Domů
Jaderné elektrárny
Anglie a Kanada podepsaly dohodu o jaderné spolupráci

Anglie a Kanada podepsaly dohodu o jaderné spolupráci

Spojené království a Kanada podepsaly minulý týden bilaterální dohodu o spolupráci v oblasti jaderného průmyslu. Jedná se již o třetí takovouto dohodu, kterou Spojené království letos uzavřelo.

Spojené království se připravuje na vystoupení z Evropské unie a součástí toho je i snaha o zajištění kontinuity v oblasti spolupráce na jaderném výzkumu všeobecně v jaderném civilním průmyslu. Nyní země podepsala dohodu s Kanadou, která zajišťuje pokračování spolupráce i po roce 2019, kdy Velká Británie opustí sdružení Euratom. Po podepsání oznámil odbor anglického ministerstva energetiky, že tímto dokumentem se završuje náhrada mezinárodních domluv tak, aby jaderný sektor nebyl ovlivněn výstupem z evropské organizace Euratom.

Podpis tohoto dokumentu následuje dohody, které byly uzavřeny mezi Británií, USA a Austrálií v květnu tohoto roku. Dokument byl podepsán v Otawě kanadským náměstkem ministra Markem Gwozdeckým a za Velkou Británii  komisařkou Susan le Jeune d’Allegeershecque.

„Tato nejnovější mezinárodní dohoda pomůže udržet naše civilní jaderné obchody s s Kanadou a přinese jistotu našemu jadernému průmyslu, který je jedním z celosvětových lídrů a poskytuje naší zemi pětinu spotřeby elektřiny.“

Richard Harrington, náměstek britského ministerstva obchodu, energetiky a průmyslové strategie

Tři dohody ohledně jaderného průmyslu, které byly v posledních měsících schváleny, musí ještě ratifikovat parlament. V případě tvrdého Brexitu by tak mohly vejít v platnost od března příštího roku. Samotné Spojené království tyto dohody o jaderné spolupráci podle vyjádření odboru energetiky nevyžaduje, ale jsou často vyžadovány v partnerských zemích, jako je právě Kanada, Austrálie, Japonsko a USA.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.