Domů
Evropská Unie
EK se kvůli rusko-ukrajinskému sporu obává o dodávky plynu do EU
Budova Evropské unie
Zdroj: Pixabay.com

EK se kvůli rusko-ukrajinskému sporu obává o dodávky plynu do EU

Evropská Unie
4 komentáře
2. březen 2018, 16:35
ČTK

Evropská komise se kvůli rusko-ukrajinskému sporu obává o dodávky plynu nejen na Ukrajinu, ale také do Evropské unie. Komise je připravena stát se prostředníkem ve sporu, informovala dnes Evropská komise. Její místopředseda Maroš Šefčovič oznámil, že se chystá telefonicky hovořit s ministry energetiky Ukrajiny a Ruska.

Evropská komise nyní mapuje situaci v evropské síti distributorů plynu.

„Komise se však domnívá, že tato situace vyvolává obavy nejen o přímé dodávky zemního plynu na Ukrajinu, ale možná i o tranzit plynu do EU,“ uvedla dnes Evropská komise ve svém prohlášení.

Komise proto vyzývá všechny zainteresované strany, tedy společnosti a příslušná ministerstva na Ukrajině a v Rusku, „k nalezení okamžitých řešení v souladu s rozhodnutími stockholmského arbitrážního soudu“, uvedl exekutivní orgán EU.

Ruská společnost Gazprom dnes oznámila, že okamžitě „zahajuje proceduru výpovědi“ smlouvy s ukrajinskou firmou Naftogaz o dodávkách a tranzitu zemního plynu.

Ruský plynárenský gigant podle agentury TASS zdůvodnil své rozhodnutí středečním verdiktem stockholmské arbitráže, který Gazpromu nařídil zaplatit Naftogazu 2,56 miliardy dolarů (53 miliard Kč) za tranzit plynu.

Gazprom
Ilustrační foto

„Evropská komise je připravena řídit trojstranný proces, jehož účinnost se už v minulosti osvědčila v situacích rozepře. Proto bude místopředseda Šefčovič telefonovat ministrům energetiky Ukrajiny a Ruska za účelem zhodnocení situace a dojednání nezbytných dalších kroků,“ oznámila Evropská komise.

Podle EK je důležité, aby jak Rusko, tak Ukrajina potvrdily své postavení dodavatelských a tranzitních zemí, „jak tomu bylo v uplynulých letech„.

Šefčovič dnes konstatoval, že kolísající dodávky ruského plynu určeného k tranzitu přes Ukrajinu do EU není nic nového a že Evropská komise a evropská síť provozovatelů přepravních soustav (ENTSOG) záležitost už loni řešily.

V současné situaci, kdy panují nízké teploty a je vysoká poptávka po plynu, je však podle Šefčoviče nízký tlak plynu v soustavě „zvlášť problematický“.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(4)
Petr
2. březen 2018, 20:16

Tak obavy EU nás fakt určitě ochrání.

Raději ať se do toho EU tentokrát už neplete, a Rusko s Ukrajinou si konečně domluví tržní ceny, které jediné do budoucna ukončí další přerušování dodávek.

Jarda
2. březen 2018, 22:49

Přesně tak. Už aby se celá Ukrajina transitem obešla a pak se uvidí,jestli bude Ukrajina za domácí spotřebu platit tak,jak ostatní země.

C
3. březen 2018, 00:21

Celá tato situace je nadále neúnosná, ba přímo obludná, tragikomická. Je třeba najít způsob jak minimalizovat závislost na dodávkách paliv a technologií zvenčí, z míst nad kterými nemá kontrolu. Je jedno jestli je to ruský plyn, nebo ruské reaktory, nebo plyn americký a reaktory americké, čínské... Dále nejde aby se EU spoléhala na cizí mocnosti a díky tomu tu bylo co je. Impotence centrálních orgánů které se raději zabývají okurky, křivostí banánů a žárovky, než aby se zabývaly vážnými věcmi chodu a bezpečnosti EU.

Dáme se příliš snadno vydírat čímkoliv, plyn nebo ropa, EU nemá žádnou Bakkenskou formaci která by mohla zajistit v případě nouze nejvyšší paliva pro kritické systémy. Musíme využít to co tu máme.

Naprosto v poslední době zapomínáme na to že nemalá část energie se využívá v technologiích a vytápění, je třeba provést výzkum a připravit takové dotační tituly které umožní efektivně využít zdrojů teplé vody a teplých hornin v podloží, tím velmi snížíme energii potřebnou na vytápění. bylo by vhodné kdyby se více podporovala tepelná čerpadla zem-voda, eventuálně voda-voda, jak zem, tak vodní plochy jsou gigantickými zásobníky tepelné energie, je ale otázka jaký by byl poměr mezi energií spotřebovanou na chod čerpadel a získanou z vody. U teplých hornin to bude celkem OK i ro městské rozvody s teplotou >100°C.

Dále je třeba pomalu začít pomýšlet na náhradu biosložky a větších objemů fosilních paliv palivy syntetickými, Přestože je jejich cena celkem vysoká, tak je srovnatelná se zdaněnými ropnými palivy, tedy pokud na tyto nebude spotřební daň, tak lze začít odstraňovat fosilní paliva z trhu, jenom to potřebuje vyšší tempo instalace větrníků a FVE, doplněné o stavbu jednotek na výrobu těchto syntetických paliv. To by mohlo částečně řešit problém s přebytkem výkonu. Pro náhradu plynu v teplárenství je třeba výrazně stlačit cenu EE z OZE a zvýšit účinnost procesu výroby syngasu.

Dále je třeba v maximální míře využít odpadu, v těchto dnech například brněnská spalovna výrazně pomáhá otopné soustavě a šetří tak importní plyn. Toto by do určité míry šlo do budoucna rozšířit, ovšem primární by mělo být využití zdrojů podzemního tepla.

Bylo by zajímavé zkusit zjistit jestli by OZE primárně zaměřené na produkci syntetických paliv nebyly dostatečně výkonné aby zajistily i v nejhorších obdobích dostatek proudu pro elektrizační soustavu. Ale to se dostáváme do problematické oblasti odhadů.

Rozhodně nám ale import paliv působí dost vážné politicko-ekonomické problémy.

Martin Pácalt
3. březen 2018, 09:05

Asi se shodneme, že stavět v budoucnu plynové zásobníky ,nejdříve pro fosilní, později pro syntetický plyn, rozhodně nebudou vyhozené peníze. Rozhodně v tom panuje větší stupeň investiční jistoty pro dlouhodobý výhled než u JE.

Mimochodem, to využití odpadu bych jako takovou hitparádu neviděl. Ten komunální dejme tomu - vždy bude určitá nevytříditelná část vhodná jen do kotle, pokud nechceme skládkovat . Ale takové chuťovky jako např. kaly z lagun Ostrama se likvidují ve směsi s černým uhlím . Nic jiného než vysoký žár nezaručí, že z komína půjdou limitní hodnoty .

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se