Ambiciózní plány Itálie: Jaderné zdroje by do roku 2040 mohly tvořit desetinu výkonu tamních zdrojů
Podobně jako řada dalších evropských zemí má i Itálie velmi ambiciózní plány v oblasti jaderné energetiky. Poté, co tamní zákonodárci relativně nedávno zrušili zákaz výstavby jaderných zdrojů, začínají plány nabírat konkrétní obrysy. Podle zástupkyně tamního ministerstva energetiky by jaderné zdroje mohly dosáhnout zhruba 10% podílu na instalovaném výkonu do konce příští dekády.
Renesance jaderného sektoru v Itálii zatím nemá zcela konkrétní plány, nicméně jejich obrysy se postupně rýsují. Podle Francescy Salveminiové, vedoucí technického sekretariátu italského ministerstva energetiky, země pracuje na urychlení vývoje budoucích scénářů. Kromě jaderných zdrojů země plánuje i masivní rozvoj obnovitelných zdrojů.
Ty by mohly být k dispozici již letos v červnu, tedy zhruba o čtvrt roku dříve oproti původně plánovanému září. Itálie by tak jaderné zdroje měla být schopna zahrnout do národního energetického a klimatického plánu, který má předložit Evropské komisi do konce června.
"Zatím nemám k dispozici přesná čísla, ale mohu říct, že v případě nových jaderných zdrojů naše scénáře naznačují instalovaný výkon okolo 10 %," uvedla podle serveru Montel Francesca Salveminiová. Zmiňovaný podíl se vztahuje k cílům energetického mixu, resp. instalovaného výkonu pro roky 2040 a 2050.
Itálie není na poli jaderné energetiky úplným nováčkem. V minulosti země disponovala čtyřmi jadernými reaktory s tím, že plánovala výstavbu dalších. Nicméně protijaderná hnutí v kombinaci s havárií v jaderné elektrárně Černobyl další rozvoj jaderné energetiky v zemi zastavily. Podobně Italové jadernou energetiku odmítli v referendu z roku 2011, v posledních letech se však situace mění.
Italské scénáře budou podle Salveminiové počítat s pokrokem v oblasti jaderné energetiky. Mají tedy zahrnovat jak malé modulární reaktory chlazené vodou, tak pokročilé reaktory chlazené olovem. Tyto nové jaderné technologie však podle ní nebudou technologicky vyspělé do konce současného desetiletí.
Mohlo by vás zajímat:
OK, nikde nestojí, provozní data nejsou a cena jsou jen něčí zbožná přání. Tak uvidíme za 10 let.
Mezitím bateriová akumulace existuje, instaluje se ve stále větším množství a cena jsou veřejně k dispozici.
Ok.
Tak kde stojí OZE s integrovaným bateriovým úložištěm s cca 3 násobným výkonem, než je instalovaný výkon OZE. Celé to schopné kdykoliv dodávat elektřinu?
A kde to má špičkový výkon 500 MW ?
A kolik stojí pak elektřina z něho, případně jaké jsou investiční náklady?
Loni bylo podle IEA zprovozněno 42 GW/90 GWh bateriových úložišť. Letos očekávají další výrazný růst.
A na vaše předpoklady o tom co by jak mělo být mohou, ale nemusí jejich provozovatelé brát ohledy.
Třeba 750 MW/3000 MWh baterie v kalifornském Moss Landing není vázaná na žádnou konkrétní elektrárnu a vůbec jí to nebrání být mimořádně cenným prvkem systému.
A ceny bateriové akumulace se normálně zveřejňují, zkuste třeba Lazardy.
Tak prosím odkaz na cenu té akumulace 750 MW/3000 MWh. Jaký je rozdíl mezi nákupní a prodejní cenou za MWh? Co jsem já dohledal ceny akumulace, tak byly dost vysoké.
Takže plným výkonem umí dodávat 4 hodiny. Na to není moc dlouho. 500 MW by to bylo 6 hodin.
Ten reaktor umí dodávat i bez akumulace stabilně nepřetržitě 345 MW. S akumulací 500 MW, ale skoro 6,5 hodiny, potom dále 345 MW.
Takže vidíte, že ten reaktor je na tom lépe (6,5 ku 6 hodinám), ale potom úložiště už nic nedá. A to nemluvím o tom, že kvůli životnosti akumulátorů se ve skutečnosti většinou využívá jen cca 60% kapacity (nevybíjí se pod 20% a nenabíjí nad 80%).
42 GW/90 GWh bateriových úložišť to bylo ale na kolik instalovaného výkonu OZE (VtE + FVE)? ¨
Protože právě ten poměr a ještě více doba, jak dlouho může ten zdroj kdykoliv na povel dodávat jmenovitý výkon je zásadní údaj.
Svět zvysoka kašle na vaše předpoklady jak by mělo něco být. Požadavky, aby se FVE a VtE chovaly jako tepelné elektrárny, protože ... Proč vlastně? Aby to bylo pro hlupáky a energetiky "ze staré školy" stravitelnější?
A ta vaše vysněná JE nic nedělá. Sám jste uznal, že ještě nikde nestojí a nevyrábí.
Na Vaše předpoklady kašle ale taky.
Je potřeba, aby se výrobci přizpůsobili poptávce, tak, jako u jiného zboží. Tím spíše, že elektřina prakticky nejde skladovat v potřebném množství a na delší období. Nikdo po nich nechce, aby se chovaly, jako nějaké konkrétní jiní elektrárny. Po OZE určitě nikdo nechce, aby třeba vypouštěly CO2, nebo jiné emise.
Zkuste se odpojit od sítě, být závislý na FVE a potom se můžeme bavit o tom jak (jste třeba Vy) chytrý, případně ekologický s benzínovou centrálou.
Druhý takový, plno řečí, skutek utek. Ani pan Vaněček, ani pan Veselý nedají odkaz na cenu krátkodobé akumulace v bateriích akumulátorů.
Odkazy tady už byly, třeba prvá Muskova bateriová akumulace v Australii. jednak rychle hotová (kdyby nebyla tak Musk slíbil že bude zadarmo), jednak se zaplatila již za 3 roky a již čistě jen vydělává...
Nebaví mě stále opakovat známé fakta. A že je neustále levnější a levnější, to snad víte.
Vzdělávejte se sám.
Odkazy na akumulaci tu sice už byly, ale pohříchu tam nebyly uvedeny ceny za akumulaci. Tedy ten rozdíl nákupní a prodejní ceny. Je tak vysoká, že se tím nechtějí chlubit?
Takže znovu Vás oba vyzývám, abyste dali odkazy na zdroje s tou cenou akumulace.
Podle toho co píšete to přece pro Vás nebude problém.
Já svá tvrzení odkazy pravidelně doplňuji.
Akumulace elektřinu nevyrábí, akumulace slouží k vyřešení problému v energetice, jako třeba záložní elektrána ve velmi rychlé záloze.
No a třeba zde můžete vidět, jak to pomohlo (už před mnoha lety, kdy to bylo ještě drahé) Australské energetice. Ekonomická návratnost 20 měsíců. Úžasné (samozřejmě, vše záleží na konkrétní situaci a potřebě).
Obecné je pouze to, že bateriová akumulace je a bude stále levnější a již (celosvětově) v terawattové škále
Pane Vaněčku, já jsem nechtěl vědět návratnost, ale cenu akumulace. A to tam opět není.
Kromě toho, většina toho zisku akumulátorů je za udržování frekvence pro krátkou dobu trvání (v řádu jednotek a desítek sekund).
To rozhodně není případ, kdy bychom potřebovali akumulaci pro překlenutí doby, kdy nesvítí - alespoň pro interval 24 hodin, tj. alespoň od západu do opětovného východu slunce a ty doby, kdy svítí málo.
P.s. Není to to úložiště, které muselo být odstaveno pro přehřívání akumulátorů?
Ne, měli problém s přehříváním v roce 2021, vyřešila to výměna několika vadných baterií a úprava provozního řádu.
Od té doby dokončili další dvě etapy výstavby téhle baterky a vše normálně funguje. Proti té telenovele při zprovozňování JE úplná brnkačka.
Pane Veselý, jsou lidé, kteří před 10 lety nepochopili, že ve světě budou terawatty výkonu fotovoltaických elektráren a že díky hromadné robotizované výrobě budou i nejlevnějším zdrojem elektřiny.
Titíž zase nyní nechápou, že za 10 let budou ve světě terawatthodiny (desítky terawatthodin) levné akumulace v bateriích, vyráběných v robotizovaných gigatovárnách a hlavně mnohonásobně levnějších než nyní.
Rozjetý technický pokrok nikdo nezastaví, i přes různé lokální anomálie...
ANo, a v tom je ten problém. Ty tady už deset let žvaníš o tom, jak oze vytlačí všechny ostatní zdroje, německý agent fsb schroder už dvacet let, jak budou oze levné a sníží emise, a při tom se celých těch dvacet let děje pravý opak. Ceny elektřiny jdou na horu, a o otevřených nových uhelných elektrárnách od začátku tzv. energiewenda nemluvě. Takže znovu a lépe a hlavně za svoje. Nechť zloději vrátí (v čele se tebou) ty biliony dotací, které bez efektu prožrali a vrátí se až budou mít konkurenceschopný produkt.
Dobrý večer, diskuse nad výše uvedeným článkem mi tak trochu připomíná hádání dětí na I. stupni ZŠ, kdy se kluci dohadují, kdo má lepší autíčko či něco jiného.
Podstatné je, že Itálie je zemí, která dováží značné množství elektřiny (snad vice jak 50 TWh) a většinu své spotřeby doposud pokrývala plynovými zdroji. Výroba plynových elektráren za posledních několik let klesla o více jak 10 TWh a to je dobrá zpráva. Současně vzrostla výroba FVE a Větrných zdrojů a to je další dobrá zpráva. Výroba z vodních elektráren též vzrostla ( v Rakousku i jinde díky množství vody).
Rozhodnutí, že Italové se vrátí k jaderné energetice je nejen dobré ale předně logické. Spoléhat se na plyn a dovoz je dost odvážné. Pokud pokryjí 10 % spotřeby tak budou muset vybudovat JE o výkonu cca 4 000 - 5 000 MW a to je světe div se minimální výkon plynových elektráren po celý rok. Tedy půjde o logickou a efektivní investici do bezpečnosti a cenové stability. Souhlasím s názorem, že pokud budou Italové dále rozšiřovat svoje OZE, pak můžou v letních měsících se stát významným vývozcem elektřiny, ale zdůrazňuji v létě!
Co je ovšem nebezpečné, že všichni v EU takto činí a tedy od 10 - 16 hodin po skoro polovinu roku bude elektřiny silný nadbytek a potom zase nedostatek. Řešením ovšem nejsou bateriová úložiště a to z důvodů ceny a předně životnosti. PVO jsou asi již lepší variantou, ale též nevyřeší kde vyrobit třeba 12 prosince řekněme 150 TW výkonu ??? To nám OZE nezajistí. K diskusi o Rakousku jen podotýkám, že má pravdu pan Emil a jen doplňuji Rakousko bude dalším případem proč OZE samo o sobě energetiku nikdy nevyřeší...
Máte v tom povídání několik hrubých chyb:
- O žádné jaderné výstavbě ještě rozhodnuto nebylo. Fakticky je to jen úvaha o budoucnosti počítající s novou generací jaderných elektráren, která ještě neexistuje.
- Jedná se o 10% instalovaného výkonu, ne 10% produkce elektřiny.
- Cena bateriových úložišť letí dolů jako kámen a půjde dále dolů jako u každého průmyslového zboží produkovaného ve velkém. Životnost je taky v pohodě a upřímně, zatím můžeme o životnosti jen spekulovat.
- 150 TW výkonu?
Pane Veselý, rozhodně nemohu s vámi souhlasit, že cena bateriových úložišť je dnes konkurence schopná k jiným zdrojům. Co ovšem vůbec je daleko horší, že jejich životnost už vůbec není taková, jaká je tvrzena. Mám bateriové úložiště z podzimu 2016 a kupoval jsem tehdejší špičku a baterky jsou dnes asi na 67 %... Rozhodně jsem se k nim choval velice ohleduplně, tedy žádná "divočina".
Cena uložené elektřiny je mimo realitu dnešních, byť vysokých cen, tedy ukládat do baterií může jen fanda jako já co má dost peněz...
Pokud jsem se přehlédl a Itálie nebuduje (neuvažuje)kapacitu 10% spotřeby, ale výkonu, pak produkce z JE bude nakonec vyšší a to je asi dobře...
@Petr Turek 3. červen 2024, 10:33
Dovoím si tvrdit, že se technologie akumulátorů za těch 8 let trochu posunula.
"... rozhodně nemohu s vámi souhlasit, že cena bateriových úložišť je dnes konkurence schopná k jiným zdrojům" - To ani nemusíte, já psal o tom, že jejich cena jde rychle dolů. Už mají svá uplatnění a jak bude cena klesat, bude stoupat počet jejich ekonomicky smysluplných aplikací.
"Já třeba" není statistika ani objektivní zhodnocení technologie. Fakt jste si tak jistý, že vaše zkušenost je reprezentativní?
No poslední dobou cena bateriových úložišť zrovna neklesá. Rozhodně nejde rychle dolů. Dle BNEF vážená průměrná cena bateriových jednotek na 1 kWh:
2020 150 $
2021 141 $
2022 151 $
za 2023 nemám údaj k dispozici
Odkud ty ceny taháte, když se podívám do Googlu na BNEF uváděné ceny battery pack, navíc ještě různě rozklíčované, a aktuální, no rozdíl od Vás:
about.bnef.com/blog/lithium-ion-battery-pack-prices-hit-record-low-of-139-kwh/
tak se dozvím, že
"New York, November 27, 2023 – Following unprecedented price increases in 2022, battery prices are falling again this year. The price of lithium-ion battery packs has dropped 14% to a record low of $139/kWh, according to analysis by research provider BloombergNEF (BNEF). This was driven by raw material and component prices falling as production capacity increased across all parts of the battery value chain,...
A jestli víte něco o tom co způsobil kovid v Číně v roce 2022 (narušení dodavatelských řetězců, omezení v přístavech, ..) tak je jasné, že rok 2022 byla anomálie.
Takže si upřesněte Vaše stará čísla a doplňte rok 2023 -139 USD/kWh pack , z toho 107 cell
a prognoza:
"Technological innovation and manufacturing improvement should drive further declines in battery pack prices in the coming years, to $113/kWh in 2025 and $80/kWh in 2030."
Děkuji panu Vaněčkovi za doplnění údajů za rok 2023.
Řada ceny batery packů za poslední 4 roky tedy je:
2020 150 $
2021 141 $
2022 151 $
2023 139 $
Můj pramen informací:
Tedy poslední dobou rozhodně nejdou ceny aku strmě dolů.
Za 2023 mírné oživení, ale ceny se pouze vrátily cca na úroveň 2021.
Životnost LiIon (LiPol) je kolem 1000 cyklů a pak jde celkem rychle do kelu.
LiFePo 8000-10000 cyklů a je na 80%.
Technologie jsou kupředu ano, ale především u LiIon (LiPol) za zvyšováním Wh/kg nikoliv ke zvyšování počtu cyklů! Pozor to využití je především pro Elektromobilitu a tam se ten nižší počet cyklů dá "snést", protože za tech 1000 cyklů to najezdí třeba i 400 000 km a pálí nás především Wh/kg aby to auto nevážilo 3t a ujelo 500 km na jedno nabití... Obdobně mobilní telefony a jiné wareables.
A tedy pokud bych současnu LiIon baterii používal jako přečerpávačku a každý den ji téměř celou 2x nasypal a vysypal, tak vydrží asi 2 roky a pak můžu shánět novou.
LiFePo by na tom byla významně lépe, ale více jak 15 let bych ji určitě netipoval.
Samozřejmě, pokud baterii využívám k vykrytí špičkových nárazů nebo na udržování frekvence, tak to vydrží nejspíš o dost déle.
Ale raději bych se neoháněl tím, jak baterií budu doplňovat FVE, VTE a jak nahradím přečerpávačku baterií, tam si myslím, že ještě ty současné baterie nejsou. Uvidíme, jak nové generace baterií a materiály tímto stavem pohnou.
pozdě ale přece, Itálie má dlouhodobě nedostatek výkonu, ceny elektřiny na spotu ještě dražší než Německo
Itálie od minulého roku nastoupila cestu vymazání nedostatku výkonu, rychlým rozvojem OZE. Má na to skvělé podmínky. Do roku 2030 se tak stane exportní zemí. Jen loni přidala FVE+ VTE, které letos vyrobí 8 TWh. Za 1Q roku 2024 přidaly další FVE s roční výrobou 3 TWh. Jdou stejnou cestou jako Rakousko, které se během několika let, díky FVE a VTE se přeměnilo z velkého importéra elektrické energie ve velkého vývozce.
Rakousko se nepřeměnilo díky FVE a VtE na velkého vývozce, ve všech předchozích letech bylo dosud deficitní. Letos bylo sice v prvním čtvrtletí mírně přebytkové, to ale bylo způsobeno především výrazným nárůstem výroby vodních elektráren, která narostla oproti loňskému prvnímu čtvrtletí o 2,2 TWh (o 42 %), zatímco u FVE a VtE dohromady to bylo o 1,2 TWh. Celkový přebytek za první čtvrtletí byl pouze 0,5 TWh, takže bez výrazeného (a dočasného) nárůstu výroby vodních elektráren díky příznivé hydrologické situaci by bylo opět deficitní stejně jako v předchozích letech.
Emile, máte stará data 1Q je minulost. Já jsem popisoval stav k dnešnímu dni. Za prvních pět měsíců došlo k meziročnímu nárůstu výroby z FVE o 1,5 TWh a VTE 1 TWh. Letos má Rakousko kladnou bilanci 2,7 TWh (pro porovnání ČR jen 1,8 TWh). Není to ale žádné překvapení, to že se letos Rakousko stane vývozcem energie bylo jasné po loňské rekordní instalaci 3 GW FVE. Podobně dopadne i Itálie, která během několika let zcela smaže deficit 50 TWh/rok.
Nemám stará data, mám data za poslední uzavřené čtvrtletí. Druhé čtvrtletí ještě neskončilo, hodnotit ho můžeme až skončí. Loni bylo Rakousko ve druhém čtvrtletí podobně přebytkové jako zatím letos a přesto bylo nakonec celkově opět deficitní jako v předchozích letech. Zajíci se počítají až po honu, zatím k žádné přeměně na vývozce nedošlo, natož velkého, resp. k takové "přeměně" došlo v minulých letech už několikrát a hned vzápětí došlo opět k přeměně na velkého dovozce, což je dané hlavně tím, jaká je zrovna výroba vodních elektráren.
Věštby ve stylu Bláha nekomentuji.
Emile, klidně si sem pište svá moudra a využívejte k tomu data třeba z roku 2020. Jen jsem nechápal proč udávat data za 90 dnů, když jsou k dispozici data za 150 dnů. Až z diskuze níže jsem pochopil proč jste si vytáhl data jen za 1Q. Nevím proč, ale zjevně máte silnou averzi k FVE, a chápu, že se vám data za 5 měsíců nehodí. Je mi vás líto, protože data ze zbytku roku vás budou těšit ještě méně. Rakousko bude dál navyšovat svojí kladnou bilanci vývozu elektřiny. Aktuální data ukazují, že už se letošní vývoz zvýšil na 2,8 TWh.
To se Vám to diskutuje, když mé odpovědi jsou mazány.
Ale k meritu věci: jako technicky orientovaného vědce mě zajímá celosvětový vývoj, o tom píši a o nových věcech v moderní energetice informuji neinformované...
Jako občana a spotřebitele elektřiny mě zajímá velikost těch "energetických tunelů" v ČR, nejvíce významná není vypsaná cena za MWh ale tolik to bude CELKOVĚ stát. U VtE v ČR je to nula, nula, nic, ve fotovoltaickém tunelu to byly stamiliardy a bude to trvat celkem dvacet let, u nového jaderného tunelu tu budou biliony (jde o desetinásobné objemy elektřiny a po 40 let). Když bude ta schválená "varianta CfD" nového jádra mít cenovku okolo 3500-4000 Kč/MWh, tak to tak skončí a spotřebitelé včetně ještě existujícího průmyslu to odnesou.
Napsal jsem to (1. 6.) do vlákna pod Studničku, Boba a Emila, jako další odpověď, ale objevilo se to jinde....
@Svoboda: Já jsem "vytáhl" data za poslední uzavřené čtvrtletí a nikoliv za rok 2020 a rád bych vás upozornil, že o tomto čtvrtletí jste tu začal psát vy sám, cituji: "Za 1Q roku 2024 přidaly další FVE s roční výrobou 3 TWh", takže logicky reaguji opět daty za čtvrtletí. Jestli si myslíte že necelé dva další měsíce mohou něco změnit na tom, jestli je Rakousko velký dovozce nebo velký vývozce, tak jste úplně mimo. To se ukáže až budou data minimálně za celý rok, zvlášť když druhou půlku roku mívá Rakousko slabší a do té letošní první výrazně zasáhla zvýšená výroba vodních elektráren, jak jsem doložil čísly.
Žádnou "silnou averzi k FVE" nemám, "pochopil" jste to úplně špatně, silnou averzi mám pouze k lidem kteří záměrně překrucují fakta, aby tlačili nějakou jimi preferovanou technologii.
P.S.: Z vašeho stylu vyjadřování jsem stále více přesvědčený o tom, že jde jen o další Bláhův nick.
Emile, zbytečně se rozčilujete, jen pro upřesnění ty 3 TWh byla informace k Itálie, to jste si špatně přečetl, nebo pochopil. Klidně si počkejte na data za celý rok, nikdo vám tomu
nebude bránit. Ti ostatní kteří chápou jak funguje energetika, věděli už na konci prosince 2023, kdy se objevila informace, že Rakousko instalovalo v roce 2023 rekordních 3 GW FVE + 0,5 VTE jednoduchou věc, že v letošním roce meziročně vzroste výroba z FVE o 3 TWh a 1 TWh z VTE . A průběžná čísla z výroby to samozřejmě jen potvrdily. Rakousko je ale neopakovatelný příklad, Česká republika se bez jaderné energetiky neobejde, to je zcela jisté, stejně je jisté, že se postupně ČR stane výrazným importérem elektrické energie, tak jako je zcela jisté, že Rakousko se stane jedním z největších exportérů energie v Evropě.
@Svoboda: já jsem nepsal že to byla informace k Rakousku, takže jste to špatně pochopil vy.
Stejně tak jsem nepsal nic o tom, o kolik vzroste výroba FVE nebo VtE, ani mě nezajímají vaše věštby budoucnosti, snažíte se úplně zbytečně.
Vaněčku, tím že jste kdysi býval vědcem bych se vůbec nechlubil. Principy vědy nemají s šířením dezinformací, kterých se dopouštíte, nic společného.
Opět tu předvádíte vaše klasické úhybné manévry.
Reakce byla na vaše tvrzení "My se rozhodneme stavět další JE i když elektřina z nových JE je zhruba 3x dražší než z těchto nových elektráren." S vaší opravou na "je zhruba 3x dražší než z těchto nových FVE a VtE."
Studničko, nevím kam mám Vám napsat, ale soustavně se mýlíte, energie jsou komodita, musíte se také rozhlédnout po světě, vyjel ste vůbec někam nebo pracoval venku, rozšiřujte si obory? Musíte srovnávat vše se světem.
Já stále pracuji na volné noze, i když jsem důchodce. Ale jsem si sám svým pánem, nemusím psát co po mě chtějí mí nadřízení. Nemám žádné.
Vaněčku, evidentně v záplavě vašich příspěvků nejste schopen udržet téma.
Reakce byla na vaše tvrzení "My se rozhodneme stavět další JE i když elektřina z nových JE je zhruba 3x dražší než z těchto nových elektráren." S vaší opravou na "je zhruba 3x dražší než z těchto nových FVE a VtE."
Navíc jste psal o ČR. Tak že pokud chcete něco srovnávat, tak to srovnávejte se srovnatelným.
Na to jsem vám jasně doložil, jaké jsou aktuální provozní podpory na nově budované VtE v ČR.
Odváděním pozornosti na studie Lazards jsou zcela mimo pro náš případ.
To vám bylo mnohokrát názorně doloženo.
Prostě klasické vaše nekonečné šíření dezinformací.
Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze .
Klidně si počkejte na konec příštího měsíce, vaše čekání na tomto faktu nic nezmění Pochopil jsem, že nedisponujete on-line daty. My ostatní můžeme sledovat data průběžně. A už v průběhu červa uvidíme že vývoz se bude zvyšovat, protože rekordní instalace FVE z loňského roku se plně projevují až od dubna. Ona ta změna jde vidět i na průběhu výroby Rakouska, kdy v květnu ani jedenu sekundu nebilo deficitní, na diagramu výroby je krásně vidět, že se ve spoustě dnů dělo právě díky zvýšené výrobě FVE proti předešlým rokům.
1) Přesně tak, jeden měsíc ani jedno čtvrtletí na faktu, že "Rakousko se nepřeměnilo díky FVE a VtE na velkého vývozce" nic nezmění, na to bude potřeba počkat si podstatně delší časové období, minimálně do konce tohoto roku.
2) Pochopil jste špatně, online daty disponuji, ale nemá žádný smysl vyzobávat data z nějakého probíhajícího čtvrtletí nebo dokonce jediného měsíce, který ještě ani neskončil, proto to ani nedělám.
3) Své věštby budoucnosti si nechte pro někoho, koho zajímají.
Pane Svobodo, mě to zajímá, je vidět že i s odmítnutím jádra lze v našem středoevropském prostoru vybudovat OZE stabilní energetiku a nemusí pálit spoustu uhlí jako my.
ČR má opravdu "zvláštní" energetickou politiku. My stavíme FVE když jsou extrémně drahé, Rakušani či Poláci či Nizozemci je začali masivně stavět až když jsou 10x levnější. My se zbavujeme výhod VtE, vyrábějících hodně v zimě, protože proti nim probíhá štvavá kampaň.
My se rozhodneme stavět další JE i když elektřina z nových JE je zhruba 3x dražší než z těchto nových elektráren.
oprava překlepu: je zhruba 3x dražší než z těchto nových FVE a VtE.
Akorát že jde jen o Vaněčkovy stokrát vyvrácené výmysly.
A tu "OZE stabilní energetiku" samozřejmě vybudovat jde, stačí "drobnost", mít Alpy a Dunaj jako Rakousko.
Emil říká, že vyvrátil nesmysly takových gigantů jako BNEF či Lazards, po kterých to pouze opakuje Vaněček. Teď jde o to, komu víc věřit: agenturám BNEF, Lazards či Emilu Novákovi.
Vy byste p. Vaněčku mohl vést školení ohledně lživých kampaní.
Poslední aukce na VtE dosáhla na referenční cenu 3469 Kč / MWh.
Ano, mnohokrát vám bylo argumentováno, že výstupy Lazards pro naše podmínky, jsou mimo.
To vám ale nebrání v tom tyto dezinformace šířit dál.
K možnostem OZE v energetice odkazy na dva zajímavé a čtivé články.
Příklad Švýcarska s téměř 100% elektřiny z OZE:
A článek pro příznivce VtE, kteří kromě Rakouska nám dávají také za příklad Německo. Tam je opravdu vysoká výroba ve VtE. Německo nás vlastně obklopuje, větrné podmínky by vlastně měly být velmi podobné. Jde jen o to, zda si z nich můžeme vzít příklad:
medium.seznam.cz/clanek/petr-dusek-bez-vetrneho-severu-by-nemci-vyrabeli-z-vetru-jen-7-elektriny
Ne, Emil vyvrátil Vaněčkovy nesmysly, které s tím co uvádí např. Lazards nemají vůbec nic společného, navíc to co uvádí Lazards platí pro severní Ameriku a nikoliv pro střední Evropu.
Já píši jen to co říkají renomované světové agentury z USA pane Studničko, jen to papouškuji, aby to nezapadlo. Ty Vaše údaje vytažené z klobouku o nějaké off shore VtE bez reference nic neříkají. BNEF či Lazards průměrují údaje z tisíců FVE či VtE a co hlavně: rozlišují mezi různými druhy instalací.
Určitě třeba plovoucí JE bude ještě mnohonásobně dražší než ta (asi jediná, na pevné zemi) JE postavená v tomto století v USA.
Ne, Vaněčku, vy nepíšete "co říkají renomované světové agentury z USA", vy si opět jen vymýšlíte. Ty údaje, které uvádí pan Studnička, nejsou "vytažené z klobouku o nějaké off shore VtE", jsou to ceny reálně soutěžené v českých aukcích, a jsou jen jedním z mnoha důkazů dezinformací, které tu neustále trousíte.
Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze .
Ale nás zajímají právě reálné ceny v ČR a ne nějaké ceny v USA, když je řeč o "našem středoevropském prostoru", Vaněčku. Sám jste s těmi fabulacemi o cenách v "našem středoevropském prostoru" začal, tak neodvádějte řeč někam do USA.
A tyto ceny nikdo nevypsal, ty byly opakovaně vysoutěžené, přihlásit se do té aukce může kdokoliv, ale levněji to zatím nikdo nedokázal.
No právě BNEF a Lazards ty VtE průměrují. A velký vliv na výsledky má Německo.
Doporučuji speciálně panu Vaněčkovi, aby si přečetl článek z odkazu, který jsem tu dříve dal.
Jsou tam údaje z energy-charts nově podle spolkových zemí. A je to zajímavé počteníčko a jak je u tohoto autora zvykem důkladná analýza dat a přitom podaná srozumitelně.
A samozřejmě, protože jsme v ČR, tak jsou pro nás rozhodující ceny z aukcí u nás. A ty jsou, jaké jsou. Mimo jiné i kvůli našim větrným podmínkám. Něco k tomu i v tom článku.
Citát k VtE: "Takže směle do toho, stavme a stavme jich hodně. Ale nepředstavujme si, že dosáhneme třetinového podílu na výrobě jako Němci. Vysočina není Šlesvicko-Holštýnsko a Jeseníky už vůbec nejsou Severní či Baltské moře."
Tak jste právě p. Vaněčku dokázal, jaký skutečně chabý přehled v energetice máte a jak dokážete šířit dezinformace.
O dané poslední aukci zde: oenergetice. cz/ vetrne-elektrarny / v-cesku-probehala-dalsi-aukce-na-podporu-vetrnych-elektraren-uspely-4-projekty
Pokud se pokoušíte o nějaké srovnání, tak srovnávejte srovnatelné. Hodnocení Lazards není srovnatelné pro náš region, natož ČR.
Italové mají příznivější podmínky pro rozvoj OZ v celém svém rozsahu. Brzy zjistí jak je pro ně jádro šíleně pro návratnost drahé myšleno to obrovské, kterého je třeba se zbavit na dobro. V opačném případě kdo chce kam, pomozme mu tam.
Myslím, že 10% JE je pro Italii rozumný podíl, více už při jejich skvělých podmínkách pro OZE nedává smysl. Oproti OZE má jaderná energie jednu obrovskou výhodu je to stabilní zdroj.
Však si stačí ten článek přečíst pečlivě, je to fakticky plné všelijakých "asi", "možná", "výhledově", "za předpokladu", ...
Na mě to působí dojmem, že jim expertní komise řekla, že budou na posledních X% výroby elektřiny potřebovat "čistou" výrobu nezávislou na počasí. A, buďme k sobě upřímní, moderní jaderné SMR za rozumnou cenu by byly super. Bohužel, zatím jsou ve fázi "jednou možná". Takže až jednou budou a bude možné na základě něčeho udělat rozpočet, přejde se od smělých plánů ke skutkům. Nebo ke změnám plánů. Uvidíme za 10 let.
"asi", "možná", "výhledově", "za předpokladu", ... to jste okopíroval ze slovníku bojovníků proti klimatu, kteří jsou právě propagátory občasných zdrojů. Az se počasí zeptá, pak uvidíme, že?
Ne, nekopíroval.
Náklady 90 % -> 100 % podílu OZE jsou tak enormní (několikanásobné proti třeba 30 % -> 40%), že je proti tomu JE za hubičku.
Akorát, že JE se na vykrývání oněch posledních 10% moc nehodí.
Ne že se "moc nehodí" ale vůbec se na to dokrytí těch 10 či 20% nehodí.
Proč by JE měli něco dokrývat. Buď budou sranda oze jako ostatní producenti dodávat soustavně stálý výkon podle poptávky nebo budou platit pokuty.
Pane Vaněčku a Veselý: pan Švarc nepsal nic o tom, že by těch posledních 10-20% měly dokrývat (vyrovnávat) J E. Psal jen o tom, že těch posledních 10% bude velmi drahých a to daleko více, než o 10% ze 30. Navíc, co byste řekli na re aktor s výkonem 345 MW s navýšením krátkodobě na 500 MW a integrovaným úložištěm energie 1 GWh? To by bylo ideální třeba k výrobě z FVE pro rychlé zvýšení výkonu se západem slunce a pro večerní odběrovou špičku.
Co bych řekl na takový reaktor? To je lehké: "Kde ho můžu vidět? Kde ho můžu koupit a za kolik?"
Jo, a na večerní špičky stačí krátkodobá akumulace. Tam odpovědi na výše zmíněné otázky nejsou problém.
Staví se v USA a deklarují, že by ho chtěli postavit za náklady poloviční, než současné typy. Sice moc nevěřím, že to bude tak levné, ale stačí, když to nebude dražší.
Samozřejmě, že to jde řešit i akumulátory, ale za další vysoké náklady finanční i enviromentální. Tenhle projekt to má elegantněji a hlavně přímo v ceně.
Napište kolik velkých FV a větrných parků se staví s akumulací s 1,5 násobkem výkonu v akumulaci. Nehledě na to, že pro stejné schopnosti by i VtE potřebovaly té krátkodobé akumulace násobně více a FVE by se neobešly kromě toho ještě s velkou akumulací dlouhodobou.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se