Po 47 letech provozu začíná konečné odstavení jaderné elektrárny Pilgrim

DomůJaderné elektrárnyPo 47 letech provozu začíná konečné odstavení jaderné elektrárny Pilgrim

Zaměstnanci jaderné elektrárny Pilgrim zahájili na konci května simulace pro bezpečné konečné odstavení jaderného reaktoru.  Reaktor bude odstaven po 47 letech provozu.

Odstavení jaderného reaktoru bylo zahájeno 1. června. Výkon jaderného reaktoru byl snížen ze 40 % na 0 %. Celý proces zabral celkem 5 hodin. Proces odstavování byl proveden v kontrolní místnosti ze 70. let, která obsahuje stovky pák, měřidel, světelných ukazatelů stavů a tlačítek. Jaderná elektrárna Pilgrim je jedinou v americkém státě Massachusetts.

Bezpečné konečné odstavení reaktoru je prvním krokem v procesu vyřazení jaderné elektrárny z provozu. Zaměstnanci se dívají na trvalé odstavení se smíšenými pocity.

„Jsem smutná a trochu zklamaná, že se rozhodlo o trvalém odstavení,“ řekla Eleni Sampsonová, koordinátorka údržby elektrických zařízení.

„Jsem velmi pyšný na to, že jsem zde posledních 47 let pracoval,“ řekl Dave Noyes, zaměstanec jaderné elektrárny Pilgrim.

Jaderná elektrárna Pilgrim je vlastněna společností Entergy Corporation. Vlastník se ale brzy změní, protože elektrárna byla prodána společnosti Holtec International. Ta nakoupila několik jaderných elektráren v USA, které jsou již odstaveny nebo které budou brzy odstaveny.

Holtec International uvedl, že by mohl celou jadernou elektrárnu vyčistit a zdemolovat za 8 let oproti 60 letům, které uváděla společnost Entergy Corporation.

Jaderná elektrárna Pilgrim v současné době zaměstnává přibližně 580 pracovníků. Tento počet se má postupně do března 2020 snižovat až na 270 zaměstnanců.

Elektrárna zároveň zredukuje svou zónu havarijního plánování. Ta v současné době zahrnuje blízká města a 16kilometrový rádius kolem celé elektrárny. Nová hranice se omezí pouze na pozemek elektrárny. Zóna byla zřízena za účelem koordinace s místními komunitami v případě nehody v areálu elektrárny.

Zdroj úvodní fotografie: Flickr.com