Domů
Evropská Unie
Turkish Stream oživuje, směřuje k říjnovému podpisu smlouvy

Turkish Stream oživuje, směřuje k říjnovému podpisu smlouvy

Rusko oživuje své plány na stavbu plynovodu do Turecka, známého jakoTurkish Stream. Podle agentury Reuters má být dohoda o implementaci podepsána v příštím měsíci. Projekt byl pozastaven na konci minulého roku z politických důvodů.

Po ochlazení vztahů s Tureckem, které bylo důsledkem sestřelení ruské stíhačky ze strany Turecka, a následných ekonomických sankcích, byly i plány v oblasti energetiky neformálně pozastaveny. Politický konflikt se promítl především do stavby zmíněného plynovodu Turkish Stream a jaderné elektrárny Akkuyu.

O obnovení zájmu o plynovod mezi oběma zeměmi informovali na společné tiskové konferenci prezident Vladimir Putin a Tayyip Erdogan. Vyjádřili se také k tomu, že rychlá výstavba Turkish Streamu je prioritou obou zemí.

„Mezivládní dohoda a road-map je momentálně projednávána a proces vyjednávání přijatelných podmínek právě probíhá. Plánujeme přejít k podpisu v říjnu tohoto roku.“

Alexander Novak, ruský ministr pro energetiku

Ruský státní kolos Gazprom, který je zároveň provozovatelem budoucího plynovodu, prohlásil, že z turecké strany obdržel první dílčí povolení, která umožnují postoupit v projektu do další fáze.

Plynovod Turkish Stream má sloužit jako náhrada bývalého projektu South Stream, který měl ústit v Bulharsku. K jeho realizaci ale nakonec nedošlo kvůli rozporům s evropskou legislativou.

South Stream Turkish stream

Náhradní trasa plynovodu South Stream byla pojmenována jako Turkish Stream a ústí v Turecku. To nepatří mezi země Evropské unie a díky tomu pochopitelně nespadá ani pod jeho legislativní pravidla, která zablokovala South Stream.

Kromě plynovodu Turkish Stream se spekulovalo i o pozastavení prací na první jaderné elektrárně v Turecku Akkuyu. Rusko tuto informaci sice nikdy nepotvrdilo, ale práce byly podle turecké strany zastaveny a pochybovalo se o tom, že v dané politické situaci Rusko elektrárnu dokončí.

Situace názorně ukázala, jak jsou rozsáhlé energetické projekty napojené na politiku problematické a to zejména v případě Ruska, což dokládala agentura Reuters na příkladu Rosatomu. Politický faktor tak bude při budování významných energetických projektů v budoucnu hrát významnou roli.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Martin Hájek
13. září 2016, 00:44

Člověk se musí při pohledu na vývoj spotřeby plynu v EU ptát, jestli tu není trochu "přestreamováno" a kdo asi nakonec ty obrovské uvízlé náklady bude muset zaplatit. Že by pak Evropská komise prosadila kvóty na plyn, který budou muset jednotlivé země spravedlivě odebrat a nebo spravedlivě zaplatit? Kdo si myslí, že je to vtip, může být snadno nemile překvapen. V dnešním dekadentním impériu je možné cokoliv, stejně jako v umírajícím CK mocnářství kolem roku 1916.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se