Domů
Jaderné elektrárny
Australská organizace žádá odstranění zákazu jaderné energetiky
Ayres Rock, Australia: A Kangaroo warning road sign in the desert near Uluru

Australská organizace žádá odstranění zákazu jaderné energetiky

Organizace Minerals Council of Australia (MCA) apeluje na australskou vládu, aby zvážila úpravu zákona, který v zemi zakazuje postavit jadernou elektrárnu. Poukazuje zejména na nízké emise, spolehlivost jaderné výroby a fakt, že přestože patří Austrálie k dvacítce zemí s nejvyšší spotřebou elektrické energie, je jediná, která ve svém energetickém mixu s jádrem nepočítá.

MCA sdružující průmyslové společnosti pro výzkum, těžbu a zpracování nerostů vydala na počátku měsíce zprávu, ve které uvádí, že je konečně čas na odstranění zákazu jaderné energie. Ten byl v Austrálii uzákoněn v roce 1998 a kvůli němu teď Austrálii chybí nejen jaderná elektrárna, ale i rozvinutý jaderný průmysl.

Organizace uvádí, že vzhledem k výzvám, kterým teď australská energetika čelí, si země nemůže dovolit takovýto zastaralý zákaz a měla by mít možnost volného výběru svého budoucího energetického mixu. Vzhledem k pozitivním aspektům jaderné energetiky, jako je spolehlivost a téměř nulové uhlíkové emise, by ji země neměla vynechávat.

„Austrálie by mohla být v popředí jaderného průmyslu, ale místo toho jsme oslabeni kvůli zastaralým zákonům. Jakákoli objektivní vědecká diskuze bez přehánění a emocí vždy zjistí, že jaderná energie je čistá, ekonomická a spolehlivá a že v dnešním světě hraje i bude hrát zásadní roli. Proto nemá nadále smysl, aby v Austrálii byla zakázána,“ uvedl Mike Young, předseda MCA Uranium Forum.

Srovnání s ostatními státy

Zpráva MCA srovnává potenciál s Kanadou, kde rozvinutý jaderný průmysl zaměstnává 60 tisíc lidí, což je dvacetkrát více než v Austrálii. Na australském kontinentu se nacházejí naleziště uranu a země má s těžbou bohaté zkušenosti a jeho využití v jaderných elektrárnách by se tak zdálo logickou volbou. Kromě výzkumného 20 MWt reaktoru v Sydney žádnou jadernou elektrárnou nedisponuje.

Data navíc ukazují, že Austrálie je v první dvacítce zemí s nejvyšší spotřebou elektrické energie jediná, která jadernou energii ve svém energetickém mixu nemá a ani ji v současné době neplánuje. Přitom více než klasické velké jaderné bloky by v Austrálii mohly najít uplatnění menší reaktory. Analýzu australského jaderného potenciálu jsme přinesli již v dřívějším článku.

„Pokročilý jaderný průmysl se rychle pohybuje dopředu a dnes dostupné reaktory mohou být mnohem vhodnější pro australskou ekonomiku a environmentální a průmyslové potřeby než tradiční velké modely. Austrálie se ale nemůže účastnit této inovační revoluce, dokud Canberra nezmění legislativu.“ Jessica Lovering, energetická ředitelka, The Breaktrough Institute.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
Jan Veselý
12. září 2017, 08:59

Já osobně bych klidně ten zákaz zrušil. Jenže potom by těžaři museli najít hejla, který by novou jaderku v Austrálii zafinancoval. Hlavně v době, kdy se FVE a VtE reálně v Austrálii staví s PPA okolo 40 USD/MWh a solárně-termální elektrárny se zásobníkem na teplo za ~60 USD/MWh.

Martin Pácalt
12. září 2017, 11:01

I když jádru fandím, na rozdíl od Kanady , Ruska , části USA či části Evropy, si umím představit, že se bez reaktorů pro tento kontinent obejde. Není kde příliš uplatnit tepelné přebytky výroby, nemají studené zimy (kromě jejich Alp) . Mají plochy s rovným terénem, kde umístit větrné farmy, aniž by to někoho zvlášť štvalo . Akumulaci mohou řešit chemickou cestou , bateriemi i PVE. Chlazení reaktorů je v oblastech s letními 50tkami asi také nic moc.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se