Domů
Jaderné elektrárny
Americký dodavatel malých reaktorů TerraPower a Japonsko rozšiřují spolupráci
Zdroj terrapower.com
Zdroj: Terrapower

Americký dodavatel malých reaktorů TerraPower a Japonsko rozšiřují spolupráci

Společnost TerraPower ze Spojených států amerických, Japonská agentura pro atomovou energii (JAEA), Mitsubishi Heavy Industries (MHI) a Mitsubishi FBR Systems (MFBR) se dohodly na rozšíření stávajícího Memoranda o porozumění podepsaného v lednu 2022. Memorandum se týká vývoje sodíkem chlazených rychlých reaktorů.

V prosinci 2018 přijala japonská vláda strategický plán pro vývoj rychlých reaktorů, v němž byl definován postup hodnocení účinnosti různých typů rychlých reaktorů, které mají být vyvíjeny v rámci soutěže mezi soukromými společnostmi. Tento plán byl následně revidován rozhodnutím kabinetu v prosinci 2022, kdy byla učiněna dvě rozhodnutí.

Za prvé byl vybrán sodíkem chlazený rychlý reaktor jako koncepční návrh demonstračního reaktoru, jehož vývoj má začít ve fiskálním roce 2024. Zároveň byl vybrán výrobce, který bude zodpovědný za design rychlého reaktoru a příslušný výzkum a vývoj, jež bude postupovat v souladu s cíli a politickými směry stanovenými vládou.

Koncept designu rychlého reaktoru NATRIUM od TerraPower. Zdroj: JAEA

Plány na výstavbu demonstračního sodíkem chlazeného rychlého reaktoru

V červenci tohoto roku byla společnost MHI vybrána japonskou vládou, aby vedla koncepční návrh demonstračního 650MWe bazénového, sodíkem chlazeného rychlého reaktoru, který má být spuštěn ve 40. letech tohoto století. MHI bude dohlížet na design a na výzkum a vývoj reaktoru ve spolupráci s MFBR. Výsledný návrh reaktoru by měl být připraven kolem roku 2030.

TerraPower a japonští partneři nyní rozšířili své Memorandum o porozumění, aby mohli společně zkoumat možnost spolupráce na designu reaktoru, založeném na japonském demonstračním programu a stávajících technologiích TerraPower. Memorandum bylo revidováno tak, aby zahrnovalo zvýšení bezpečnosti kovového paliva a navýšení výkonu rychlého reaktoru Natrium za účelem zlepšení cenové konkurenceschopnosti.

Podpora ze strany USA a vize TerraPower

TerraPower získala od amerického ministerstva energetiky spolufinancování prostřednictvím programu Advanced Reactor Demonstration Program pro testování, licencování a výstavbu pokročilého reaktoru do roku 2030. Společnost vybrala Kemmerer ve Wyomingu jako preferované místo pro demonstrační projekt jaderné elektrárny Natrium, který by měl disponovat 345MWe sodíkem chlazeným rychlým reaktorem s energetickým úložištěm na bázi roztavených solí.

Tato technologie může v případě potřeby dočasně zvýšit výkon bloku na 500 MWe, což umožňuje elektrárně reagovat na denní změny elektrické spotřeby a bezproblémově se integrovat s proměnlivými obnovitelnými zdroji.

SMR Natrium s možností akumulace energie. Zdroj: TerraPower

"Jsme nadšeni, že můžeme rozšířit naši spolupráci s JAEA, když Japonsko usiluje o uvedení pokročilých jaderných reaktorů na trh," řekl prezident a generální ředitel TerraPower, Chris Levesque. "Abychom dosáhli našich klimatických cílů, budou muset země po celém světě začít nasazovat pokročilé reaktory, a tato dohoda nám pomůže vyhodnotit potenciál pro velké bloky Natrium, které mohou podpořit japonské cíle v oblasti snižování emisí."

Výhody rychlých reaktorů a historie JAEA

Rychlé reaktory nabízejí vedle schopnosti „spalovat“ radioaktivní aktinoidy také vyhlídku na mnohem efektivnější využívání uranových zdrojů, než je tomu u konvenčních energetických reaktorů. Rychlé reaktory jsou provozovány v různých zemích již od 50. let, přičemž některé z nich komerčně produkují elektřinu.

Japonský množivý reaktor Monju, Zdroj: iaea.org

JAEA má již s provozem sodíkem chlazených rychlých reaktorů, jako je Monju v prefektuře Fukui a experimentální rychlý reaktor Joyo v prefektuře Ibaraki, zkušenosti. Nicméně vývoj rychlých reaktorů byl v Japonsku zastaven, když vláda v roce 2016, po řadě problémů, včetně úniku sodíkového chladicího média v roce 1995, rozhodla o vyřazení reaktoru Monju z provozu.

Prezident JAEA, Masanori Koguchi oznámil, že JAEA bude hrát významnou roli ve strategickém plánu vývoje rychlých reaktorů.
"Věříme, že pro efektivní rozvoj je mezinárodní spolupráce je jednou z klíčových otázek. Budeme podporovat spolupráci mezi Japonskem a USA na vývoji rychlých reaktorů prostřednictvím tohoto rozšířeného Memoranda," dodal Koguchi.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(6)
Jan Veselý
4. listopad 2023, 22:52

Zajímalo by mě jak může být TerraPower dodavatelem jaderných reaktorů, když ještě nikdy žádný nedodali.

Emil
5. listopad 2023, 07:34

Mě by zase zajímalo, jak by mohl TerraPower dodat ten první, když by nebyl dodavatel.

Jan Veselý
5. listopad 2023, 09:36

Kde stojí a vyrábí? Já žádný takový nenašel. Tak mě můžete informovat. Já našel akorát spoustu plánů, konceptů, že 3x za 13 let změnili technologii reaktorů, které plánují, ...

Ale o tom, že někde postavili elektrárnu, která vyrábí jsem nic nenašel.

Emil
5. listopad 2023, 10:15

Já jsem nepsal že stojí a vyrábí, jen že když budou dodávat ten první, nepůjde to bez toho aby byli dodavatel. Proto můžou a dokonce musí být dodavatelem jaderných reaktorů ještě dříve než nějaký dodají.

Vy mě na oplátku můžete informovat, jaké jsou ty čtyři technologie, když ji údajně 3× za 13 let změnili.

Jan Veselý
5. listopad 2023, 11:03

Fajn, dík za potvrzení, že ještě nikomu nic nedodali.

Jinak už historicky, aspoň podle Wiki, zkoušeli TWR (travelling wave reactor), MSR (Molten Salt reactor) a SFR (sodium fast reactor).

Ale v reálu mám pocit, že akorát prožírají peníze z vládních grantů a od soukromých investorů. Na firmu založenou v roce 2006 moc reálných výsledků nemají.

Emil
5. listopad 2023, 11:39

Nemáte zač, to je tak nějak všeobecně známé, že ještě žádný reaktor nedodali, ale to jim nijak nebrání být dodavatel.

Že vyvíjejí tři koncepty neznamená že třikrát změnili technologii. I kdyby některou z nich už opustili, čemuž nic nenasvědčuje, tak ji mohli změnit maximálně dvakrát. Spíš to vypadá, že je s větší či menší intenzitou vyvíjejí paralelně vedle sebe a nezměnili technologii ani jednou.

Naštěstí vaše pocity v reálu nic ovlivnit nemohou, důležité budou spíš pocity těch soukromých investorů, kteří do toho ty peníze dávají, než vaše.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se