Domů
Evropská Unie
Nové dohody mají posílit energetickou bezpečnost středu a jihovýchodu Evropy
Nord Stream

Nové dohody mají posílit energetickou bezpečnost středu a jihovýchodu Evropy

Představitelé Evropské komise a ministři energetiky více než desítky evropských zemí včera podepsali dohody, které mají vést k užší spolupráci v oblasti rozvoje plynové infrastruktury a tím následně k posílení energetické bezpečnosti Evropy.

Viceprezident Evropské komise Maroš Šefčovič, komisař pro opatření v oblasti klimatu a energetiku Miguel Arias Cañete a 12 ministrů energetiky zemí střední a jihovýchodní Evropy se včera sešli na jednání v Budapešti, na kterém podepsali důležité dohody v oblasti rozvoje infrastruktury a regionální spolupráce.

Rumunský provozovatel přepravní soustavy tak obdrží v rámci unijního programu Connecting Europe Facility (CEF), který je klíčovým nástrojem EU pro podpoření ekonomiky a konkurenceschopnosti skrz rozvoj investice do infrastruktury, 179 milionů eur na vybudování tamní části plynovodu BRUA, jenž bude přivádět plyn od Černého moře až do Rakouska.

„Jsem rád, že spolupráce v rámci regionu přináší skutečné výsledky: Bulharsko má nyní přístup ke zkapalněnému zemnímu plynu (LNG) a Ukrajina bude mít brzy také. My ale chceme jít dále včetně další spolupráce mimo plynový sektor. Proto také rozšiřujeme spolupráci do oblasti obnovitelných zdrojů a energetické účinnosti, abychom pomohli podpořit energetickou bezpečnost snížením závislosti na externích dodavatelích.“

Komisař Miguel Arias Cañete

Na jednání rovněž přislíbily užší spolupráci vlády a provozovatelé přepravních soustav Řecka, Bulharska, Rumunska a Maďarska na projektech podél takzvaného vertikálního koridoru.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
Jan Veselý
10. září 2016, 21:02

Nejlepší motivací ke spolupráci je společná vnější hrozba. Maroš Šefčovič by měl cestou z Budapešti poslat děkovný dopis báťuškovi Vladimírovi, slunéčku jasnému. EU a on zvláště mají za sebou díky Putinovi opravdu významný diplomatický úspěch a EU udělali zase o kus více unií.

C
10. září 2016, 21:42

Neví někdo náhodou ak je to s výzkumem ložisek plynonosných břidlic na Ukrajině? Sešlo z toho nebo jsou pořád ve hře?

Co naši lehce podivínští Japonští přátelé? Už se jim podařilo rozjet produkci hydrátů methanu, nebo to pro pád cenu uspali?

Myslím že se na to poněkud zapomíná ve všech energetických koncepcích, že se tu tyto pokusy před zhroucením cen dělaly a tedy asi jsou již technicky reálné. Pokud se takto buduje a posiluje infrastruktura, myslím je nejvyšší čas na to aby se podobně jako v USA odstavily uhelné elektrárny a nahradily právě plynovými.

Jen co začne klesat nadbytečný výkon, ceny elektřiny na burze se vzpamatují. K tomu ale musíme mít dostatečné rezervní kapacity pro plyn. No a zde se nabízí abychom změnili zde u nás koncept zacházení s ložisky plynu. Přestože jsou malá, mohla by být dostatečná pro zajištění několikaměsíční, nebo možná dokonce několikaleté spotřeby plynu u nás a možná částečně i ve středoevropském prostoru.

Ovšem k tomu potřebujeme mít terminály pro příjem LNG do Evropské sítě. Myslím že je vcelku reálné, tak jako je světový trh s ropou, realizovat celosvětový trh s plynem, jen je postup zatím příliš pomalý, ostatně taková možnost je tu jen krátce.

Ovšem nejen v této oblasti by měla EU posílit bezpečnost, ale zejména posílit vnitřní elektrická propojení. Tím bude síť nejspíš stabilnější i s menším počtem zdrojů, nestabilními zdroji atd.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se