Domů
Evropská Unie
Je další zpřísnění evropského systému obchodování s emisemi na dohled?
emise-továrna-elektrárna
Zdroj: Unsplash

Je další zpřísnění evropského systému obchodování s emisemi na dohled?

Jedním z nástrojů pro dosažení energeticko-klimatických cílů pro rok 2030, u kterých je nyní očekáváno jejich zpřísnění, je evropský systém obchodování s emisemi (EU ETS). Dle zástupců je nyní zapotřebí systém posílit, aby byl schopen dosáhnout ambiciózních evropských cílů.

Předsedkyně Evropské komise v září oznámila záměr navýšení cíle snížení emisí do roku 2030 na 55 % (Parlament navrhuje 60 %), Evropská unie pak má dosáhnout do roku 2050 klimatické neutrality. Dle zástupců států Unie v bruselských orgánech je nyní prioritou, aby byl upraven a posílen systém EU ETS, aby těchto cílů bylo možné dosáhnout. Obchodování s emisními povolenkami totiž Komise dlouhodobě propaguje jako svůj hlavní nástroj určený ke snižování emisí. O debatách probíhajících na půdě EU v tomto týdnu informoval portál Euractiv.

V souladu se Zelenou dohodou pro Evropu má v nadcházejícím roce nastat proces revizí jednotlivých energeticko-klimatických legislativ EU. V rámci vlny revizí je očekávána i novelizace směrnice o ETS. Portál Euractiv upozornil, že EU ETS nelze vidět jen jako nástroj pro regulaci emisí těch největších znečišťovatelů v Evropě, ale také jako zdroj financí. Příjmy z aukcí povolenek by, alespoň z určité části definované směrnicí, měly být použity na financování dalších opatření na snižování emisí.

Snížení počtu povolenek v oběhu nebo zařazení dalších sektorů do EU ETS

Utahování tzv. capu (snižování emisních povolenek v oběhu), či zařazení dalších sektorů do systému, to jsou jedny z navrhovaných řešení, jak EU ETS přizpůsobit k plnění ambicióznějších cílů. Aby bylo dosaženo například celkového snížení všech emisí o 60 %, EU ETS by musel do roku 2030 zajistit snížení emisí v rámci něj regulovaných odvětví o 66 až 71 % (jak informoval server Clean Energy Wire).  Jako sektory, které by EU ETS mohl nově pokrývat, jsou pak často skloňovány doprava a budovy, respektive individuální zdroje vytápění.

Jednání ohledně dalšího navyšování cíle mají pokračovat v prosinci. Komise plánuje navrhnout jednotlivé novelizace do června 2021. Půjde o většinu hlavních předpisů – směrnici o ETS, nařízení o společném úsilí, směrnici o energetické účinnosti či CO2 standardů pro automobily a lehké nákladní vozy.

Zdroj úvodního obrázku: unsplash.com

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Josef
16. listopad 2020, 21:21

Já myslím že tento cíl bude to, co EU rozloží, hned vysvětlím proč, náš průmysl nebo to co na světových trzích nabízíme to nejsou technologie, SW, nebo technické výstřelky, ale vyspělé produkty klasického průmyslu nejlepší spalovací motory světa nejsou z USA ani Číny, ale u Evropy. Kde jsou nejúčinnější elektrárny na fosilní paliva - v Evropě. Naše výrobky jsou energeticky úsporné cenově přijatelné a technicky vyspělé. Problém je v tom, že přechodem třeba na EV bude toto vše ztraceno a na světovém trhu nás rádi vystřídají jiní, jenže jsme my vyspělý v produkci el. mobilů ? Ani náhodou. Můžeme dělat technologie jako USA - ani náhodou jsem daleko za nimi, co zemědělství - zcela nekonkurenceschopné díky odmítání GMO jsme ze světem cenově ztratily krok a prodáváme jen za cenu masivních dotací. Tupá představa, že tento velký skok nás udělá vyspělé je fikce typu MAO zbytek světa se jen bude dívat jak se tady smažíme ve vlastní šťávě a vydělávat na levných energiích a na volném místu na trhu po evropských firmách. Maximálně pak využije technologie ,které se tady bude v nezralé a tudíž 10x dráže masově nasazovat , jako tomu bylo u FV panelů a nakonec i u větrné energeticky. V budoucnu to budou větrné plovoucí elektrárny na moři akumulace el. energie a další technologie. Zásadním problémem není ten směr od fosilních paliv k substitucím, ale problémem je že se to dělá podle politické ideologie bez ohledu na realitu ať to stojí co to stojí - tak přesně fungoval komunismus oni také dělali všechno podle šablony ať to bylo dobré nebo ne bylo to jedno. Myslete politicky to byla hláška, která přesně vystihovala komunistický režim. Svobodná společnost když je v krizi tak se začne chovat jinak a změní svojí cestu, kdežto nesvobodná přesně naopak když jde do krize tak se ještě více utuží ve svém dogmatu. Komunisté požadují ještě větší komunismus náboženské státy se stávají ještě více fundamentalistické a environmentalická evropské unie se stává ještě více environmentalistickou. Je to proto, že ti, co tomu velí se obávají revoluce zdola a tak přitvrzují, chtějí co nejvíce omezit lidi, aby si nenašli svojí cestu bez nich a o tom to je....

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se