát nechce povolit výstavbu, kvůli potenciální těžbě v budoucnu/ by se mi tam líbila rezervace zubrů a praturů, jako mají v Milovicích. Velcí býložravci si tu krajinu udržují a kultivují sami selektivním spásáním, druhotně tam vzniká úžasná biodiverzita hmyzu, ptáků, rostlin, láká to návštěvníky...

Milan Vaněček
4. duben 2021, 13:17

Stačí dát na jezera fotovoltaiku a odpar se radikálně sníží, dělají to tak na celém světě, co kdybychom se poučili.

Miloslav Černý
4. duben 2021, 15:53

Jakoby s tím příznivci odpařování vůbec nedokázali počítat.

Jiří Kelnar
4. duben 2021, 13:49

Nejde postavit Temelín, podle plánů z devadesátek. To není Libušín, ale jaderka. Úplně stejně prostě dneska nepoletí na Měsíc technika z Apolla 11. Doba je prostě jinde. Nároky na novou stavbu jsou vyšší.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se