Domů
Jaderné elektrárny
Po 47 letech provozu začíná konečné odstavení jaderné elektrárny Pilgrim

Po 47 letech provozu začíná konečné odstavení jaderné elektrárny Pilgrim

Zaměstnanci jaderné elektrárny Pilgrim zahájili na konci května simulace pro bezpečné konečné odstavení jaderného reaktoru.  Reaktor bude odstaven po 47 letech provozu.

Odstavení jaderného reaktoru bylo zahájeno 1. června. Výkon jaderného reaktoru byl snížen ze 40 % na 0 %. Celý proces zabral celkem 5 hodin. Proces odstavování byl proveden v kontrolní místnosti ze 70. let, která obsahuje stovky pák, měřidel, světelných ukazatelů stavů a tlačítek. Jaderná elektrárna Pilgrim je jedinou v americkém státě Massachusetts.

Bezpečné konečné odstavení reaktoru je prvním krokem v procesu vyřazení jaderné elektrárny z provozu. Zaměstnanci se dívají na trvalé odstavení se smíšenými pocity.

„Jsem smutná a trochu zklamaná, že se rozhodlo o trvalém odstavení,“ řekla Eleni Sampsonová, koordinátorka údržby elektrických zařízení.

„Jsem velmi pyšný na to, že jsem zde posledních 47 let pracoval,“ řekl Dave Noyes, zaměstanec jaderné elektrárny Pilgrim.

Jaderná elektrárna Pilgrim je vlastněna společností Entergy Corporation. Vlastník se ale brzy změní, protože elektrárna byla prodána společnosti Holtec International. Ta nakoupila několik jaderných elektráren v USA, které jsou již odstaveny nebo které budou brzy odstaveny.

Holtec International uvedl, že by mohl celou jadernou elektrárnu vyčistit a zdemolovat za 8 let oproti 60 letům, které uváděla společnost Entergy Corporation.

Jaderná elektrárna Pilgrim v současné době zaměstnává přibližně 580 pracovníků. Tento počet se má postupně do března 2020 snižovat až na 270 zaměstnanců.

Elektrárna zároveň zredukuje svou zónu havarijního plánování. Ta v současné době zahrnuje blízká města a 16kilometrový rádius kolem celé elektrárny. Nová hranice se omezí pouze na pozemek elektrárny. Zóna byla zřízena za účelem koordinace s místními komunitami v případě nehody v areálu elektrárny.

Zdroj úvodní fotografie: Flickr.com

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(9)
Loudil
2. červen 2019, 12:21

Toto je scénář , který v příštích letech potká další desítky amerických jaderných bloků. Jsou to "babičky a dědečkové" jaderného věku minulého století.

Milan Vaněček
2. červen 2019, 18:27

Jsem zvědav kdy se nějaké JE ve světě podaří dožít 50ti let, zatím byly všechny odstavené jaderné elektrárny uzavřeny dříve.

Jan Veselý
2. červen 2019, 19:25

V USA mají JE jeden bonusový problém, který tak trochu zazněl i v tomto článku. Práce operátora JE je v USA práce na doživotí. Průměrný věk je okolo 60 let, pro mladé nebylo ~30 let místo a teď už ani nechtějí.

Ondra
2. červen 2019, 20:56

Možná proto protože ty starý byly projektovaný třeba na 40 let provozu? Některý co byly projektovaný na 40 let se ale dneska (pokud je to možný) prodlužujou na 50 nebo 60 let. Ale uvidíme protože třeba v USA je ekonomicky drtí levnej plyn.

Emil
2. červen 2019, 21:28

Pane Vaněčku, Vaši zvědavost mohu snadno ukojit, letos je to totiž právě 50 let, kdy byl spuštěn první blok jaderné elektrárny Beznau ve Švýcarsku, která je stále v provozu.

Milan Vaněček
2. červen 2019, 21:45

Emile, Vy jste odborník na "ohýbání pravdy", abych byl slušný. Cituji ze švýcarských zdrojů (Google ví vše), Mar 21, 2018 - The primary reactor at Switzerland's Beznau nuclear power plant, the world's oldest commercial nuclear plant, has reopened after three years of repairs.

Takže na ty padesátiny výroby elektřiny si ještě 3 roky počkáme. Ale myslím, že Švýcaři jsou jedinní, co to nakonec dokážou. Využít jádro až do konce a další JE už nestavět.

Emil
2. červen 2019, 23:20

Pravdu tu neustále ohýbáte jedině Vy. Před 50 lety byl ten reaktor skutečně spuštěn, s tím nic neuděláte, i kdybyste se postavil na hlavu. Vy jste chtěl reaktor, který se dožije 50 let, tak tady ho máte! Nepsal jste nic o reaktoru, který 50 let čistého času vyrábí elektřinu. Tak si příště rozmyslete dopředu, co vlastně chcete.

Ondra
2. červen 2019, 23:47

Pane Vaněčku v umění ohejbání pravdy se tady s Váma může měřit málokdo takže být Váma radši pomlčim. A navíc kdyby ste to chtěl počítat takhle tak by ste tam měl započítat všechny odstávky za celou dobu provozu.

Souhlasim s Váma že Švýcaři pravděpodobně budou provozovat svoje bloky přes 50 let (pokud jim nedá EU nůž pod krk) a klidně i 60. Kdyby to chtěli zavřít tak to asi nebudou 3 roky zpravovat ne? A jak máte Švýcarsko rád tak určitě moc dobře víte že si v jednom referendu odhlasovali pozvolnej odklon od jádra a v jiným zamítli nesmyslnej návrh na zkrácení licencí na 45 let (teď je maj tušim na dobu neurčitou).

Jenom moc nechápu proč by měli být jediný na světě který dokážou provozovat bloky přes 50 let - to mi hlava moc nebere. Co třeba Francie, USA, Rusko, Japonsko, Švédsko, Finsko, UK, ČR atd. atd.?

Loudil
3. červen 2019, 16:10

Ano, USA mají velký problém s tím, že poslední blok, který uvedly do provozu Watts Bar II ,byl jediným v období 1996-2020, tedy během 25 let. Co jim toto váhání přineslo :

1. Flotila jádra v USA pořádně zestárla a dostala se mnohde na hranici životnosti

2. Pokud se nestaví nové bloky, není třeba zaškolovat nové budoucí obsluhy , jen doplňovat jednotlivé pracovníky za ty co jdou u dosud běžících bloků do penze

3. Pokud se 25 let /1996/ nestavělo nic nového , pak jsou v penzijním věku i stavitelé, co uvedli do provozu poslední Watts Bar I. A to už je parádní doba ! V Evropě ještě nebylo Euro, ještě pořád stála Dvojčata, Putin zatím nebyl u vesla, a my nebyli ani v NATO ani v EU. Takže Čína nebo Rusko by mohli do USA půjčovat inženýry pro stavbu jaderek, třeba Čína ještě před pár lety měla rozestavěných 30 bloků najednou. A uváděla je do provozu během 4 až 6 let ,většinou. Slušné.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se