Domů
Evropská Unie
EK vyzvala státy, aby byly ambicióznější v energetických plánech
Ropovod Družba

EK vyzvala státy, aby byly ambicióznější v energetických plánech

Evropská Unie
5 komentářů
18. červen 2019, 13:46
ČTK

Evropská komise (EK) vyzvala členské státy, aby byly ambicióznější ve svých energetických a klimatických plánech pro rok 2030. Uvedla to dnes komise na webu . Programový ředitel Svazu moderní energetiky Martin Sedlák upozornil na to, že Česku Brusel mimo jiné doporučil zvýšit do té doby podíl obnovitelných zdrojů energie na celkové spotřebě na minimálně 23 procent. Česko dosud počítalo s 20,8 procenta.

Evropská unie po Česku i jiných státech požaduje vypracování Národního energeticko-klimatického plánu. Z Prahy byl návrh materiálu do Bruselu zaslán na začátku letošního roku. Zabývá se třeba energetickou účinností či rozvojem obnovitelných zdrojů.

„Všechny členské státy vypracovaly v relativně krátkém čase kvalitní návrhy, ale žádný návrh není dokonalý. Do konce roku je třeba předložit konečné plány a naše doporučení ukazují, kde je třeba vyvinout větší úsilí – například stanovit náročnější cíle, podrobněji propracovat konkrétní téma, lépe upřesnit investiční potřeby nebo se více zaměřit na sociální spravedlnost,“ uvedl dnes místopředseda EK Maroš Šefčovič.

Český materiál obsahuje závazky, jimiž chce ČR k záměrům EU pro rok 2030 přispět. Jedním z cílů plánu vypracovaného ministerstvem průmyslu a obchodu (MPO) je právě pokrytí 20,8 procenta spotřeby energie obnovitelnými zdroji.

„Principiálně se nebráníme tomu, že by to mohlo i o něco víc,“ uvedl v pondělí ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO).

„Ministerstvo průmyslu jsme opakovaně upozorňovali, že je navržený podíl obnovitelných zdrojů příliš nízký. Evropská komise potvrdila naše obavy. Ve výrobě elektřiny z obnovitelných zdrojů máme dokonce vůbec nejnižší cíl mezi státy EU. Přitom právě fotovoltaika by mohla přispět ke splnění českého podílu v rozvoji obnovitelných zdrojů za nejvýhodnějších podmínek pro spotřebitele,“ uvedl dnes Sedlák.

Doplnil, že v dalších bodech EK Česku doporučuje dopracovat konkrétní opatření reforem energetických trhů, jejichž cílem bude zajistit rozvoj aktivních spotřebitelů energie, akumulace energie a energetických komunit.

Komise dále například kritizuje absenci posouzení dopadů klimatických změn na jednotlivé technologie obnovitelných zdrojů. Komise podle Sedláka také kritizuje, že růst výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů je v Česku zanedbatelný. Vyjádření MPO ČTK shání.

MPO loni v říjnu uvedlo, že v roce 2017 podíl obnovitelné energie na konečné spotřebě energie v ČR podle dat Eurostatu činil 14,76 procenta, v roce 2010 to bylo 10,52 procenta. Celkový instalovaný výkon solárních elektráren v Česku od roku 2012 prakticky stagnuje.

Členské státy EU se loni dohodly na strategii snižování emisí. Cílem unie je zajistit do roku 2030 zvýšení podílu obnovitelných zdrojů energie na 32 procent, zlepšit energetickou účinnost o 32,5 procenta a snížit emise nejméně o 40 procent. Tyto unijní závazky jsou obsaženy v balíčku „Čistá energie pro všechny Evropany“.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(5)
Josef
18. červen 2019, 17:57

Pokud se podíváme na vývoj EU za posledních 10 let , pak současný trend je především o likvidaci domácí energetiky a její nahrazení OZE i přes brutální dotace se mezi lety 2008-18 do OZE a účinnosti se zvýšil dovoz do EU o 19Mto což je polovina spotřeby ČR. Není to sice moc, ale za těch 10 let se na dovozech neušetřilo nic - právě naopak. V současné době běží unijní propaganda k další fázi OZE , kdy se mají aplikovat levnější a výkonnější zdroje FV panely a VTE na moři. Bude samozřejmě pokračovat likvidace domácí energetiky včetně JE. Výsledkem bude další růst ceny energií a celkové zaostávání za světem emise CO2 sice půjdou v EU dolů , ale vliv na klima to bude mít nulový , naopak spíše více lidí zemře , protože místo na zdravotní péči půjdou peníze do zelené ideologie. Daleko lepší energetickou koncepci má Čína ,která také silně podporuje všechny OZE , Jádro i elektromobilitu, jenže ne na úkor domácí energetiky, ale dovozů. EU dělá přesný opak buduje plynovody a ničí domácí výrobce energie.

Martin Hajek
18. červen 2019, 22:44

Pan Sedlák navrhoval cíl OZE pro ČR do roku 2030 ve výši 25 %, takže Komise nepotvrdila ani jeho názor. Ve skutečnosti je její návrh pro ČR 23 % přesně uprostřed mezi návrhem pana Sedláka a MPO (21 % po zaokrouhlení).

Petr
18. červen 2019, 23:09

Jenže nějakej Sedlák nikoho nezajímá, takže se půjde na kompromis mezi Prahou a Bruselem čili 22%.

Josef
18. červen 2019, 23:34

Jak se dělá podíl OZE, nejdříve vezmete energii ve formě nafty a ropy , abyste pomocí ní vyrobil řepkový olej a ten spálíte v autech výroba energie je ve skutečnosti je sice nulová ,ale spotřeba se zdvojnásobí jenže máte 50% podíl OZE.... stejně funguje všechna uměle pěstovaná biomasa na polích - nejdříve hnojiva a nafta pro traktory , pak energie přínos minimální. No a to je ten potenciál OZE , který máme podle Bruselu využívat. Jen tak pro zajímavost rozežraná Belgie má o více než 1/3 větší spotřebu energie na 1 obyvatele než ČR. To jen jako až nám někdo bude zase z Bruselu vzkazovat , že plýtváme.... To je jako když Američani mluví o lidských právech a přitom mučí bez soudu uvězněné lidi na Kubánské základně.

Novak
20. červen 2019, 14:19

Nejúžasnější na tom je, jak se pořád míchají věci, které spolu přímo nesouvisí, tedy snižování emisí a OZE a pak se to různě ohýbá, aby to vypadalo, že s OZE na věčné časy a nikdy jinak. Klasický lobbing.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se