Domů
Evropská Unie
Snižování emisí CO2 nestačí, EU se chce zaměřit i na snižování koncentrace uhlíku v ovzduší
Průmyslová výroba, emise
Zdroj: pxfuel

Snižování emisí CO2 nestačí, EU se chce zaměřit i na snižování koncentrace uhlíku v ovzduší

Evropská unie v posledních letech značně navýšila své ambice v oblasti klimatických cílů, které spočívají zejména v zásadním snížení emisí do roku 2030 a dosažení uhlíkové neutrality do roku 2050. Kromě snižování samotných emisí by EU nicméně chtěla v následujících letech začít odebírat oxid uhličitý z atmosféry, což má za cíl nastartovat nové technologie.

Zatímco v posledních letech se Evropská unie zaměřovala především na omezování emisí skleníkových plynů, nyní by mělo dojít i na intenzivnější využívání technologií CCS, tedy zachytávání a ukládání oxidu uhličitého, v tomto případě přímo z atmosféry.

Podle návrhu dokumentu, který měla k náhledu agentura Reuters, by se do roku 2030 mělo jednat o 5 milionů tun oxidu uhličitého ročně, tedy malý zlomek celkových emisí skleníkových plynů, které napříč EU dosahují okolo 3 miliard tun ekvivalentu CO2.

„Vývoj a nasazení řešení pro odebírání uhlíku ve velkém měřítku je nezbytné pro klimatickou neutralitu, což si během následujícího desetiletí vyžádá značnou cílenou podporu,“ stojí podle agentury Reuters v návrhu dokumentu, který by Evropská komise měla představit v polovině měsíce.

Záměrem unie je nicméně nastartovat v Evropě nasazení technologií CCS a rovněž podpořit zemědělce a majitele půdy k ukládání uhlíku do dřevin, půdy či mokřadů. Kromě toho by Evropská komise měla v příštím roce navrhnout i nový systém certifikování takto odebraného uhlíku z atmosféry, v rámci kterého by například zmiňovaní zemědělci mohli obdržet certifikáty, které by následně prodali emitentům pro snížení jejich emisí, čímž by EU přímo finančně podpořila dlouhodobé ukládání uhlíku.

Podle agentury by EU měla během prosince dále představit legislativu, jež by měla přimět těžaře ropy a zemního plynu ke snižování emisí metanu.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(26)
PETR
2. prosinec 2021, 17:34

Na uctech v Bruselu lezi ladem nekolik set miliard euro ladem.Proc se nemohou zastropovat ceny na burze v Lipsku a snizit tak cenu ee.Lide se vraceji k pevnym palivum,misto vyuzivani ee.Bankrotuji pekarny, sklarny a ostatni podniky kvuli vysokym cenam ee,ale i plynu.Je to cele na nejlepsi ceste,kdy se to cele rozes.re!!! Ti pandulaci nemaji sajnu,kam se to ritime.Duchdci maji vetsi zalohy na ee a plyn ,nez jejich duchod!!! Probudte se uz konecne!!!

Pavel Karásek
2. prosinec 2021, 21:35

Pekárny určitě nekrachují, protože jíst musíme stále. Energetické mafie si samozřejmě chtějí vymoci opatření, které jsouz vlastně dotací. Místo takovéhoto dotování mamutích energetických firem by ale bylo lepší např. snížit daně na služby. To je myšleno obecně, ale samozřejmě i u nás.

PETR
3. prosinec 2021, 01:31

Krach pekarny Japek 11.11.20 dodavajici pro retezec Kaufland.Duvod? draha mouka +ENERGIE!!!

Milan
3. prosinec 2021, 12:46

@Karasek: zapomněl jste to specifikovat. Jedna se o OZE energetické mafie. Ty uz ale masivně dotované jsou a stále jim nestačí.

hellokitty
3. prosinec 2021, 08:47

ja mam zalohy na plyn teraz vypocitane po novom 3300 mesacne (pocitane na spotrebu 18MWh rocne), chcete mi povedat ze v CR je duchod mensi ako 3300 mesacne? Aj keby k tomu pripocitam zalohy na EE ktore uz nemam, lebo mi chodi mesacna faktura do 1000 korun tak chcete mi povedat ze v CR je duchod mensi ako 4300 korun?

richie
3. prosinec 2021, 13:33

a kde ty (s vlastnou FVE) potrebujes plyn ? .. kotol, alebo len varenie?

hellokitty
3. prosinec 2021, 15:12

kotol mam normalne plynovy kondenzacny, ta FVE je malicka ved 2,7kWp, takze zatial stale kurim plynom, lebo nechcelo sa mi vyhadzovat relativne novy kondenzacny kotol (2012), ktory stal zhruba ako 1/4 celej FVE

Jaroslav
7. prosinec 2021, 08:33

zastropovat ceny na burze? to jako jde? to na tý slavný burze být nemusíme ale z toho se ČEZ znečistí. Nicméně, ceny energií je taková tragédie, že ta burza zkrátka skončí. Jen by mě zajímalo, jak dlouho bude ČEZ obhajovat gigantické zisky při tom, jak se stahuje ze svých zahraničních lokalit byznysu a miliardových ztrát a napadne jej i to, že elektřina se dá dodávat do mezinárodní sítě stejně jako domácnostem, tedy napřímo s jednocestnou smlouvou producent-odběratel.

Tomas Urbanek
2. prosinec 2021, 18:15

Ja se uz nicemu nedivim.

Byly doby kdy jsem si rikal: to preci neni mozny, to jen tak hrajou. Prece tam nemuzou sedet takovy pomatenci.

A ono ne, oni tam fakt sedi a jen tak se jich nezbavime.

josef
2. prosinec 2021, 21:13

A víte kdo za to může jsou to běžní lidé, bez jejich podpory už bychom v unii dávno nebyly když si přečtu program ODS a dočtu se tam , že zemědělství má být z 30% bio a lesy se nemají pěstovat na dřevo, pak si člověk ťuká na čelo o Pirátech a starostech raději ani nemluvit no a vidíte vyhráli volby. Takže co k tomu říct lidé to chtějí asi se jim to líbí, že vládne iracionalita vymýšlí se nesmysly. No tak dobře tak budou doma topit na 16°C a přemýšlet o tom jestli si mohou uvařit kafe nebo je elektřina příliš drahá. auta díky tlaku na snížení spotřeby v reálu 0,0 nic zdražily o desítky procent a ti co tyto nesmysly zavádí budou létat soukromými letadly na 100km vzdálenost protože letadlo je pohodlnější než auto a časem nás donutí ke stavbách rychlovlaků, které jsou běžnému člověku k ničemu jen je bude platit. Mladá generace už dnes prakticky nemá kde bydlet, protože díky ideologii se velmi zpomalil rozvoj měst a ceny nemovitostí rostou stejně jako ceny energií. Vše je ovšem jen a pouze výsledkem volebních programů unionistických stran. První co udělají po volbách bude zastavení nového stavebního zákona, aby se nemohlo rychle stavět a oni jako majitelé nemovitostí mohli mít vyšší nájmy.

Stanislav Klimek
2. prosinec 2021, 19:58

No nejjednodušší cestou je začít přihnojovat oceány, resp. více promíchávat vodu. Podpoří to růst fytoplanktonu, který odsaje ohromné množství CO2. Je to přírodou odzkoušená cesta. Dělo se tak v nejchladnějších obdobích doby ledové, kdy panovalo velmi suché podnebí. Docházelo k intenzivnímu odnášení prachu z pevniny do atmosféry, ze které vypadával do oceánů, do kterých vnášel živiny. Snížila se následně koncentrace CO2 v důsledku růstu fytoplanktonu a docházelo ke značnému poklesu teplot. No tehdejší homo sapiens měl jistě by jistě více přivítal dnešní klima...

josef
2. prosinec 2021, 21:16

Ano jenže problém je v tom , že na tom by nikdo nevydělal... tak se o tom nemluví.

JVr
3. prosinec 2021, 13:53

Zdá se mi, že to je problém ukládání CO2 do vápence v moři.

Poměrně jednoduchá chemická rovnice:

CO2 + CaCO3 + H2O = Ca2 + 2HCO3

Ve zjednodušeném pojetí si to lze představit tak, že vápenec naspeme do moře a ono to váže dlouhodobě CO2 (alespoň do doby než to moře vyschne, nebo se z něj ten vápenec zas vytěží).

Je to extra snadné, poměrně levné, ale... nevydělají na tom ti správní lidé, takže tu budeme dál blbnout a vymýšlet jak pumpovat CO2 někam pod zem ... odkud stejně vyletí.

Karl von Bahnhof
10. prosinec 2021, 13:42

Tak ta rovnice je naprosto nesmyslná :-))))))

Exclamator
3. prosinec 2021, 07:36

Bohužel vždy u těchto technologií čtu jak vymýšlí tu první část magické zkratky CCS - carbon capture. Nikde jsem bohužel nenašel co potom ta druhá část, storage. Chápu, že ho teda dokážeme zachytit, hezké, ale co dál? když ho chytím, tak najednou zmizí? Nejsme tu v Kanadě, Rusku nebo Americe, abychom měli vyčerpané ropné vrty, kam to půjde tlačit, tak co s tím soudruzi z EU chtějí dělat?

hellokitty
3. prosinec 2021, 08:49

budujeme hlubinne uloziska pre jadrovy odpad, tak preco by sme nemohli budovat hlubinne uloziska pre uhlik?

Emil
3. prosinec 2021, 09:00

Třeba kvůli naprostému nepoměru mezi vyprodukovaným odpadem v poměru k získané energii?

hellokitty
3. prosinec 2021, 15:15

jaj tak to je iba kvoli nepomeru vo vyprodukovanej energii (CCS ma 0), uz som sa zlakol, ze je to otazka penazi, tak v tom pripade nevidim problem, preco by sme nemohli budovat hlbinne uloziska uhliku

mozno by stalo za zamyslenie ci by sa nemohli nejako viac propagovat drevostavby, to je uhlik ulozeny na par desiatok rokov bez CCS technologie s nulovou energetickou narocnostou

Emil
3. prosinec 2021, 15:27

CCS samo o sobě nemá vyprodukovanou energii 0, má vyprodukovanou energii zápornou, což je ještě horší Otázka peněz z toho nepoměru pochopitelně přímo vyplývá. CCS ve spojení se zdrojem energie je na tom sice trochu lépe, ale pořád dost mizerně ve srovnání s hlubinným úložištěm vyhořelého paliva.

Dřevostavby se propagují už nějaký čas tím, že při dřevovýrobě předpokládám není potřeba platit tolik emisních povolenek jako při výrobě cihel.

jozka
3. prosinec 2021, 09:00

Kdyz jsme si jako deti cetli o meste, kde nosili svetlo do sklepa v hrncich, netusil jsem, ze se neceho podobneho doziju.

Julius Forsthoffer
3. prosinec 2021, 11:03

Pro: Exclamator

V skratke CCS: to S treba nahradiť písmenom U teda "USAGE". Po novom sa to nazýva RECYKLÁCIA uhlíka obsiahnutého v plynnom CO2 konverziou na syn-plyn a následne Fischer-Tropsch syntézou na definované uhľovodíky. Veď si spomeňte - za Protektorátu boli Goringwerke v Moste (potom Stalinovy závody) kde sa z uhlia vyrábal syntetický benzín. Z CO2 zachytitľného zo stacionárnych zdrojov (koncentrácia vyššia než v ovzduší) je to jednoduchšie, ale konkuruje to ropným aj plynárenským produktom.

Technologické postupy aj strojnotechnologické zariadenia sú disponibilné (firma SASOL v Juhoafrickej rep. vyrába definovaný syntetický petrolej pre leteckú dopravu). Toto je cesta DECARBONIZÁCIE a ešte tam môžete využiť aj prebytky vodíku (ak vôbec budú). Priateľsky pozdravujem jufostar@gmail.com

exclamator
3. prosinec 2021, 17:27

Děkuji za odpověď. neměl jsem tušení o tomto způsobu využití CO2. Vypadá to zajímavě a rozhodně asi lepší, než strkat CO2 pod zem. Budu si o tom muset něco přečíst!

Milan
3. prosinec 2021, 12:50

Silně mě to připomíná komunistické experimenty po nichž zbyla jen zdevastovaná příroda o ožebračení lidé.

Zbyněk Poisl
3. prosinec 2021, 13:49

A za 30 let se příjde na to, že nepomůže ani odstranění toho uhlíku. Je to totiž nesmysl.

Carlos
3. prosinec 2021, 14:31

Logiku by to mělo pokud by se ten uhlík vázal v půdě v podobě částečně rozložené biomasy, mám ale obavy že tomu tak nebude a bude se jednat o nějaké anorganické řešení. V lepším případě to zacyklí přes syntetická paliva, v horším se to bude cpát do podzemí a nakonec se zjistí že to bude chybět. Nemalá část našich emisí j totiž z pochodů v půdě při kterých se spaluje historický uhlík nastřádaný za několik staletí a to z důvodu nedostatečného návratu biomasy.

Tomas Urbanek
3. prosinec 2021, 21:06

cele to divadlo okolo co2 je naprosta blbost. ale skoro cely svet se tim narame bavi. no co, nove antibiotka sice nebudou, ale trocha co2 v kdejake dire ano. klima si stejne bude delat dal co chce a teplota bud proste dal a nebo zacne zase klesat. a pak zase budeme co2 z der vypoustet.

bude to ale legrace :-)

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se