Domů
Evropská Unie
Nový klimatický plán EU by si vyžádal transformaci energetického systému
Evropská unie

Nový klimatický plán EU by si vyžádal transformaci energetického systému

Splnění nových klimatických cílů EU pro rok 2030, které navrhuje Evropská komise, si vyžádá transformaci energetického systému bloku, s opětovným zaměřením na obnovitelné zdroje energie a prohloubeným úsilím v redukci využívání fosilních paliv v budovách, dopravě a průmyslu, nechala se slyšet Evropská komise.

Nové cíle v oblasti klimatu pro rok 2030

„Změna klimatu je rozhodující výzvou tohoto století,“ uvedla komisařka pro energetiku Kadri Simsonová při představení návrhu nového klimatického plánu pro rok 2030 dne 17. září letošního roku. „Abychom se této výzvě postavili, potřebujeme dlouhodobou vizi i okamžité jednání.“

Ústředním bodem nového plánu Komise je snížení emisí skleníkových plynů do konce roku 2030 o 55 % v porovnání s rokem 1990, což představuje nárůst ve srovnání s aktuálním cílem o 15 %. Dle představitelů Komise povede tento krok ke klimatické neutralitě EU do roku 2050.

„Do roku 2030 by byla spotřeba uhlí snížena o více než 70 % v porovnání s rokem 2015, u ropy a plynu pak o více než 30 %, respektive 25 %,“ uvádí se v návrhu Komise.

OZE

Do roku 2030 by měly obnovitelné zdroje energie dosáhnout podílu na hrubé konečné spotřebě energie na úrovni mezi 38 % a 40 %. Cíl pro rok 2020, kterým je 20% podíl OZE na hrubé konečné spotřebě energie, EU pravděpodobně splní, ale jen díky kombinaci koronaviru a Brexitu, jak informoval v březnu letošního roku například server ICIS.

Pro výrobu elektřiny by to znamenalo, že by se na ní obnovitelné zdroje energie podílely, jak podotýká Komise, z 65 % a více. V roce 2018 dosáhl podíl OZE na výrobě v rámci EU 32 %.

Podle Komise lze „největšího a nákladově nejefektivnějšího snížení emisí“ dosáhnout u budov, a právě při výrobě elektrické energie. Dosažitelné snížení emisí CO₂ je v těchto sektorech, dle jejich propočtů, 60 % a více oproti roku 2015.

„Mnoho domácností je stále vytápěno zastaralými systémy využívajícími znečisťující fosilní paliva, jako je uhlí nebo topný olej,“ podotýká Komise.

Komise se proto chce zaměřit mimo jiné i na renovace budov, jejich inteligentní řízení a integraci obnovitelných zdrojů energie.

EU ETS

Aby se dosáhlo nového cíle, větší míry snížení emisí skleníkových plynů (o 55 % oproti roku 1990), plánuje Komise předložit návrh revize systému EU ETS, a to do června příštího roku. Systém EU ETS bude i nadále dle Franse Timmermanse, místopředsedy Evropské komise pro Zelenou dohodu pro Evropu, primárním nástrojem EU motivujícím společnosti snižovat množství vypouštěných emisí. Revize by mohla obsahovat rozšíření systému také na další oblasti, dopravu a budovy.

„Nikdy jsem neskrýval svůj skepticismus ohledně začlenění silniční dopravy do systému EU ETS,“ pronesl Timmermans v souvislosti se sociálními dopady na spotřebitele a domácnosti. „Ale protože jsme v Komisi technologicky neutrální, jsem připraven nechat se přesvědčit, pokud studie ukáže, že to je efektivní způsob, jak snížení emisí dosáhnout.“

V reakci na prohlášení Komise ze dne 16. 9. 2020, kde zástupci uvedli, že jsou si vědomi, že bude obtížné, aby snížení emisní o 55 % schválily všechny členské státy EU, povolenky oslabily. Přičemž jejich další propad pokračoval po zveřejnění dopadové studie v následujícím dni, která neobsahovala dostatek konkrétních návrhů přímo souvisejících se systémem EU ETS. Komise také zvažuje možnost jednorázového snížení emisního stropu a „přísnější“ lineární redukční faktor, ale až od roku 2026, což mělo na cenu povolenky také dopad.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(15)
Josef
28. září 2020, 22:50

Pokles o 55% jsme plánovali k roku 2050 s vědomím ,že po roce 2035 se už nebude výhodné například kupovat auta se spalovacím motorem. Dožijí všechny málo účinné kotle , přirozeným způsobem dojde k rekonstrukci budov, otopných systému atd. Pokud tohle někdo chce místo za 30 let za 10, pak ovšem bude nutné zakázat provoz starým autům, elektrárnám na uhlí, zakázat nekondenzační plynové kotle , zakázat kotle na tuhá paliva 3 a 4 třídy - kvůli účinnosti a možná to ani to nebude stačit. Jenže výsledkem bude katastrofa, protože lidé budou místo položek dovolená, kroužky pro děti, zábava, nové auto, investovat do položek energie nový kotel nebo tepelné čerpadlo. To povede k přechodně patologické poptávce a zdevastuje to oblasti průmyslu i služeb. Prakticky se ztratí celá dekáda. Jenže pokud to tady bude 10 let stagnovat, pak to bude znamenat, že v roce 2035 budeme zhruba na ekonomické úrovni Číny budeme mít možná nízké emise, jenže taky životní úroveň na lepším průměru Asie.

Jan Veselý
29. září 2020, 01:01

V ČR úplně stačí přestat dělat blbosti ve stylu "export uhelné elektřiny".

Josef
29. září 2020, 01:45

mýlíte se pane Veselý, letos se odstaví asi 1GW v uhlí ,takže příští rok půjde vývoz rapidně dolů. A vaše představa, že stačí přestat vyvážet je není správná celková spotřeba energie je 333 TWh - čistá. Vyvážíme 12 TWh el. energie. Fosilní paliva mají podíl cca 250TWh energie. ( zbytek jádro a OZE cca) Jen pro zajímavost za 10 let máme uspořit 29% emisí z těch 250TWh = 72TWh to je celá naše spotřeba el. energie to je objem energie ,kterou musíme nahradit abychom splnily závazek což prakticky bez zničení ekonomiky není v našich podmínkách tak rychle možné, protože to znamená na každého občana ČR včetně dětí starých a nemocných vyrobit 6,8MWh energie ročně tepla nebo el. energie a to v požadovaném čase spotřeby nebo tuto energii ušetřit. Prostě to není reálné. To je stejné jak si naplánovat ,že téměř každý bude mít za 10 let EV, protože je zjištěno že málo kdo vlastní auto více než 10 let a tak je logické , když si bude kupovat nové ,tak už si koupí elektrické - ve skutečnosti je to samozřejmě nesmysl a toto je to samé pouze ne tak okaté.

Jan Veselý
29. září 2020, 03:02

Já, na rozdíl od vás, nematlám dohromady celkovou spotřebu energie a věci okolo elektřiny. Uvědomujete si třeba, že na export oněch 12 TWh elektřiny se muselo zbytečně použít okolo 36 TWh energie v uhlí? To je polovina toho, co tvrdíte, že je třeba ušetřit. Přitom se to české ekonomiky prakticky vůbec nedotkne.

A s tím odstavením 1 GW, dejte si pozor, aby z toho nebyla další "temelínská lež". Tehdy se taky odstavily 2 GW uhelných elektráren, jenže celková výroba elektřiny z uhlí zůstala stejná, ostatní elektrárny jely o to více.

Jaroslav Studnička
29. září 2020, 08:12

Jako třeba na 120% ?

Josef
29. září 2020, 11:39

Pokud se Vám "matlají" jednotky tak je to Váš problém. Energie je jen jedna mění se pouze formy.

Uhelné el. mají účinnost přes 40% a do roku 2030 vzroste spotřeba el. energie asi o ten náš vývoz - pokud tedy poroste HDP. Jinak podle Vaší reakce vidím, že jádro toho co jsem napsal jste zcela nepochopil. Napadlo Vás třeba někdy že spotřeba na 1 člověka včetně dětí je u nás spotřeba 31MWh ročně = 120MWh na rodinu přitom přímá spotřeba elektrické energie takové domácnosti je jen 3MWh - jen 2,5% celkové spotřeby energie na obyvatele! Takže třeba dát si FV el. na střechu pro výrobu el. energie přes léto a tvrdit něco o nezávislosti je naprostá iluze. Ta ohromná spotřeba, kterou máme, právě způsobuje, že se máme tak dobře, zatím-co jiné národy živoří....

Jan Veselý
29. září 2020, 11:57

ad Studnička) Průměrný koeficient využití mají české uhelné elektrárny okolo 50%. Ty klidně mohou absorbovat pokles instalovaného výkonu z ~9GW na ~8 GW.

ad Josef) Aha, furt nechápete, že jedna jednotka elektřiny spotřebovaná, třeba v, domácnosti, jsou (po všech ztrátách v elektrárně a po cestě) přibližně 3 jednotky primární energie v uhlí.

Jaroslav Studnička
29. září 2020, 12:06

A jste si jistý, že by bez výstavby ETE nestoupla výroba z uhelných bloků, nebo by některý z těch odstavených bloků nebyl modernizován a dále provozován, případně nedošlo k výstavbě nového uhelného bloku?

emil
29. září 2020, 12:45

Na slovensku sa o 5 rokov zarvori posledna uholna elektraren....

Ale kotolni na uhlie je tu stale dost,a plynove tiez nie su nulove a starych dymiacich dieselov taktiez...

Mame este co robit.

Josef
29. září 2020, 13:03

" Aha, furt nechápete, že jedna jednotka elektřiny spotřebovaná, třeba v, domácnosti"

Proboha naučte se pojmy já mluvím o čisté konečné spotřebě, takže že se cca 60% energie někde ztratí není podstatné. Jinak dobře pokles spotřeby uhlí o 72% procent během 10 let a nahrazení těchto zdrojů bezemisními zdroji by znamenalo splnění 55% poklesu emisí CO2 - otázka pro Vás kolik OZE by bylo třeba postavit, pro celoroční zásobování el. energií a teplem místo toho uhlí....?? Nemyslím že na to validně odpovíte, ale třeba nás tady všechny překvapíte......

Martin Prokš
29. září 2020, 00:35

Dobrý den

Zlatí komunisti. Ti měli jen pětiletky, ale Evropský Socialistický Svaz EU má patnáctiletky a třicetiletky. A to už je nějaký plán!

Rostislav Žídek
2. říjen 2020, 01:42

To jo... plan maji.

Kazde 3 roky novy na dalsich 30let :D

Jan Veselý
29. září 2020, 00:59

A nikdo jiný neplánuje? Čichám, čichám demagogii.

Martin Prokš
29. září 2020, 20:58

Dobrý den

Ne jen frustraci kam směřujeme a co masy podporuji nebo se alespoň nestaví na odpor.

Carlos
29. září 2020, 21:27

Dobrý večer,

já si to samé pořád říkám o tom proč na jaro nebyla davem svržena vláda (vzhledem k české historii to mohlo být doslova ;) ) Odpověď je myslím někde v davové psychologii napodmiňované poslušnosti atd. atd. ono to co je super v klidné době, tak nám dělá problémy v době krizové kdy se místo toho aby se něco dělo sedí vyděšeně a nechají se dělat věci které jsou za hranou.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se