V australském uranovém dole Ranger byl ukončen provoz zpracovatelského závodu
Provoz zpracovatelského závodu v uranovém dole Ranger byl na začátku ledna ukončen poté, co zpracoval zbylé zásoby uranové rudy. Důl bude nyní procházet komplikovaným sanačním procesem, technologie bude ekologicky rozebrána.
Důl Ranger nyní spravuje společnost Energy Resources of Australia (ERA). Veškerá provozovaná zařízení byla na začátku ledna odstavena v souladu s požadavky legislativy a dozorného orgánu. Důl, který leží v Severním teritoriu v Austrálii, byl nejdéle kontinuálně provozovaným uranovým dolem. Společnost ERA patří mezi největší zaměstnavatele oblastí Severního teritoria a Alligator River.
Uranový důl Ranger byl významným dodavatelem uranu na globální trh. V roce 2012 byla v dole Ranger ukončena těžba rudy a od té doby závod zpracovával zbylé zásoby uranové rudy. Za poslední čtvrtletí roku 2020 bylo vyrobeno 390 tun sloučeniny U3O8 (žlutý koláč). Celoroční produkce byla 1 574 tun, přičemž se jednalo o maximum, které bylo možné zpracovat, dodala společnost ERA.
Těžba uranové rudy v dole Ranger, vzdáleném 260 km od města Darwin, probíhala po dobu 35 let. Celková plocha dolu je přitom 79 km2. Během provozu dolu bylo vyprodukováno více jak 132 000 tun U3O8. V roce 2018, kdy důl dodával 3 % celosvětové spotřeby uranu, se dostal mezi 10 největších uranových dolů na světě.
Uzavření dolu bylo naplánováno jak z legislativních aspektů, tak také samotným Severním teritoriem. Činnosti v dole jsou totiž řízeny těžební správou spadající pod Severní teritorium, podle smlouvy platné od roku 2018. Nyní však tato smlouva vypršela.
Vlastníci pozemků v roce 2015 informovali společnost ERA o ukončení jejich podpory prodloužení těžby v lokalitě Ranger. Začátkem stejného roku se společnost ERA rozhodla zrušit přípravy závěrečné studie proveditelnosti v hlubinné těžební jámě číslo 3 dolu Ranger. ERA nyní bude zasypávat 2200 metrů dlouhý úsek v hloubce 400 až 500 metrů, který byl vydolován z důvodu provádění studií na těžební jámě číslo 3. Předpokládá se, že práce budou trvat přibližně půl roku.
Těžba uranu významně přetváří okolní prostředí, proto je kladen velký důraz na následnou sanaci prostředí. Ta v lokalitě Ranger již probíhá, zatímco rozebírání a ekologická likvidace zpracovatelského závodu bude naplánována co nejdříve. Celá sanace má být hotova do roku 2026.
Zdroj úvodního obrázku: Cameco
Mohlo by vás zajímat:
off: námět redakci na zprávičku - www tzb-info cz/ceny-paliv-a-energii/21738-na-komoditni-burze-kladno-se-v-roce-2020-zobchodovalo-temer-6-5-milionu-megawatthodin
off: oze tzb-info cz/akumulace-elektriny/21727-skladovani-elektriny-prostrednictvim-tepla-aneb-carnotovy-baterie-2-dil-projekty-a-technologie-ve-svete-a-v-cr
Je zajímavé, že v ČR se výzkumem v oblasti energií nezabývají elektriáři ale "fakulta strojní". Podobného přístupu jsem si všimnul i na VŠB. Vypadá to jakoby elektrofakulty generovaly myšlením starce v důchodu, kteří to už "nějak doklepou". Hlavně ať se nezajímá nikdo z posluchačů o nové technologie.
Mi to teda až tak zajmavý nepřijde. Strojní fakulty jsou velmi aktivní v energetice protože někdo musí navrhovat a vyrábět kotle/turbíny/generátory/atd. A zrovna v tomhle případě nejde ani tak tu elektrickou část jako o tu "strojní".
To je asi jako by ste chtěl aby se elektrofakulty detailně zabyvaly výzkumem baterek včetně jejich chemie. Ale od toho tady jsou samozřejmě speciální chemický školy/fakulty.
Celkem souhlas, a zapadá to i do celkového obrazu. Energetici systém obhospodařují v reálném provozu. Strojaři ho budují. Jenže pokud inovátorská iniciativa nevzejde od těch, kteří systém "oprašují", tak se není co divit že diskuze pak vypadají tak, že navrch mají zastánci "dokud to funguje, tak do toho nestrkat pracky". Neboť jak známo každá změna je jen k horšímu ;-)
To je Váš názor ale myslim že zas těžce křivdíte lidem o kterejch zřejmě nic nevite.
Elektrofakulty už zcela ovládli "ajťáci" (IT) a "bastlíři" (slaboproud, elektronika). Tam se totiž dlouhodobě děly podstatně zajímavější věci než v přehnaně konzervativním "silnoproudu".
Tak to je celkem dobře, tyto dvě skupiny nebudou brzdou v elektroenergetice, ba naopak.
Proč se tedy výzkumy nedějí na elektrofakultách, ale na strojárně? Aspoň na koordinátory bych je tipoval.
Ano a ten konzervativní silnoproud je přesně to co jsem myslel že generuje ty mladé důchodce (myšlením, sorry důchodci). Jak je zde v diskuzích vidět. Omlouvám se všem, kteří se o novinky a nové technologie zajímají a nepatří do toho pytle staříků.
Ale z druhé strany, např. od stavební fakulty je nutno vždy chtít, aby alespoň někteří její absolventi rozuměli statice budov.
Možná, kamarád co studoval FEKT mi říkal že všichni co vykazovali elementární akčnost a invenci šli na výkonovou elektroniku a na energetiku takové šedé myši spíš.
Vážení diskutéři
opouštění osvědčených PVE pro skladování EE po 200let fungujícího způsobu změny gravitační energie VODY, díla PVE obohacují krajinu a ŽP, se může podařit a prosadit jenom díky obrovské nezodpovědnosti politiků s podporou "zelených idiotů" bez technického vzdělání, pohrdající odborníky a lhaním o přínosu "bateriových úložištích"!
Nikdo nezjistil kolik jsou IN a provozní náklady životnost likvidace atd. bateriových úložišť o kapacitě A=3GWh (Dlouhé Stráně). Nedalo by se údaje zjistit ? Předem děkuji! ČEZ již jeden kontejner instaloval v Tušimicích.
Těmihle rečmi se akorát mezi ignoranty pasujete sám. Kdo aspoň trochu chtěl, našel už dávno třeba tohle.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se