Britská studie chce nalézt způsob, jak snížit náklady na výstavbu jaderných elektráren

DomůJaderné elektrárnyBritská studie chce nalézt způsob, jak snížit náklady na výstavbu jaderných elektráren

Britský Energy Technologies Institute (ETI) zahájil nový projekt, jehož cílem je lépe pochopit jednotlivé faktory, které ovlivňují náklady na projekty jaderných elektráren. Studie by mohla pomoci identifikovat potenciální způsoby snížení nákladů na budoucí projekty.

Projekt pojmenovaný „Nuclear Cost Drivers Project“, který ETI zahájila ve čtvrtek, bude analyzovat historické, současné i budoucí projekty výstavby jaderných elektráren. Projekt má za cíl určit oblasti návrhu, výstavby a provozu jaderných elektráren, kde by bylo možné dosáhnout snížení nákladů. Svého cíle má studie dosáhnout pomocí komplexní nákladové analýzy.

ETI je partnerstvím soukromého a veřejného sektoru, které sdružuje světové energetické a strojírenské společnosti spolu s britskou vládou. Institut je pověřen urychlením vývoje a využívání nízkouhlíkových technologií ve Spojeném království. Projekt, který má běžet až do dubna příštího roku, je veden britskou poradenskou společností CleanTech Catalyst Ltd.

Podle Mika Middletona, manažera pro strategii v ETI, je výzvou pro nové jaderné elektrárny ve Spojeném království prokázat, že existuje věrohodný způsob, jak snížit náklady.

„Momentálně neexistuje žádný projekt, který by na základě důkazních prostředků mohl ilustrovat, zda mohou být náklady na výrobu elektrické energie z nových jaderných elektráren sníženy. Odvětví obnovitelných technologií, zejména pak offshore větrných elektráren, je schopné ukázat smysluplnou cestu, jak snížit náklady pomocí výzkumu, vývoje a nasazení ve velkém měřítku.“ řekl Middleton

Podle Middletona jsou spolehlivá data nezbytná pro pochopení systémových nákladů britskou vládou a dalšími subjekty, které uznávají potenciál jádra jako zdroje nízkouhlíkové elektřiny.

„Již dlouhou dobu je známo, že jediná dvě čísla, na kterých v jaderném průmyslu záleží, jsou investiční náklady a náklady na použitý kapitál. Tento důležitý projekt je tím prvním, který k tomu prvnímu přistupuje důkladně a nezávisle.“ – Tim Stone, vedoucí odborný poradce, který bude nezávislým recenzentem studie.

Zdroj úvodního obrázku: Nuclear Regulatory Commission