Domů
Jaderné elektrárny
Aliance: Zapojení firem z ČR do stavby dukovanského bloku může být jasné do jara

Aliance: Zapojení firem z ČR do stavby dukovanského bloku může být jasné do jara

Způsob a rozsah zapojení českých firem do stavby nového jaderného bloku v Dukovanech by mohly být definované již v prvním čtvrtletí příštího roku. V tiskové zprávě zaslané ČTK to dnes uvedla Aliance české energetiky, která zastupuje největší tuzemské technologické firmy v oblasti jaderné dodavatelské energetiky. Podle zprávy se zástupci českých firem dohodli s potenciálními dodavateli, že pro daný termín udělají maximum. Mezitím české firmy s uchazeči o dukovanský tendr postupně navazují nezávazné dohody o budoucí spolupráci.

Finální nabídku na stavbu jaderného bloku v Dukovanech podali na konci října všichni tři přihlášení zájemci, tedy severoamerická společnost Westinghouse, korejská KHNP a francouzská EDF. Spolu s tím uchazeči podali i nezávazné nabídky na další tři reaktory. Vyhodnocení v současnosti provádí společnost ČEZ, která má celý tendr na starosti. Nový blok by měl být dokončený do roku 2036.

„Je důležité, aby zadavatel tendru, odborná veřejnost i tuzemské firmy a obyvatelé České republiky byli předem informováni o předpokládaném objemu i o způsobu zapojení českého průmyslu do největší investice v historii České republiky ze strany jednotlivých uchazečů,“ uvedl výkonný ředitel Aliance české energetiky Josef Perlík.

Zástupci českých firem jednali s potenciálními dodavateli i zástupci státu na mezinárodním veletrhu k jaderné energetice v Paříži. Podle aliance se všechny strany shodly na tom, že udělají maximum pro to, aby detailní způsob a rozsah zapojení českého průmyslu do dostavby nových jaderných zdrojů v České republice byl definován v prvním kvartálu příštího roku.

Aliance současně navazuje s jednotlivými uchazeči o Dukovany nezávazné smlouvy o spolupráci. Nejnověji uzavřela memorandum s francouzskou EDF. Dohoda navazuje na memorandum podepsané s jednotlivými členy aliance v roce 2021 a upřesňuje vzájemné dohody o budoucí spolupráci. Francouzská firma bude podle dokumentu sdílet s českými dodavateli odborné znalosti v oblasti rozvoje průmyslu. Zároveň v nezávazném memorandu konstatovala, že plánuje české firmy zapojit do výstavby nových jaderných zdrojů v ČR v podobném rozsahu, jako je tomu v projektu výstavby jaderné elektrárny Hinkley Point C ve Spojeném království, kde 64 procent procent z hodnoty zakázky realizují místní společnosti. České firmy se zase zavázaly k investicím do zajištění připravenosti svých členů v rámci projektu.

Už v září aliance podepsala obdobné memorandum také s korejsou KHNP. Se společnosti Westinghouse zatím o podobném kroku jedná.

Podle analýzy, kterou aliance představila na jaře letošního roku, může český průmysl zajistit až dvě třetiny dodávek pro připravované nové jaderné bloky v České republice. Podle aliance by široká účast českých firem v projektech přinesla výnosy do tuzemského HDP ve stovkách miliard korun a zajistila tisíce pracovních míst.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(9)
Zdeves Pavel
8. prosinec 2023, 20:12

Jak to může být jasné, když není jasné kdo bude vybrán? Navíc každá z firem má jiný management stavby a postupy. Možná tak betonáž základové desky, nebo chladící věže. Strojírensky si nevrznem.

Zdeves Pavel
8. prosinec 2023, 20:15

Dodatek, ty dvě třetiny by to byly pokud by byl dodavatel Rosatom.

Pravoslav Motyčka
8. prosinec 2023, 22:06

Podíl českých firem bude stejný i pokud to dostanou Američani, JE budou stavět Češi a Američani si za jejich práci z ČR odvezou miliardy dolarů.

Ajrocket
8. prosinec 2023, 23:45

Jsou jen tři typy lidí. Optimisti, pesimisti a poté členové diskuse na oenergetice.cz. Možná by nebylo na škodu být rád, že se u nás bude stavět nový blok..

Vladimír Šťastný
9. prosinec 2023, 08:01

Při stavbě Temelína docházelo ke změně dodavatele i technologie za pochodu. Westinghouse nakonec dodával SKŘ, spousta věcí a materiálu se měnila, a přes to se to zvládlo i s tím, že naprostá většina dodavatelských firem byla česká.

Zdeves Pavel
9. prosinec 2023, 18:54

No jsou to reaktory VVER 1000, které po modernizaci dodávají 1100 MWE. Na ty jsme byly tzv.zavedeni. Otázka je proč se nedají dva bloky prostě dostavět na již hotové základové desky, když všechny obslužné provozy , stojí a provozuji se a jsou připraveny pro 4 bloky. Asi by to vyšlo moc levneji.

Vladimír Šťastný
9. prosinec 2023, 19:18

Ano, bylo by to moc levné a nebylo by z čeho krást.

Emil
9. prosinec 2023, 19:29

Asi z podobného důvodu proč se zase nerozjede výroba Škody Favorit...

Mirek
9. prosinec 2023, 12:10

EDF spolupracuje s českými firmami celkem hodně, Westinghouse dost výjimečně a KHNP vůbec (ale podporují hokej v Třebíči :-))

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se