Domů
Jaderné elektrárny
Anglie a Kanada podepsaly dohodu o jaderné spolupráci

Anglie a Kanada podepsaly dohodu o jaderné spolupráci

Spojené království a Kanada podepsaly minulý týden bilaterální dohodu o spolupráci v oblasti jaderného průmyslu. Jedná se již o třetí takovouto dohodu, kterou Spojené království letos uzavřelo.

Spojené království se připravuje na vystoupení z Evropské unie a součástí toho je i snaha o zajištění kontinuity v oblasti spolupráce na jaderném výzkumu všeobecně v jaderném civilním průmyslu. Nyní země podepsala dohodu s Kanadou, která zajišťuje pokračování spolupráce i po roce 2019, kdy Velká Británie opustí sdružení Euratom. Po podepsání oznámil odbor anglického ministerstva energetiky, že tímto dokumentem se završuje náhrada mezinárodních domluv tak, aby jaderný sektor nebyl ovlivněn výstupem z evropské organizace Euratom.

Podpis tohoto dokumentu následuje dohody, které byly uzavřeny mezi Británií, USA a Austrálií v květnu tohoto roku. Dokument byl podepsán v Otawě kanadským náměstkem ministra Markem Gwozdeckým a za Velkou Británii  komisařkou Susan le Jeune d’Allegeershecque.

„Tato nejnovější mezinárodní dohoda pomůže udržet naše civilní jaderné obchody s s Kanadou a přinese jistotu našemu jadernému průmyslu, který je jedním z celosvětových lídrů a poskytuje naší zemi pětinu spotřeby elektřiny.“

Richard Harrington, náměstek britského ministerstva obchodu, energetiky a průmyslové strategie

Tři dohody ohledně jaderného průmyslu, které byly v posledních měsících schváleny, musí ještě ratifikovat parlament. V případě tvrdého Brexitu by tak mohly vejít v platnost od března příštího roku. Samotné Spojené království tyto dohody o jaderné spolupráci podle vyjádření odboru energetiky nevyžaduje, ale jsou často vyžadovány v partnerských zemích, jako je právě Kanada, Austrálie, Japonsko a USA.

Potřebujete být v obraze ohledně jaderné energetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti jaderné energetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
EDF rozšířila nabídku jaderných zdrojů pro Polsko o technologii malých modulárních reaktorů NUWARD
23. leden 2023, 07:30
Modulární reaktor do Temelína dodá jeden ze sedmi uchazečů. Který z nich má šanci uspět?
21. leden 2023, 13:00
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516