Domů
Evropská Unie
Evropský parlament odhlasoval snížení emisí skleníkových plynů o 60 % do roku 2030
Evropská Unie

Evropský parlament odhlasoval snížení emisí skleníkových plynů o 60 % do roku 2030

Evropský parlament hlasoval 6. října letošního roku o aktualizaci klimatického cíle EU pro rok 2030 a podpořil snížení emisí skleníkových plynů oproti roku 1990 o 60 %, oproti aktuálně platným 40 %.

Zákonodárci na shromáždění EU odhlasovali navrhovanou změnu klimatického cíle pro rok 2030. Pro snížení emisí o 60 % bylo 352 poslanců, proti 326 a 18 se zdrželo hlasování.

Pro přijetí velice ambiciózního cíle hlasovali také čeští poslanci – Mikuláš Peksa, Marcel Kolaja, Markéta Gregorová, Stanislav Polčák a Tomáš Zdechovský. Hlasování se zdržel Luděk Neidermayer. Ostatní čeští europoslanci byli proti návrhu.

Podle vicepremiéra a ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka je ovšem už snížení emisí o 55 % oproti roku 1990 tak, jak jej v minulém měsíci představila Evropská komise, pro Českou republiku nereálné.

Text bude předán ke konečnému schválení Radě ministrů, kde se scházejí ministři vlád všech zemí EU. Cílem EU je uzavřít jednaní do konce letošního roku.

Hlasování Parlamentu se uskutečnilo v rámci širšího hlasování o Klimatickém zákoně, jehož cílem je zakotvit do legislativy cíl EU být do roku 2050 klimaticky neutrální.

Rozporuplné reakce

„Můj pozměňovací návrh se nyní stává oficiálním stanoviskem Parlamentu,“ komentoval Pascal Canfin, francouzský europoslanec. „Jsme více než kdy jindy v čele s klimatickými ambicemi.“

Pravicové křídlo Evropského parlamentu po hlasování ovšem nejásalo a podotýkalo, že 60% cíl bude pro evropský průmysl příliš nákladný na realizaci.

Peter Liese, německý europoslanec, uvedl, že 60% cíl je „přehnaně ambiciózní“ a vyzval členské státy EU, aby podpořily 55% cíl navrhovaný Evropskou komisí, jelikož návrh Komise je „ambiciózní a realistický.“

 „Lituji, že většina v Evropském parlamentu nepodpořila návrh Klimatického zákona od Evropské komise, ale hlasovala pro nadměrně ambiciózních 60 %,“ napsal Liese na Twitteru.

Poslanci hlasující proti zvýšení cíle na 60 % mimo jiné uvádějí, že takovéto snížení emisí skleníkových plynů by rovněž znamenalo ohrožení pracovních míst.

Aktivisté v oblasti životního prostředí naopak krok Evropského parlamentu přivítali. „Je potřeba ocenit přístup Evropského parlamentu pro zaujetí mnohem progresivnějšího postoje, než který představoval 55% návrh Komise,” uvedla WWF.

I přes ocenění práce Evropského parlamentu ovšem podotýkají, že ani 60% cíl není v souladu s Pařížskou dohodou a žádají alespoň 65% snížení emisí oproti roku 1990 do roku 2030.

Poslanci také odhlasovali, že každý členský stát EU dosáhne klimatické neutrality do konce roku 2050 individuálně. Alternativou bylo, že některým členským státům by bylo umožněno cíl splnit později, pokud by jej jiné státy splnily brzy.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(19)
PetrV
17. říjen 2020, 13:25

Tak to budou mít fušku v evropském parlamentu, aby tento nesmysl splnili ve svém vlastním skleníku zvaný evropský parlament. Pardon, jedná se o 2 skleníky co v létě chladí a v zimě topí. Naprosto neefektivní budova hloupých soudruhů.

Vypráskat je bičem makat na pole, aby se jim rozsvítilo v hlavě.

K helmutům nevyvážet žádnou ee, ať si užijí blacout. Potažmo brát vývoz u nich s emisemi. Vyžadovat po helmutech peníze za emisní povolenky. Prohlásíme, že ee je výhradně z uhelných elektráren. To se soudruzi prohnou. A běda, když helmuti překročí spalováni metanu v PPE a bioplynkách. Soláry a větrníky nechťplatí podpůrné služby. Spotřebitel to nechce platit, byl zvyklý platit jen za spolehlivý stabilní zdroj ee.

Přísnost musí být na hlupáky.

Omega
17. říjen 2020, 18:55

Tahle myšlenka není hloupá.

Požadovat za elektřinu běžnou tržní cenu + emisní povolenky potřebné pro jejich vyrobení při exportu do zahraničí.

Ale v tom případě je potřeba také vytvořit zákon, že bezemisní/jaderná elektřina vyráběná v ČR se nesmí exportovat, že exportovat lze pouze přebytek z emisních elektráren.

PetrV
18. říjen 2020, 05:58

Pokud máte páku to prosadit v parlamentu, plně vás podporuji. Tady utíkají k helmutům miliardy a nikdo to nevidí. Podpora bude u poláků dtto.

PetrV
18. říjen 2020, 06:15

Poláci plánují PPE spolana a unipetrol Litvinov. To by je nepotesilo. Ruský plyn jim smrdí, ale ee vyrobená v ppe v cesku né.

Petr
18. říjen 2020, 10:00

Bezva nápad.

A ještě to můžeme v Německu a Rakousku prezentovat tak, že je tím chráníme proti jaderné elektřině, kterou tak moc nechtějí.

PetrV
18. říjen 2020, 20:27

Geniální...

Rostislav Žídek
20. říjen 2020, 00:12

+1 super!

Dušan
17. říjen 2020, 14:28

A prestane sa už európsky parlament sťahovať hore "ako u debilov" ?

Ak prestane pendlovať medzi Štrasburgom a Bruselom potom môže začať riešiť nás ostatných ....

Josef
17. říjen 2020, 14:39

Základní úspěch politika je vyhrát volby a ty vyhraje jen tak, že dělá to co lidé chtějí za 500k měsíčně a spoustu dalších výhod jim je naprosto jedno k čemu jejich rozhodnutí povedou - oni potřebují být pouze zvoleni. Je třeba naprosto jedno jestli ten cíl je reálný nebo nereálný to bude za 10 let = 120 platů = 60 milionů korun pro každého poslance. Tohle je problém i velkých firem , kdy vedení dělá všechno proto, aby to vypadalo, že se firmě daří, protože když se tam díky tomu udrží o rok déle, tak mají vyděláno.

Bizon
17. říjen 2020, 22:44

Naprostá trefa, základní úspěch politika je vyhrát volby! US prezidenty nezajímaly rakety na měsíc, diktátory nezajímá zábava pro masy, většinu našich politiků nezajímá OZE, ale často se budou tvářit že to žerou jen protože je to populární a může to získat hlasy...

Michal
17. říjen 2020, 16:46

Fanatici si odhlasovali další likvidaci evropského průmyslu, to aby čína měla po automobilkách co kupovat.

PetrV
18. říjen 2020, 06:02

Helmuti likvidují konkurenci v evropě. Mají nejdražší ee a toto je cesta, jak ovce v EP jim vše odkyvaji....

MM
17. říjen 2020, 22:42

Zajímvé, pan Niedermayer se zdržel tak významného hlasování...Že by víra v OZE a plyn zakolísala?

Jaroslav Studnička
18. říjen 2020, 09:01

To ano, nebo možná logicky uvažoval, že když dopadová studie pro EU doporučila hodnotu 50 - 55%, tak je nesmysl hlasovat pro 60%. Což je ovšem zcela jedno našim Pirátům.

Rostislav Žídek
20. říjen 2020, 00:14

Dokud se najdou volici piratu... tak musime pretrpet i jejich hlasovani v EP...

Carlos
20. říjen 2020, 01:01

A dokud se nejdou voliči Zemana, Babiše a spol. tak musíme přetrpět destrukci veřejných institucí, propad ekonomiky, růst zadlužení a totální rozpad národa pomocí umělých štěpných linií za obecného morálního úpadku...

Já vím že Váš sen je svět kde nebude existovat moderní středová strana zastupující názory nastupujících generací a bude to dál beze změny v gesci starých pardálů, ale realita bude bohu dík odlišná. Můj sen zase třeba je že budeme mít vládu co se nechová jako parta diletantů.

Mimochodem jeden z důvodů proč jsou tak populární Piráti a další takové strany je v postupném selhávání tradičních stran v řešení problémů, kdy se tyto soustřeďovaly stále více a více na starší voličstvo a přestávaly mít zájem o řešení problémů které budou mít dopad teprve na pozdní generaci X, celou Y a Z. Ať už jsou to problémy společenské, ekologické, nebo jiné.

Jaroslav Studnička
20. říjen 2020, 08:01

To vám pane Carlosi po třiceti letech už chybí socialismus?

Milan
18. říjen 2020, 20:26

Nemate nahodou odkaz na vysledky hlasovani? Ten EU web je v tomto dost neprehledny, az se nabizi otazka, ze je to schvalne. Nebo neumim hledat.

Dik.

Jaroslav Studnička
19. říjen 2020, 20:54

Je to opravdu komplikované hledat, ale mělo by to být zde:

https://www.europarl.europa.eu/doceo/document/PV-9-2020-10-06-RCV_FR.pdf

A konkrétní hlasování: 147. A9-0162/2020 - Jytte Guteland - Am 48/2 + 100PC1

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se