Domů
Jaderné elektrárny
Belgie žádá provozovatele jaderné elektrárny Tihange 2 o prodloužení její životnosti
Belgická jaderná elektrárna Tihange
Zdroj: Trougnouf (Benoit Brummer) / Creative Commons / CC-BY-4.0 (licence)

Belgie žádá provozovatele jaderné elektrárny Tihange 2 o prodloužení její životnosti

Belgická vláda požádala energetickou společnost Engie, aby prověřila možnost prodloužení provozní životnosti reaktorového bloku Tihange 2 do konce zimní energetické špičky. Společnost tvrdí, že to v tak krátkém termínu není možné.

"Vláda požádala provozovatele jaderné elektrárny, aby prodloužil fungování elektrárny Tihange 2 až do skončení zimní energetické špičky," uvedl belgický premiér Alexander De Croo na mediální konferenci v minulém týdnu.

V rozhovoru, který přinesl webový portál deníku Het Laatste Nieuws, uvedl ministr energetiky Tinne Van der Straeten, že vláda chce zjistit, zda je z bezpečnostního hlediska možné prodloužit životnost elektrárny Tihange 2 do konce března 2023. Podle současného plánu má být blok odstaven na začátku února 2023. Jaderné elektrárny se přitom podílí na výrobě elektřiny v zemi zhruba 50 %.

Prodloužení provozu elektrárny není možné

Žádost belgické vlády vychází z toho, že chce zajistit bezpečnost energetických dodávek a pokusit se snížit očekávané náklady na zajištění dodávek energie.

Provozovatel elektrárny, společnost Electrabel, která je belgickou dceřinou společností francouzské energetické skupiny Engie, však uvedl, že prodloužení provozu elektrárny Tihange 2 za zákonem stanovené datum odstavení 1. února 2023 by nebylo možné.

Jaderná elektrárna Doel. Zdroj: Electrabel

V prohlášení pro World Nuclear News mluvčí Engie uvedl, že prodloužení "nikdy nebylo na stole", takže bez jakýchkoli přípravných prací "není možné kvůli technickým i jaderně bezpečnostním omezením".

Společnost uvedla, že projednání této záležitosti s belgickým úřadem pro jadernou bezpečnost "tato omezení nezmění". Zůstává ale k dispozici, aby belgické vládě poskytla další vysvětlení.

Odložený odchod země od jádra

Belgická koaliční vláda dříve definovala politiku postupného odklonu od jaderné energetiky do roku 2025, ale v březnu se rozhodla povolit provoz elektráren Doel 4 a Tihange 3 až do roku 2035, aby umožnila zemi "posílit svou nezávislost na fosilních palivech v turbulentní geopolitické době".

Belgie - přehled odstavování jaderných elektráren Belgie - přehled plánu odstavování jaderných elektráren z roku 2018

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(4)
Rejpal
22. červenec 2022, 23:03

Ničení jaderného programu je jedním z ústředních bodů zelené ideologie , proto také Piráti , kteří jsou s nimi v EP ve stejné frakci hlasovali proti tomu aby jaderné elektrárny byly považovány za ekologický zdroj.

minduton
23. červenec 2022, 11:35

Prodloužení provozu o 2 měsíce by neměl být problém, všechny ty důvody, na které se provozovatel může odvolávat, jsou v zásadě umělé a netvrdé - dobíhající revize, kontrakty na údržbu, odchody do důchodu atp. V zásadě je to jen o odvaze - ale tu zřejmě nikdo nenajde. Ani v Německu.

Miroslav Vácha
26. červenec 2022, 09:32

Slovo jako odvaha bych do jaderne enrgetiky netahal :D

Kazdopadne predpokladam, ze pokud jde o posledni cyklus tak je to proste s palivem na hrane a kdo vi jestli napr. maji licencovany provoz na vykonovem efektu atd.

Franta
24. červenec 2022, 17:04

V Německu nejenom, že nenajdou odvahu, ale ani rozum.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516