Domů
Rychlé zprávy
Nový Jičín vyměňuje stovky lamp veřejného osvětlení za úspornější LED svítidla

Nový Jičín vyměňuje stovky lamp veřejného osvětlení za úspornější LED svítidla

Nový Jičín vyměňuje stovky lamp veřejného osvětlení. Místo zastaralých zářivek v nich budou LED zdroje, což přinese úspory energie. Výměna lamp má skončit v prosinci a přijde téměř na pět milionů korun, přičemž město na ni dostane dvoumilionovou dotaci. ČTK to sdělila mluvčí novojičínské radnice Marie Machková.

První sodíkové výbojky město vyměnilo za LED zdroje v roce 2013.

„V tak velkém rozsahu jako nyní jsme ale výměnu lamp ještě nerealizovali. Letos instalujeme 475 nových světel, a to zejména u hlavních tahů městem, v ulicích Zborovská, Sokolská, Palackého, Bohuslava Martinů a Přemyslovců,“ uvedla Blanka Zagorská z městského odboru majetku a investic.

Za poslední čtyři roky investoval Nový Jičín do svítidel s technologií LED diod téměř 12 milionů korun.

„Obnova veřejného osvětlení by měla během roku přinést úsporu 70 procent dosud spotřebovávané energie a zároveň snížení produkce emisí oxidu uhličitého,“ uvedla Machková.

Komentáře

(5)

Petr

25. říjen 2018, 14:18

Předčasně chybně dotačně urychlují, místo lepší postupné pomalé výměny u doslouživších sodíkovek, když ještě nejde o plně vyzrálou technologii.

Zhruba za 2 roky očekávám plný rozmach boje proti modrému světlu v noci, které poškozuje spaní a místo osvětlování spíš oslňuje, když nejde úplně shora.

Největší prasárna je to teď ovšem u luxusních automobilů, tam by se měla modrá intenzivní složka světla co nejdřív rovnou legislativně zakázat.

frank

25. říjen 2018, 15:30

ale oni to postupně vyměňují už čtvrtým rokem, přesně podle harmonogramy dosluhy sodíkových svítidel ale i lamp . Rozhodli se k tomu v roce 2013 a dělají to dodnes...

Petr

25. říjen 2018, 15:43

Během čtyř let u veškerých lamp veřejného osvětlení je to hodně urychlená výměna.

Teď jim tam bude modré světlo škodit minimálně 15 let.

frank

25. říjen 2018, 16:17

nezdá se mi, podle toho co jsem našel prostě vyměňují ulici po ulici přesně podle toho jak to bylo předtím přehozeno na sodík, jinými slovy naznačujete, že to předtím na sodík také přehodili " zbytečně rychle " :)

Petr

25. říjen 2018, 17:21

Sodík v té době už byla plně vyzrálá technologie.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.