Vlastní elektřinu sdílí desítky bytových domů, větší zájem bude v komunitách
Elektřinu vyrobenou z vlastního zdroje mezi domácnostmi zatím po více než roce a půl sdílí desítky bytových domů v Česku. Zájem o sdílení podle distributorů postupně roste. Vyplývá to z informací energetických firem, které ČTK oslovila. Elektřinu vyrobenou například fotovoltaickou elektrárnou na střeše staveb mohou domy od začátku loňského roku rozdělovat mezi jednotlivé domácnosti. Distributoři ovšem očekávají výrazně vyšší zájem o sdílení v komunitách, do nichž je možné se registrovat od srpna.
Nejvíce aktivních skupin pro sdílení elektřiny v bytových domech eviduje na svém distribučním území ČEZ. Podle mluvčí ČEZ Distribuce Soni Holingerové je to 96 skupin sdílení. Nelze však podle ní přesně specifikovat, zda jde čistě jen o bytové domy. Mezi přihlášenými jsou kromě nich ještě různé právnické a fyzické osoby. Kolem 20 bytových domů využívá sdílení elektřiny také v distribuční síti PREdistribuce. „Zájem o sdílení elektřiny v bytových domech v poslední době narůstal,“ uvedl mluvčí Karel Hanzelka. Postupný nárůst poptávky potvrdila také společnost EG.D, která nyní eviduje 16 zprovozněných realizací. „Většinu loňského roku jsme evidovali opravdu jednotky žádostí. Loni v létě se jednalo o přibližně tři realizace. Zájem pak začal stoupat v závěru loňského a pak především v první polovině letošního roku,“ podotkl mluvčí Lubomír Budný.
Velikost skupin a způsob sdílení mezi jednotlivými domácnostmi distributoři nespecifikovali. Záleží podle nich na velikosti domu a instalovaného zařízení a na používaných službách v domě.
Distributoři očekávají větší zájem u komunitní energetiky, která umožní sdílet místně vyrobenou elektřinu prostřednictvím celé distribuční sítě, tedy například uvnitř vytvořených společenství, z chalupy do bytu a dál. Zájemci o komunitní sdílení se mohou registrovat od začátku letošního srpna.
Například ČEZ už v prvních dvou týdnech evidoval téměř 5000 přihlášených subjektů a zaregistrovaných měl kolem 170 skupin. „Takže zájem je značný. Vzhledem ke lhůtám registrací se dá očekávat, že sdílet elektřinu budou moci od 1. září stovky skupin sdílení,“ uvedla Holingerová.
Na komunitní sdílení se připravily také EG.D a Pražská energetika. „V PRE jsme na sdílení plně připraveni na všech úrovních. Jsou připraveny informační systémy pro zpracování dat a fakturaci, vznikla také specializovaná pracovní skupina pro obsluhu zákazníků zapojených do sdílení. Na úrovni PREdistribuce jsme připraveni vybavovat potřebná odběrná místa elektroměry s průběhovým měřením,“ uvedl Hanzelka.
Zájemci o sdílení elektřiny se mohou registrovat u Elektroenergetického datového centra (EDC). Ke sdílení je zapotřebí osazení průběhových elektroměrů na všech odběrných místech, které distributoři provádí zdarma. Po vyřízení všech podmínek a uzavření smlouvy bude následně zájemcům zpřístupněno aktivní sdílení.
Mohlo by vás zajímat:
Takze nejpozdeji od Noveho roku muzeme ocekavat opetovne zdrazeni distribucnich poplatku.
Zase si nekdo dovolil odebirat ze sítě méně.
A dovedetesi predstavit, az se cely panelak domluvi a misto 30ti nebo 40ti elektromeru si daji jen jeden spolecny (a nakladaji si rozpocitaji sami)? O jaky vejvar distribuce prijde?
@Vladimír Krteček 27. srpen 2024, 09:04
Změn u toho paneláku bych se moc nebál.
Ono to zase není tak jednoduché rozpočítávat 40 elektroměrů, řešit zálohy, neplatiče, nutnost stejného obchodníka pro všechny atd.
Kdo byl např. v SVJ, pochopí:-D
kdyz rozpocitavaji teplo a vodu, muzou i tohle. U nas panelak 82 partaji, elektromer plus odberne misto cirka 300 mesicne za jednotku, v souctu 24000 mesicne. Za rok skoro 300000 jenom v poplatkach a to by urcite dostali premiovou cenu za kWh. Par panelaku uz to ma, spolu s FVE
@jiri sekerac 27. srpen 2024, 10:11
Sdílení v paneláku je něco jiného, že zrušit všechna odběrná místa a nechat pouze jedno "centrální":-)
Pochybuji, že v této velikosti to už někdo udělal.
Jirka Líska
jsou i firmy ktere uz tuto moznost pro SVJ nabizeji a osobne jsem videl inzert na byt v podobnem dome kde to jasne popisovali. Ostatne slouceni odbernych mist a nasledne pridruzene mereni je standartem o radovych garazi. Teda nevim, jak by se to libilo vladam s manipulovatelnou apanazi od Cezu. Budiz prikladem panelove domy co se trhly od centralniho zasobovani teplem a zridily vlastni plynove zdroje, potize, potize
@jiri sekerac 27. srpen 2024, 13:37
OK, díky za novou informaci
O kolik asi klesnou distributorovi náklady, když si dáte jeden elektroměr místo čtyřiceti ? Náklady na odečty - max. jednu hodinu a čtyřicet elektroměrů jednou za sedm let. Tržby ale touto operací klesnou výrazně více, ale ty peníze musí vybrat jinde, on nic neušetří. Nedívejte se na distributora jako na komerční firmu, která maximalizuje zisk - to nejde, ani nesmí. Veškeré náklady mu kontroluje ERÚ, ceník mu určuje ERÚ a i zisku mu určuje ERÚ. Klidně by to mohl dělat stát, ale to by to bylo ještě dražší, protože podnikatelský subjekt to zvládne efektivněji. Toto co jste popsal by mělo být ideálně zakázáno, příp. nastaveno tak, že se Vám to ekonomicky nevyplatí. V součtu to zdraží elektřinu - náklady paneláku+náklady distributora za celou oblast budou vyšší, když se to udělá, než náklady paneláku+náklady distributora za celou oblast, když se to neudělá. A poplatky za distribuci stanoví ERÚ tak, aby to pokrylo náklady+ přiměřený zisk. Poplatky za distribuci platíte podle toho jak rozhodne ERÚ ne podle toho jaké má s Vámi distributor náklady.
Doporučuji shlédnout film Vlastníci. Není to zase tak vzdálené skutečnosti. A to tam ještě neřešili problémy s neplatiči.
Jinak společný elměr jste si na bytovém domě mohli dát už dávno. Sdílení je právě o tom, že nyní můžete mít společnou FVE bez těch problémů se společným hlavním elměrem, neplatiči, nemožností různých dodavatelů, apod.
Takhle postupně se budou zajišťovat i všechny instituce ve výrobní i nevýrobní sféře podle místních podmínek, ono se to v podstatě děje v pilotních projektech již v současnosti. A to všechno bude nabývat na objemu a odebírat potenciál výhodnosti budoucích nových jader. mamutů. Stavidla OZ se už nikomu zavřít nepodaří, max. na nějakou omezenou dobu s nějakých neočekávaných příčin... Proti větru není příjemné čxxxx. A že to přinese větší celoplošnou stabilní pracovní příležitost než u těch mamutů, je zřejmé, když se nebude muset na jejich ochranu počítat náklady na nepodceněnou ochranu z vojenského hlediska a bezpečnost spojené se vším co z takovým jádrem souvisí.
Plachetnice na mori skoncily ne proto, ze by byly neekonomicke, ale proto, ze nebyly schopny trvalych vykonu pri vzrustajich pozadavcich. A takhle je to z OZE, muzeme jimi setrit, ale nesmime na ne spolehat
Od té doby co vítr odvál spousta času, jsme se ne jenom naučili energii z větru uchovat, ale stále se v tom zdokonalujeme technicky a ekonomicky a nezkončí to dokud to bude mít smysl a ten v dohledné době neupadne z mnoha důvodů.
Pořád není vyřešeno co v době, kdy nefouká a nesvítí. jsou dvě možnosti:
Nepoužívat EE třeba 1/3 roku.= zráta 1/3 produkce
Postavit zdroje co to vykryjí. = vysoké náklady na FVE+ VTE+ distribiční síť + ona záložní elektrárna
Obě dvě varianty teady přináší několikanásobně vyšší náklady proti jednomu zdroji ( třeba JE).
Kapacity na skladováníEE na 1/3 roku nejsou ekonomicky průchodné (zatím ani baterie, ani vodík)
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se