Domů
Jaderné elektrárny
Aliance: Český průmysl může zajistit dvě třetiny dodávek pro nový jaderný blok
Jaderná elektrárna Dukovany

Aliance: Český průmysl může zajistit dvě třetiny dodávek pro nový jaderný blok

Český průmysl může zajistit až dvě třetiny dodávek pro připravované nové jaderné bloky v České republice. Vyplývá to z analýzy Aliance české energetiky (CPIA), kterou její zástupci dnes představili novinářům. Podle aliance by široká účast českých firem v projektech přinesla výnosy do tuzemského HDP ve stovkách miliard korun a zajistila tisíce pracovních míst.

„Analýza je zpracována detailně na základě stavu jednotlivých firem a po jednotlivých částech elektrárny. Ve zcela zásadním rozsahu lze dodat třeba turbínový ostrov, stejně tak i pomocné a společné systémy nebo elektro či stavební části. Velmi významný podíl pak můžeme mít v dodávkách pro jaderný ostrov a systémy kontroly a řízení,“ řekl ředitel aliance Josef Perlík.

České firmy by se podle něj mohly na zmíněných částech podílet v rozsahu od 50 až do 85 procent. Významně se mohou podílet i na inženýringu projektu, dodal.

Aliance, která zastupuje největší tuzemské technologické firmy v oblasti jaderné dodavatelské energetiky, zároveň připomněla, že české firmy se už v současnosti podílejí na jaderných projektech v zahraničí. Spolupracují i s aktuálními uchazeči o stavbu bloku v Dukovanech.

Co nejširší zapojení tuzemského průmyslu do připravovaných projektů v jaderné energetice je podle aliance ve státním zájmu. V této souvislosti připomněla výsledky studie Vysoké školy ekonomické v Praze, podle níž by vysoké zapojení českých firem do stavbu v Dukovanech mohlo navýšit tuzemský hrubý domácí produkt (HDP) až o 234 miliard korun a příjmy do veřejných rozpočtů o 96 miliard korun.

Výnosy by podle studie navíc ještě rostly v případě stavby dalších tří bloků. České firmy by zároveň v takovém případě měly podle ní vytvořit více než 10.000 nových pracovních míst. Aliance zdůraznila také nutnost zachování českého know-how v jaderné energetice, které nyní uplatňuje například i při servisu elektráren. Její zástupci proto vyzvali vládu, aby se při jednáních o bloku v Dukovanech snažila prosadit významný podíl českých firem na projektu.

V současné době pokračuje tendr na stavbu nového jaderného bloku v Dukovanech. Úvodní nabídky loni na podzim podaly francouzská společnost EDF, jihokorejská firma KHNP a severoamerický Westinghouse. Detaily těchto nabídek společnost ČEZ, která má projekt na starosti, nezveřejnila. Všichni uchazeči už ovšem deklarovali zájem o spolupráci s českými podniky. Blok by měl být hotový v roce 2036. Ministerstvo průmyslu a obchodu kromě toho nyní připravuje také podklady pro rozhodnutí o možné výstavbě dalších jaderných bloků.

Česko má v současnosti šest jaderných bloků ve dvou elektrárnách. Dva bloky, každý o výkonu přibližně 1000 megawattů (MW), jsou v jihočeském Temelíně. Čtyři menší bloky s výkonem 510 MW stojí v Dukovanech na Třebíčsku.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(14)
Richard Vacek
25. duben 2023, 13:04

I to je jeden z důvodů, proč jsou jaderky (na rozdíl od jejich dodavatele) jasnou volbou. Většina prostředků zůstává doma, zdejším firmám a zdejším zaměstnancům. Neposílají se do Číny výměnou za fotovoltaické panely, baterie, střídače.

Ajrocket
25. duben 2023, 13:24

Ono je dost možné, že se tu pod licencí vyrobí i tlaková nádoba reaktoru, jelikož to je levnější.

Jimi
25. duben 2023, 14:36

panely a střídače jsou sice z Číny (i když i to už se mění), ale montáž, projekt atd už je v české režii a to je taky aspoň 50% celkové hodnoty

Pravoslav Motyčka
25. duben 2023, 20:03

Jenže podíl dodávek ještě neznamená podíl ceny. Ten bývá přesně opačný.

Dpetr
26. duben 2023, 07:34

A jak ho budete počítat, když ne podle ceny? Podle hmotnosti, podle počtu položek?

Petr
26. duben 2023, 21:25

Jaderky jsou retro a čím míň jich vznikne, tím méně komplikací v budoucnu.

cudla
25. duben 2023, 17:50

A k čemu to, když nás škubou jak kuřata, byl jsem pro dostavbu JE ale proč ??? Aby nás CEZ mohl víc oškubat ?? Ze státní rozpočtu na JE ani korunu vše pěkně ze zisku CEZ dobytek jeden a ten odborník vysílá signály někde v Asii. To by člověk blil a zvracel najednou.

Emil
25. duben 2023, 18:42

Zisk ČEZu jde převážně právě do státního rozpočtu.

intfor
25. duben 2023, 19:38

Nikdo tu bez státních peněz žádnou jaderku nepostaví. Státy zavedly takové regulace a dotace, že se to nikomu stavět nevyplatí. Stát zavedl extra zdanění jaderných zdrojů a ukázal, že v pro investora "dobrých dobách" jej nenechá tolik vydělávat. K tomu bude díky podmínkám pro fotovoltaiku přes část roku cena elektřiny záporná a zdroje se budou odstavovat. Takže do stavby jaderné elektrárny v takovém prostředí by šel dobrovolně jen blázen.

Pravoslav Motyčka
25. duben 2023, 20:22

Cena rozhodně nebude záporná. Do budoucna u nás bude jezdit asi 5 milionů elektromobilů každý bude mít baterii 70kWh - průměrně. to je 350GWh kapacity když máte zatížení bězně 8GW tak to je kapacita asi na 40 hodin (cca). To znamená že cena el. energie vlivem FVE k nule nepůjde protože jak začne cena klesat všichni začnou nabíjet , ne že by to sledovali , ale budou mít chytré aplikace. Ono je dost rozdíl jestli budete tankovat za 500 a nebo za 200 kč .... Typický soukromý majitel EV bude "taktovat" o víkendu firmy to samé. A až se připojí nákladní doprava..... oni FVE totiž nemají ve skutečnosti takový potenciál vyrobí tak 1/6 dnešní spotřeby. A ti co je budou vlastnit nebudou chtít prodávat elektřinu do sítě , oni si pořídí velmi rychle všechno na elektřinu .

intfor
25. duben 2023, 22:27

Otázkou je jak rychle se budou budovat další FVE, a jak rychle budou přibývat elektromobily. Nyní jsme ve stavu, kdy se do záporných cen a odstavování zdrojů dostáváme.

To ale nic nemění na tom, že prostředí je tak pokřivené (dotace, regulace) a nejasné, že žádný soukromý investor do stavby jaderky za stamiliardy na vlastní riziko u nás nepůjde.

Petr prochaska
26. duben 2023, 09:24

Kdyby jsme chtěli nahradit veškerý benzín, tak je to asi 6TWh, veškerá nafta je asi 19 TWh. Dohromady ekvivalent tří bloků v Temelínu. Nicméně přechod na elektro bude trvat 30 let a ani potom vše nebude jezdit jen na elektro.

Nicméně se dá očekávat pokles cen baterií - například sodíkových a pak se vyplatí, aby si každý doma k solární elektrárně koupil pořádnou baterku, ale to je budoucnost.

Co se týče ceny, tak v létě, když bude svítít, bude cena elektřiny minimální a ani elektromobily to nezmění. Soláry bude muset mít každý a bude k tomu donucen stavebními předpisy.

Petr
26. duben 2023, 21:27

Jádro je speciálně zdaněné? Naopak, jádru se všemožně umetá cesta, dávají se záruky, vylučuje se zodpovědnost apod. Jádro by si bez podpor ani neškrtlo.

Emil
26. duben 2023, 21:40

Ano, jádro je speciálně zdaněné, v rámci windfall tax odvádějí výrobci 90 % tržeb nad stanovený strop, který je u obnovitelných zdrojů 180-230 €/MWh a u jádra 70 €/MWh. To je tedy poněkud svérázný způsob jak jádru "všemožně umetat cestu". Jestli jste to s tím umetáním cesty spíš zase úplně nepopletl...

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se