Domů
Jaderné elektrárny
Belgičtí Zelení připouštějí možné prodloužení životnosti jaderných elektráren
Belgická jaderná elektrárna Doel
Zdroj: Lennart Tange / Creative Commons / CC BY 2.0

Belgičtí Zelení připouštějí možné prodloužení životnosti jaderných elektráren

Belgie by měla zvážit, zda neprodloužit životnost zbývajících jaderných elektráren. Na twitteru to dnes připustila ministryně energetiky Tinne Van der Straetenová (Zelení). Posun v postoji vysvětlila konfliktem na Ukrajině.

Po měsících debaty belgická sedmičlenná koalice v prosinci dospěla ke kompromisu, že poslední jaderná elektrárna v zemi skončí v roce 2025 za předpokladu, že to nepovede k nedostatkům v dodávkách elektřiny.

Zelení původně trvali na tom, že zákon z roku 2003, který stanovil konec energie z jádra do roku 2025, musí být respektován, zatímco valonští liberálové se vyslovili pro prodloužení životnosti dvou nejnovějších reaktorů. Nyní se tento postoj změnil.

„Plán A je připravený a proveditelný, ale kvůli Ukrajině je třeba ho přehodnotit,“ napsala Van der Straetenová.

„Také se musíme objektivně podívat na problémy a překážky související s prodloužením,“ upozornila dále ministryně. Dvě nejmladší jaderné elektrárny provozuje francouzská společnost Engie a obstarávají téměř polovinu výroby elektrické energie v zemi, uvedla agentura Reuters.

Ruská invaze na Ukrajinu přiměla také Německo k přehodnocení plánu na ukončení výroby elektřiny z jádra a také z uhlí, aby se tak zbavilo své závislosti na ruském plynu, připomíná agentura Reuters.

Belgie, která má sedm jaderných reaktorů, zatím nesdělila, jak by nahradila kapacitu svých jaderných elektráren. Jednou z možností mohlo být postavení více plynových. Vláda sdělila, že v polovině března rozhodne na základě doporučení distributora Elia o tom, zda by odstoupení od jádra ohrozilo dodávky elektřiny v Belgii. Postupný „nukleární exit“ má začít už letos 1. října uzavřením jednoho z reaktorů.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
petr
7. březen 2022, 23:08

Všichni zelení jsou užiteční pitomci pro Vladimíra Putina, které řídí titíž důstojníci FSB jako v 80 letech avšak tenkrát se jejich organizace jmenovala KGB.

Dříve bojovali proti americkým raketám, které zachránily Evropu od útoku SSSR a jeho satelitů a nyní bojují za vejvary Putina za které dnes vede válku na Ukrajině a zítra pak sežere nás (pokud to Učka projedou...)

Jinými slovy Jaderné elektrárny to jsou dnes pro EU stejná záchrana jako kdysi byly americké střely středního doletu, které zastavily Brežněva...

miro novak
8. březen 2022, 11:21

Mali by tie reaktory odstavit, predsa nam nebude zdravy rozum nieco diktovat.

Vojvodik Petr
8. březen 2022, 11:41

Z bruselu něco normálního?

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se